7 kļūdas, ko visbiežāk pieļaujam vannas istabas iekārtošanā 0
Tā kā vannas istaba ir telpa, kuras remonts izmaksā visai dārgi, svarīgi procesā nepieļaut muļķīgas kļūdas, lai pēc pāris mēnešiem nav viss jāsāk no sākuma.
1. Neērts plānojums
Dažkārt finansiālu apsvērumu dēļ telpā tiek atstāts sākotnējais plānojums, lai arī tas saglabājies no padomju laikiem un nepavisam nav pārdomāts un ērts. Visbiežāk tā laika tipveida dzīvokļos nebija padomāts par vietu veļas mašīnas pieslēgšanai un mantu glabāšanai.
Cita plānošanas kļūda ir telpas pārāk liela noslogošana – paredzot nelielajā telpā satilpināt visu, ko santehnikas jomas ražotāji piedāvā, un aizmirstot par ērtu piekļuvi un ergonomijas prasībām.
PADOMS
Lai nepieļautu kļūdas plānojumā, pirms remonta sākuma uz papīra vēlams mērogā uzzīmēt gan vannas istabu, gan vēlamo santehnikas izvietojumu, ierēķinot ne tikai priekšmetu izmērus, bet arī vēlamo atstatumu starp tiem un telpu virzienā uz istabas centru, lai katra ierīce būtu ērti lietojama, arī, piemēram, noliecoties, izstiepjot rokas sānis u.tml.
2. Nepietiekams apgaismojums un rozešu trūkums
Standarta vannas istabās visbiežāk loga nav. Līdz ar to dienasgaisma tajā neieplūst, un galvenais ir mākslīgais apgaismojums. Tāpēc ļoti svarīgi izvēlēties telpai piemērotus gaismekļus.
Pirmkārt, tiem jāatbilst mitrumizturības klasei. To norāda indekss IP, aiz tā seko divi cipari; pirmais cipars norāda uz aizsardzību pret putekļiem, bet šajā gadījumā uzmanība jāpievērš otrajam ciparam: 0 – bez aizsardzības, 1 – aizsardzība pret vertikālām šļakatām, 2 – pret slīpām,15 grādu leņķi nepārsniedzošām šļakatām, 3 – pret slīpām, 60 grādu nepārsniedzošām šļakatām, 4 – pret jebkāda veida strūklu un šļakatām, 5 – pret ūdens strūklu bez spiediena, 6 – pret ūdens strūklu ar spiedienu, 7 – pret īslaicīgu iegremdi ūdenī, 8 – var darboties, iegremdējot ūdenī.
Otrkārt, vannas istabā jābūt gan vispārējam, gan spoguļa, gan tiešajam apgaismojumam. Vispārējo apgaismojumu var nodrošināt gan gaismas ķermenis pie griestiem, gan iebūvētas spuldzes piekaramajos griestos. Vislabākais apgaismojums spogulim ir spuldzītes tam visapkārt (līdzīgi kā aktieru grimētavās), kas visvienmērīgāk izgaismo spogulī verošos seju. Savukārt, ja spogulis netiek lietots meikapa uzklāšanai, var izmantot arī gaismekļus virs tā vai spoguļa sānos. Tiešais apgaismojums ne vienmēr jākombinē ar spoguļa apgaismojumu – tas paredzēts, lai vajadzības gadījumā būtu iespējams ērti apskatīt kādu brūci, to apkopt utt.
PADOMS
Lai nekļūdītos apgaismojuma izvēlē, pirms remonta ieteicams, izmantojot pārnēsājamu lampu, pamodelēt gaismas novietojumu – novērtēt piemērotāko augstumu, slīpumu, stiprumu un pēc tam piemeklēt atbilstošākos gaismekļus, lai jau pirms sienu un griestu apdares varētu iestrādāt nepieciešamo instalāciju.
Agrāk valdīja uzskats, ka lietot elektriskās ierīces ūdens tuvumā ir bīstami. Tas ir pareizs apgalvojums, tomēr mūsdienās tehnikas sasniegumi krietni pavirzījušies uz priekšu, un pieejamas gan ūdensdrošas rozetes un slēdži, gan arī ierīces, kas tieši paredzētas lietošanai vannas istabā, – boileri, veļas mašīnas, elektriskās zobu birstes, fēni, skuvekļi utt.
PADOMS
Lai ierīču ikdienas lietošana būtu patiešām droša, laikus jāparedz tām nepieciešamie pieslēgumi, izmantojot drošu elektroinstalāciju – iebūvētus pieslēgumus un ūdensdrošas rozetes ar vāciņiem.
