Foto: Adragan/SHUTTERSTOCK

7 mīti un patiesība par hemoroīdiem 0

Tāpat kā citos gadījumos, daudz maldīgu pieņēmumu pastāv arī attiecībā uz hemoroīdiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

To, kāda ir patiesība un par kādām lietām mūsu sabiedrībā nav pieņemts runāt, atklāj proktoloģisko slimību ķirurģe a/s Veselības centru apvienība proktoloģe BAIBA PUTNIŅA.

Hemoroīdus iespējams izārstēt, piemēram, ar kādām iekšķīgi lietojamām tabletēm vai ārīgi smērītēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas ir mīts, kaut gan tik daudzās reklāmās sola, ka ar tabletēm vai ziedēm tos iespējams izārstēt.

Patiesībā mums visiem ap taisno zarnu atrodas asinsvadu pinumi, tādi kā vēnu spilventiņi,

kas kopā ar ārējo un iekšējo slēdzējmuskuli (sfinkteru) nodrošina anālās atveres slēgšanos un hermētiskumu.

Ja kādu iemeslu dēļ tie sāk palielināties un traucēt, tā jau ir hemoroidālā slimība jeb hemoroīdi. Tad ir diskomforts taisnās zarnas apvidū, nieze, mitrošanās, bet paasinājumu laikā – sāpīgi, piebrieduši veidojumi anālās atveres rajonā. Vēlākās stadijās hemoroīdu mezgli var izslīdēt vēdera izejas vai fiziskas piepūles laikā, bet pēc tam pastāvīgi palikt ārpus anālās atveres.

Ilustrācija: Sezer33/SHUTTERSTOCK

Tāpēc ārstēšanās ar papildu šķiedrvielu uzņemšanu, sēdvannas, vingrojumi, laksatīvie (vēdera izeju veicinoši) līdzekļi spēj tikai samazināt simptomus, nevis izārstēt pašu slimību. Ar hemoroīdiem ir līdzīgi kā ar paplašinātām kāju vēnām – kamēr neizoperēs, tās netiks izārstētas.

Šķiedrvielu lietošana palīdz samazināt hemoroīdu simptomus.

Tā ir patiesība. Ir veikti pētījumi, ka diosmīns (spēcīgs flebotropais bioflavonoīds), ko iekļauj preparātu sastāvā, kā arī šķiedrvielas, ja cilvēks sakārtojis savu uzturu un iekļāvis tās maltītēs, var samazināt simptomus – cilvēkam nav aizcietējumu un nav spiešanās vēdera izejas laikā, līdz ar to netiek traumētas vēnu sieniņas. Tāpēc šķiedrvielas varētu uzskatīt par līdzekli simptomu atvieglošanai, tāpat kā ledus – gan atvēsinās, gan samazinās un tūsku.

Taču nevajadzētu izmest naudu, pērkot nezināmas izcelsmes ķīniešu zālītes pa pastu vai internetā. Man ir bijuši pacienti, kas nav pažēlojuši simt eiro, lai nopirktu divus zālīšu iepakojumus, smērējuši un rezultātā iedzīvojušies kārtīgā dermatītā. Lokāli lietojamas svecītes, smērītes ir pagaidu risinājums, bet galvenais – ilgstoši nelietot līdzekļus, kas var pat izrādīties kaitīgi.

Reklāma
Reklāma

Hemoroīdiem raksturīga viļņveida gaita, tas nozīmē – paasinājumi mijas ar miera periodiem, kad tie netraucē. Tomēr, reiz izveidojušies, tie diemžēl nekur nepazūd.

Hemoroīdu ķirurģiska ārstēšana ir labāka par citām metodēm.

Nē, tā nav patiesība, jo katrai ārstēšanas metodei ir savas priekšrocības un trūkumi, visu nevar izārstēt tikai ar vienu metodi. Tāpēc pacientam labāk izvēlēties klīniku, kas piedāvā dažādas metodes.

Hemoroīdu sākumstadijā ārstešanai piemērota ir doplera un lāzera izmantošana,

bet, ja ir jau ceturtā stadija, tad vajadzīga ķirurģiska operācija. Latvijā ir pieejami dažādi hemoroīdu operāciju veidi, un tie arī pie mums tiek veikti.

Ja hemoroīdu dēļ ir asiņošana, noteikti vajadzīga operācija.

