7 lietas, no kurām vajadzētu atbrīvoties pirms Jaunā gada 1
Gada nogale ir lielisks laiks, lai atdotu visus parādus, pabeigtu svarīgus uzdevumus, atzītos sev savās sajūtās un … izmestu visu lieko, lai jaunajā gadā nenestu šo kravu sev līdzi. Iztīrot mājokli, tīrāks kļūs skatījums arī uz dzīvi.
Vecās avīzes un žurnāli, ceļojumu magnētiņi, vecas un neizmantotas bērnu rotaļlietas…Neskatoties uz to, ka neviens šīs lietas nav lietojis jau gadiem, tās joprojām turpina ieņemt vietu mājoklī un rada jucekli.
1. Papīru kalni
Veci rēķini, pagājušā gada avīzes, pirkumu čeki, dažādi reklāmu bukleti – droši vien katrā mājā ir tāda atvilktne vai plauktiņš, kur to visu var atrast. Parasti šī makulatūra mājokļos savairojas slinkuma dēļ: mēs nevēlamies ik pa laikam izšķirot papīru kalnus, saglabājot tikai aktuālo un tiešām nepieciešamo. Tā vietā izveidojas vesels kalns ar šiem papīriem.
Lai izvairītos no tā, atbrīvojieties no nevajadzīgā regulāri. Nemaz nenesiet tos mājās, ja skaidri zināt, ka jums tos nevajag. Arī sadzīves tehnikas papīra lietošanas instrukcijas nav jēgas glabāt – vajadzības gadījumā visu nepieciešamo informāciju varēsiet viegli atrast internetā.
Ielieciet visus pārējos vajadzīgos dokumentus galda atvilktnē un regulāri pārbaudiet to atbilstību, lai varētu savlaicīgi izmest nevajadzīgos papīrus. Katru dienu izveidojiet ieradumu pārbaudīt somas, vai tajās nav lieki papīri: čeki, pārtikas preču saraksti, bukleti utt.
2. Lietas ar beigušos derīguma termiņu
Saprotams, ka mēs nevaram paturēt galvā visu sīkumu derīguma termiņu. Regulāra tā pārbaude prasa daudz laika. Visbiežāk nemanot derīguma termiņš beidzies zālēm, graudaugiem, garšvielām un kosmētikai. Tāpēc ir ļoti svarīgi izrevidēt šo priekšmetu uzglabāšanas skapīšus regulāri, ideālā gadījumā reizi mēnesī.
Šīm pārbaudēm ir arī kāds pluss: tā kā uziesiet produktu, kam tuvojas derīguma termiņa beigas, būsit spiests pagatavot kādu gardu ēdienu vai veikt skaistumkopšanas procedūru. Ja tomēr neizdodas pieķerties šim regulāri, tagad, gada nogalē – uztaisiet ģenerālo revīziju.
3. Sabojātie priekšmeti
Salauzts tosteris, kurpes ar nolauztu papēdi, saplēsta kleita, kaklarota ar pazaudētu stiprinājumu – ja jums patiešām būtu bijušas vajadzīgas šīs lietas, jūs tās nekavējoties būtu salabojis. Ja tas līdz šim nav izdarīts, acīmredzot, jūs varat dzīvot bez tām.
Padoms: dodiet sev mēnesi, lai salabotu saplīsušas lietas. Ja šajā laikā to neizdarīsiet, metiet tās ārā bez sirdsapziņas pārmetumiem.
4. Nevajadzīgas dāvanas
Ja zināt, ko vēlaties saņemt dāvanā dzimšanas dienā, Ziemassvētkos vai citos svētkos – tas ir lieliski, jo tuvinieki jums pasniegs tikai nepieciešamās lietas. Daudz sliktāk ir tiem, kuri saka: “Es gribu pārsteigumu.”
Šajā gadījumā pastāv risks, ka jums uzdāvinās absolūti nevajadzīgas lietas : figūriņu, dvieli (to jums jau ir kalniem), rotaslietas, kuras jūs nevalkājat, piezīmju grāmatiņu, kas jums nav nepieciešama, un tā tālāk.Tāpēc vislabāk ir pavadīt nedaudz laika un izveidot sarakstu ar to, kas jums patiešām nepieciešams.