3. Ventilācijas trūkums
Laba ventilācija nepieciešama ne tikai virtuvē, bet arī vannas istabā, lai atbrīvotos no pārlieka mitruma daudzuma, nepatīkamiem aromātiem un karsta ūdens tvaikiem. Ja telpa neventilēsies, tajā ātri vien parādīsies pelējums, sēnīte, nepatīkams aromāts. Tas ietekmēs arī dekoratīvo apdari. Ja telpā ir koka izstrādājumi, tie ar laiku piesūksies ar mitrumu, uzbriedīs utt.
Tāpēc speciālisti iesaka nekādā gadījumā nenoslēgt stacionāro ventilācijas lūku, bet iebūvēt tajā arī nelielu ventilatoru, ko iespējams ieslēgt/izslēgt pēc vajadzības. Nereti to kombinē ar apgaismojuma slēdzi, bet tas nav visai ērti, jo pastiprināta vēdināšana nav vajadzīga visu laiku, piemēram, guļot vannā, tā tikai traucēs.
PADOMS
Labāk ventilatoram ierīkot atsevišķu slēdzi, kas novietots pie ieejas telpā.
Ja vannas istabā ir logs, iespējams, papildu ventilators nebūs vajadzīgs.
4. Neērta izlietne un nepareizi izvēlēts krāns
Izlietne vannas istabā kalpo dažādām funkcijām, ne tikai roku mazgāšanai. Var gadīties, ka tajā jāizskalo kāds smalkāks apģērba gabals, ātrai atsvaidzināšanai jānoskalo seja un kakls vai ārstnieciskos nolūkos jāskalo kakls un deguns utt. Tāpēc maza izmēra izlietne var radīt neērtības un daudz lieku šļakatu. Bet arī pārlieku plaša izlietne var būt nepiemērota, ja atņem vietu citām svarīgām detaļām. Līdz ar to svarīgi izvēlēties optimāla izmēra un arī dziļuma izlietni un pieskaņot tai atbilstošu maisītāju. Piemēram, sekla izlietne, kas kombinēta ar augstu maisītāju, sagādās neērtības, jo ūdens šļakstīsies pāri tās malām.
PADOMS
Veikalā vēlams pie izlietnes noliekties ar izvērstiem elkoņiem un novērtēt, cik tālu sniedzas izlietne. Iegādājoties maisītāju, aptuveni vizualizēt, no cik liela augstuma tecēs ūdens un cik dziļa ir izlietne.
5. Nav paredzēta piekļuve komunikācijām un skaitītājiem
Remonta laikā jādomā ne tikai par labu skatu, bet arī par tehniskām lietām. Piemēram, flīzējot sienas un grīdu, noteikti jāatstāj pietiekami daudz vietas, lai varētu piekļūt komunikācijām zem vannas, izlietnes un tualetes poda, kā arī stāvvadiem, kur iebūvēti skaitītāji. Šim nolūkam izdevīgas ir speciālas lūciņas, ko var iegādāties santehnikas preču veikalos. Turklāt, jo lielāka būs lūciņa, jo ērtāka piekļūšana un mazāka varbūtība, ka avārijas gadījumā tomēr jānodauza papildu flīzes.
PADOMS
Veikalā izvēlēties tādu lūciņu, kas sniedz pietiekami lielu piekļuvi komunikācijām un ko iespējams nokrāsot vai noflīzēt līdzīgi kā pārējo sienu, lai lūciņas izskats nebojātu telpas dizainu.
6. Slidena grīda
Glancētas flīzes vannas istabā izskatās ļoti labi, piešķir tai mirdzumu un plašumu, tomēr saskarē ar ūdeni parādās to galvenais mīnuss – tās kļūst slidenas.
PADOMS
No drošības viedokļa labāk izvēlēties matētas flīzes, bet, ja spīdums tomēr ir ļoti svarīgs, būs jāiegādājas paklājiņš uz gumijas pamatnes, kas pilnībā noklāj to grīdas laukumu, uz kura notiek kustība.
7. Maz vietas uzglabāšanai
Tā tikai šķiet, ka vannas istabā nekā daudz nav, ko glabāt. Patiesībā vajadzīgo lietu ir diezgan daudz, īpaši, ja ģimene ir kupla. Vieta nepieciešama gan ziepēm, zobupastām un zobubirstītēm, gan dažādiem ķermeņa kopšanas līdzekļiem un piederumiem, gan dvieļiem un halātiem.
PADOMS
Lai vannas istabā valdītu kārtība, pēc iespējas vēlams izmantot vertikālās plaknes, izveidojot vairāklīmeņu plauktus vai, ja lietu daudz, skapīti ar plauktiņiem un slēgtām durtiņām. Zem izlietnes arī var iekārtot plauktu vai atvilktni. Savukārt dvieļu pakāršanai ērti būs vairākzaru pakaramie, ko iespējams sabīdīt kopā vai atstatus citu no cita.