Asiņošanas, sāpju, niezes, prolapsa (taisnās zarnas izkrišana) gadījumā un ja grūti ievērot higiēnu, operācija ir vajadzīga. Starp citu, nieze ir ļoti nepatīkams simptoms, kas pat biežāk nekā sāpes uzrunā cilvēkus izvēlēties radikālu ārstēšanas metodi, jo ir pastāvīgs diskomforts, īpaši vakaros, un tā ir indikācija, ka hemoroīdi jāārstē.

Foto: La Corneja Artesana/SHUTTERSTOCK

Ja pēc zarnu iztukšošanās podā nokļuvis asins piliens, viss ir sarkans, un šķiet – ai, kas nu noticis? Hemoroīdu dēļ ļoti reti var būt būtisks asins zudums, un tikai tāds simptoms kā kāda asins pile vēl nav indikācija operācijai. Ja asiņošana ir vienīgā sūdzība, var izmantot lāzera un doplera metodi, piededzinot/nosienot hemoroīdu barojošo asinsvadu.

Protams, asiņošana no taisnās zarnas var būt, piemēram, čūlainā kolīta vai Krona slimības (to pamatā ir zarnu gļotādas iekaisums), polipu vai ļaundabīga zarnu audzēja dēļ. Tāpēc jāveic rūpīga veselības pārbaude un atsevišķos gadījumos arī kolonoskopija.

No hemoroīdiem rodas vēzis.

Nē, vēzis nerodas no hemoroīdiem, tur darbojas pavisam citi mehānismi. Patiesībā vēzis var rasties no polipiem, ja tie pamazām no labdabīgiem pārvērtušies ļaundabīgos, no hroniskām plaisām un hroniskiem veidojumiem, kas gadu laikā attīstās par vēzi (pēc slimības izpausmes smaguma hemoroīdus iedala četrās pakāpēs). Protams, cilvēkam var būt gan hemoroīdi, gan kāds ļaundabīgs veidojums zarnās, tas viens otru neizslēdz.

Tāpēc, ja ir sūdzības par vēdera pūšanos, asiņošanu, gļotainiem izdalījumiem, jākonsultējas ar ārstu.

Starp citu, ādas vēzis melanoma var būt jebkurā vietā uz ķermeņa, un parasti cilvēki kautrējas, ja, piemēram, starpenes apvidū ir kāds veidojums vai dzimumzīme, un nevēršas pie dermatologa. Tas noteikti nav pareizi.

Ja vīrs grib savu sievu samīļot nevis vagināli, bet anāli, viņai pēc tam radīsies hemoroīdi.

Nē, anālais sekss neizraisa hemoroīdus, bet neuzmanīga rīcība var novest pie citām veselības problēmām, piemēram, asinsizplūdumiem, plīsumiem.

Arī taisnās zarnas izkrišana nedraud. Pētījumi liecina, piemēram, homoseksuāliem vīriešiem nav raksturīga fēču vai gāzu nesaturēšana.

Diemžēl zarnu prolapss (izkrišana), urīna un fēču nesaturēšanas problēma ir daudz izteiktāka sievietēm, jo saistīta ar grūtniecību un dzemdībām, arī dzīves kvalitāti. Tiesa, simptomi parādās krietni vēlāk, kad sievietes organismā notikušas hormonālas pārmaiņas un iestājusies menopauze. Pie fēču nesaturēšanas var būt vainojami arī hemoroīdi, kad tiem jau ir IV pakāpe.

Par to, ja kāda urīna pile ieskrējusi biksītēs, nekautrējamies, bet par fēču nesaturēšanu izvairāmies runāt.

Tā ir taisnība, kaut gan par fēču nesaturēšanu vajag runāt. Piemēram, proktoloģijā ir pieejama metode – anorektālā manometrija, lai pārbaudītu, kā funkcionē iekšējais un ārējais sfinkters (slēdzējmuskulis), vai ir kādi bojājumi, un tad atbilstīgi ārstēt pacientu.

Ja problēma nav saistīta ar muguras smadzenēm, bet starpeni, varam palīdzēt ar biofeedback – bioatgriezeniskās saites terapiju. Tās laikā caur vaginālu vai rektālu zondi ar elektriskajiem impulsiem tiek trenēta un tonizēta iegurņa pamatnes muskulatūra.

Šī metode palīdz gan urīna, gan fēču nesaturēšanas, gan iegurņa pamatnes muskuļu vājuma un citu problēmu gadījumā. Pēc tam cilvēks pats mājās var trenēt šos muskuļus, secīgi sasprindzinot un atslābinot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.