Turklāt, jūs vienmēr varat lūgt draugus un radiniekus dāvāt jums dāvanu karti, lai jūs pats varētu izvēlēties vēlamo.
5. Drēbes, kuras varbūt kādreiz derēs…
Ak, šie džinsi, kuros jūs nevarat iekļūt jau otro gadu, bet patiesi cerat, ka kādu dienu jūs varbūt zaudēsiet svaru un tajos iespiedīsieties. Un šis trauku komplekts, kas gadiem krāj putekļus plauktā un gaida “īpašo” gadījumu, kad tos uzliksiet galdā.
Mēs vienmēr gaidām labāku nākotni, ceram, ka ar mums notiks kaut kas labs, un īpaši tam mēs pērkam lietas, kuras galu galā tā arī nesagaida savu pīķa stundu. Tātad drēbes, kas neder, nekrājam, mantas, kas nav aktuālas tagad un nebūs tuvākajā laikā, nepērkam. Vislabāk šobrīd ir iegādāties to, kas jums nepieciešams.
Akcijas, izpārdošanas, sezonas atlaides – tas, protams, ir lieliski. Tomēr varbūtība, ka lietas, par kurām ietaupījāt naudu, nopērkot tās bez vajadzības, būs vajadzīgas nākotnē, ir ļoti maza.
6. Atmiņu lietiņas
Daudzas lietas mums paliek atmiņā. Šajā kleitā jūs bijāt pirmajā randiņā ar savu dzīvesbiedru, un šī bilde tika atvesta no Vācijas, kur atpūtāties pirms pieciem gadiem. Diemžēl laika gaitā lietas un pagātnes notikumi jums kļūst mazāk nozīmīgi, taču jūs joprojām glabājat ar tiem saistītās lietas.
Jāsaprot, ka neviens magnētiņš nevar aizstāt jūsu emocijas, kuras piedzīvojāt, kad nobaudījāt eksotisko ēdienu burvīgā ceļojumā vai stāvējāt pievarētā kalna virsotnē. Veca dāvana vai suvenīrs neatgriezīs šīs sajūtas. Tas pats attiecas uz bērnu rotaļlietām, vecām vēstulēm, biļetēm no pagājušām izstādēm, muzeju un kino apmeklējuma.
Mēģiniet izlemt, kuras lietas jums patiešām rūp, un kuras jūs glabājat tikai pieraduma pēc. Pirmajām izveidojiet īpašu kasti vai mapi, un otrās – pārdodiet, atdodiet kādam vai izmetiet. Tāpat neaizmirstiet ik pa laikam šo kasti vai mapi pārlūkot. Iespējams, pēc laika atkal kaut kas tajā būs kļuvis lieks.
7. Lietas no kategorijas “iespējams, kaut kad noderēs”
Parasti šādi priekšmeti gadu gaitā sakrājas pārmērīgas taupības dēļ, vai baidoties no trūkuma. Tomēr ir ļoti svarīgi saprast, ka mūsdienu pasaulē gandrīz visu var iegādāties, nomainīt vai salabot. Kāpēc gan lietu glabāt tikai tāpēc, ka vienā no simts gadījumiem tā varētu noderēt?
Centieties neuzglabāt vecas pogas, priekšmetu detaļas un rezerves daļas, tukšas pudeles un kastītes, kā arī hobija materiālus, kas jums vairs nav saistoši.
Ko darīt ar nevajadzīgām lietām?
Nevajadzīgās lietas nav obligāti jāizmet atkritumos. Jūs varat atrast tām veiksmīgāku un noderīgāku pielietojumu.
1. Nogādājiet to labdarības organizācijās un patversmēs – ja jums ir daudz rotaļlietu, apģērba un apavu, kas jums vairs neder, savāciet tos un nogādājiet bezpajumtnieku patversmē vai bērnu namā.
2. Dodiet vecām lietām jaunu dzīvi. Internetā var atrast daudz dažādu ieteikumu, kā no veciem džinsiem izgatavot somu vai telefona apvalku, un kā stikla burku pārvērst oriģinālā svečturī vai kancelejas preču turētājā. Atcerieties – paša darinātas lietas vienmēr būs modē.
3. Grāmatas un žurnālus, kas jums nav nepieciešami, atdodiet publiskajām bibliotēkām.