7 padomi, kā ēst pēc iespējas bioloģiski, netērējot par to teju visu algu 5
Lai bioloģiskas pārtikas pirkšana nesagādā stresu
Informācijas par bioloģisko pārtiku kļūst arvien vairāk, un arvien vairāk uzzinām arī par to, kā tiek audzēta un ražota nebioloģiska pārtika. Taču šī informācija un jaunās zināšanas var būt ne tikai iedvesmojošas, bet arī nomācošas – un it sevišķi tā var justies jaunie vecāki, kuri saprot, ka bioloģiskā pārtika būtu vislabākā bērnam, taču nevar to atļauties. Un tā rodas “biopārtikas stress”.
Bioloģiskā pārtika patiešām ir dārgāka kā cita pārtika, jo tās ražošanā ir ieguldīts ilgāks laiks, vairāk darba, turklāt, maksājot par to, mēs arī maksājam par tīru vidu. Arī tās apjomi veikalos ir joprojām diezgan mazi, un tas ietekmē gan cenu, gan pieejamību. Taču ir arī labas ziņas – “biopārtikas stresu” var samazināt, un tajā pašā laikā nodrošināt bērnam labu pārtiku un pasargāt no pesticīdu atliekvielām – un nemaksājot vairākas reizes dārgāk!
1. Ēdienkartes un pārtikas iepirkumu plānošana
Ēdienkartes plānošana un iepirkšanās ar sarakstu, nevis spontāni, ir viens no pirmajiem priekšnosacījumiem, lai pārtikas iegāde būtu ekonomiska un arī bioloģiska. Plānojot ēdienkarti nedēļai, rūpīgi piedomājot pie tā, ka izmantot visu iegādāto bioloģisko pārtiku, ir iespējams krietni samazināt pārtikas izmešanu atkritumos, un līdz ar to – arī ietaupīt. Cilvēki, kas ir ieviesuši ikdienas ēdienkartē vairāk bioloģisko produktu, atzīst, ka sākuši precīzāk plānot savu ēdienkarti un arī viņu izmestais pārtikas daudzums ir samazinājies.
Savukārt, plānojot gada griezumā, iespējams jau vasarā, kad pieejami sezonāli bioloģiskie produkti, parūpēties par to, lai ziemā būtu bioloģisko produktu krājumi, piemēram – sasaldēt ogas, atsevišķus dārzeņus – pākšu pupiņas, cukini, tomātus, kas sablenderēti biezenī.
Tāpat iespējams no bioloģiskajiem zemniekiem pasūtīt lielāku gaļas apjomu, sadalīt to gabalos un sasaldēt ilgākam laikam. Ieteikums jaunajiem vecākiem – iegādājieties veselu bioloģisko trusi, sadaliet to gabaliņos un sasaldējiet. Viens trusis – tā ir nepieciešamā gaļa mazulim, kurš sācis ēst papildēdienu, gandrīz pusotram mēnesim.
2. Izvērtējiet ēdienkarti un samaziniet pārstrādāto produktu un našķu apjomu.
Jo vairāk produkts ir pārstrādāts, jo tas kļūst dārgāks, un ļoti bieži arī nevērtīgāks, jo satur mazāk mūsu organismam vērtīgu vielu, bet vairāk tukšo kaloriju, ko rada cukura un tauku piedevas. Izvērtējiet, vai iegādāties, piemēram, paku ar čipsiem, vai arī kilogramu bio kartupeļu, no kuriem var pagatavot krāsnī ceptas kartupeļu šķēlītes. Vai ir nepieciešams pirkt saldinātus jogurtus, ja var iegādāties bio jogurtu bez piedevām un ēst to, papildinot ar medu, ogām vai nedaudz pašu vārītas zaptes. Viens no pārstrādātājiem produktiem, kura apjomu ikdienas pārtikas grozā noteikti var samazināt, ir desas, un tādējādi var noteikti ietaupīt līdzekļus, kā arī saldās brokastu pārslas, rūpnieciskos dzērienus, limonādes, cepumus ar bezgalīgi ilgiem derīguma termiņiem utt..