Nepiemērota sejas kopšana 0
Nepiemēroti vai nepietiekami iedarbīgi krēmi vai citi sejas kopšanas līdzekļi – vēl viens iemesls, kas tuvina ādas novecošanu. Piemēram, jau ilgāku laiku modē ir viss dabiskais, teiksim, dažādas eļļas. Protams, tās ir vērtīgas, taču, pēc kosmetoloģes viedokļa, to iedarbība ir pārlieku virspusēja. “Mana 15 gadu pieredze kosmetoloģijā ļauj secināt: neesmu redzējusi nevienu, kas ļoti labi izskatītos, ilgstoši lietojot vienveidīgu, sejas ādas tipam neatbilstīgu kopšanas līdzekli. Taču daudzi ir izdomājuši, ka tieši tas, lūk, viņiem patīk, ir pieraduši pie konkrētā līdzekļa, negrib sarežģīt sev dzīvi, iet un meklēt kaut ko jaunu.”
Izplatīta kļūda – lietot vecumam nepiemērotu ikdienas krēmu. Varbūt ir pagrūti pašai sev atzīties, ka pienācis laiks lietot anti-age* vai pretgrumbu krēmu. “Kāda paciente, kurai bija virs 60 gadiem, regulāri nāca pie manis uz dažādām nelielām procedūrām – koriģēt uzacu formu, noplēst ūsiņas, bet sejai kaut ko darījām ļoti reti, ja nu vienīgi pirms došanās uz kādu saviesīgu pasākumu. Reiz šī kundze atnāca un teica: laikam man beidzot vajadzētu kaut ko darīt, nav taču par agru, vai ne? Bieži vien domā, ka kopšana sākas, kad ir krunkas, bet patiesībā tad jau ir par vēlu.” Ar skaudību kosmetoloģe raugās uz paaudzi, kam patlaban ir ap 30 gadu: šajā vecumā, pareizi izvēloties kopšanas līdzekļus un ievērojot veselīgu dzīvesveidu, paveras iespējas ilgāk saglabāt labu sejas ādu un izskatu nekā iepriekšējām paaudzēm, kam šāds kosmētikas klāsts nebija pieejams.
Ja ģenētiskais pamats ir labs, āda ilgāk izskatās labi, taču arī tad nevar gaidīt neiespējamo – tai jānāk talkā! Izvēloties krēmus, nav obligāti jāķeras pie tiem, kas maksā simtiem eiro. Jāizvēlas ādas tipam un vajadzībām atbilstīgs līdzeklis. Cena nav noteicošā. Ne jau tie, kas lieto ekskluzīvu zīmolu krēmus, vienmēr izskatās ļoti labi! Bieži vien tā ir statusa, nevis nepieciešamības noteikta izvēle.
Kosmetoloģijā ir arī jēdziens pārsātināta āda – tā gadās, ja lieto nepiemērotu sejas krēmu un ļoti lielā daudzumā. Uzspiežot uz ādas, līdzeklis izdalās. Ir arī pretēja tendence – ādu pārmēru tīrīt un dezinficēt. Dezinficējošie līdzekļi, kas satur spirtu, ādu padara sausāku, tā pāragri savīst. Jāņem vērā: jo āda nobriedušāka, jo attīrošajiem līdzekļiem jābūt maigākiem – tādiem, kas neattauko, jo gadu gaitā dabiskais mitruma slānis mazinās. Labāk lietot nevis spirtu saturošus losjonus, bet gan kosmētikas noņemšanas pieniņus vai patlaban tik iecienīto micelāro ūdeni.
Viens no skaistumkopšanas baušļiem – dekoratīvā kosmētika vakarā obligāti jānotīra! Taču Ilze Actiņa piebilst: ja vien nav runa par biezu maskējoša grima kārtu, par vienā vakarā nenotīrītu ikdienas meikapu nevajag īpaši uztraukties – milzu postu tas nenodara. Ļaunākais ir nevis nenotīrītais krēms, bet gan tas, ko dienā uz sejas sakrājam, – putekļi, netīrumi. Atstājot to visu uz sejas un liekoties gultā, diskomforts var būt tikpat liels, kā ejot gulēt netīrām kājām vai rokām. “Bet japāņi uzskata – cilvēki, kas retāk mazgājas, ilgāk dzīvo!” pajoko kosmetoloģe.
Ko iesākt
Ja grūti saprast, kurš krēms būtu piemērotāks, izvēli vienkāršāku var padarīt konsultācija pie kosmetologa. Var veikt arī sejas ādas diagnostiku.
Ikdienas krēmā, ko lieto no rīta un vakarā, jāpatīk it visam: smaržai, tekstūrai, krāsai, pat kārbiņai. To paņemot rokās un lietojot, jājūtas priecīgai, nevis – ak, atkal tas krēms jāzieķē… It visam, ko darām ar prieku, ir lielāks efekts! Un otrādi – drūmu, sagumušu sievieti starojošu nepadarīs arī visekskluzīvākais un dārgākais skaistumkopšanas līdzeklis.
! Daudzas sievietes radušas gadu gadiem seju mazgāt ar ziepēm un ūdeni un, pamēģinot citus sejas tīrīšanas līdzekļus, saka, ka nejūtoties tīras. Ilze Actiņa uzsver – ir vērts no ieraduma atteikties un pakāpeniski radināties lietot maigākus līdzekļus. Stipra sejas ādas berzēšana var veicināt kuperozes – izteiktāka asinsvadu tīkojuma – veidošanos, kā arī izstaipa ādu, bet ziepes to padara sausāku. Attaukota āda straujāk noveco, tāpēc ir vērts pieradināt sevi tīrīt seju ar pieniņu vai micelāro ūdeni.