7 ieteikumi ideālas ēdamzonas izveidei vasarnīcā 4
Autors: Rebeka Rogale, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Vasarnīca ir pārsteidzoša vieta, kurā katrs atpūšas pēc savas gaumes un patikas. Kāds audzē tomātus, kāds visu dienu lasa, cits makšķerē, bet vēl kāds grilē gaļu pēc savas personīgās receptes. Līdz ar to katrai nodarbei nepieciešama sava zona, lai visi justos ērti.
1. Kur iekārtot ugunskura vai grila vietu?
Pirmkārt, šo vietu vajadzētu ierīkot attālāk no mājas, lai dūmi no gatavošanas neieplūstu ēkā pa atvērtajiem logiem. Mangalu un veikalos nopērkamos grilus var novietot tieši uz zemes, bet interesantāk, ja izveido īpašu vasaras virtuvi ar skaistu grilu, ērtu izlietni un omulīgu pasēdēšanas vietu. Netraucēs arī kāds skapītis, kur novietot visu vajadzīgo gatavošanai un ēdiena baudīšanai, lai pēc katra sīkuma nav jāskraida uz māju. Lai mēbeles varētu stabilāk novietot, laukumiņu var noklāt ar dēļu grīdu vai nobruģēt.
Jāpadomā arī par nojumi, kas pasargās no lietus un tiešiem saules stariem. Kurzemē, kur vēji stiprāki, daži saimnieki pat pamanījušies iekārtot vairākas āra ēdamistabas, lai omulīgi būtu vienalga, no kuras puses vējš pūš. Šajā risinājumā izmanto pārnēsājamu grilu.
2. Kā izveidot komfortablu atpūtas/ēdamzonu?
Gandrīz jebkura vieta dārzā kļūst par atpūtas vietu, ja tur parādās dārza mēbeles. Savukārt mēbeļu izvēle un tas, cik tās piemērotas konkrētajai vietai un atpūtas veidam, lielā mērā nosaka, cik izdevusies būs atpūta.
Ja atpūtas zona ir zem jumta, var iegādāties plašu, stacionāru mēbeļu komplektu, ja ne – iztikt ar atsevišķiem krēsliem, soliem, šūpuļtīkliem, pufiem, galdiem. Ērti, ja mēbeles ir salokāmas vai pārvietojamas uz ritenīšiem.
Vislabāk brīvā dabā jūtas mēbeles no polirotanga (mākslīgais pinums) – tās ir ilgmūžīgas, vieglas, nav īpaši jākopj un arī iegādājamas par salīdzinoši demokrātisku cenu.
Ātrs un lēts variants – plastmasas mēbeļu komplekts. Tas derēs neliela dārziņa atmosfērai.
3. Kā āra ēdamzonu izcelt?
Pilnīgai laimei pietrūkst tikai tekstila, aksesuāru un dārza dekoru. Pledi, galdauti, spilveni, salvetes un aizkari piešķirs šai zonai mājīgumu. Savukārt dārza augi, puķes podos un toveros padarīs šo vietu vizuāli pabeigtu un krāšņu.
4. Kā izvēlēties grilu?
Jo biezākas sieniņas, jo labāk kalpo mangalis. Ja tam ir 5 mm biezas sieniņas, gaļu var cept pat uz atklātas liesmas. Tomēr šādu uzparikti sezonas beigās ienest telpās būs visai pagrūti. Tāpēc labāk izvēlēties modeli ar 3–4 mm biezām sienām. 20 mm dziļumā gaļa izcepsies mīksta, bet ideālais augstums, lai stāvētu līdzās kaut visu dienu, ir 1 m.
5. Kā uzturēt cepamierīci kārtībā daudzas sezonas?
Pamatprasības – katru reizi iztīrīt pelnus un netīrumus ar speciāli piemērotu birsti un sargāt grilu no lietus. Sezonas beigās labi izbirstēt, izmazgāt ar trauku mazgāšanas līdzekli, izžāvēt un ienest telpās.
6. Kā padarīt omulīgu arī cepšanas zonu?
Kamēr saimnieks darbojas ar gaļas cepšanu, kāds no viesiem noteikti vēlēsies ar viņu parunāties. Varbūt pat vairāki. Līdz ar to šo laukumu nevajadzētu iespiest šaurā stūrītī, bet izraudzīties pietiekami plašu vietu, kur var novietot arī kādu sēdmēbeli.
7. Par ko vēl jāpadomā?
Diemžēl saulainās dienas beidzas ātri, pienāk krēslaini un drēgni vakari, kā arī rudens sezonas vēsās dienas, kad tomēr vēl gribas laiku pavadīt dārzā. Tāpēc ēdamvietai jābūt aprīkotai ar elektrības pieslēguma vietu, lai vajadzības gadījumā to var gan apgaismot, gan apsildīt. Ja vasarā var izlīdzēties tikai ar dārza svecēm un lukturīšiem, tad vēsākos un tumšākos vakaros noderēs kāds centrālais apgaismes elements, kas novietots augstāk, piemēram, staba galā vai iekārts tieši virs grilēšanas vietas. Savukārt ēdamzonai piemēroti pie jumta iekārti, grīdā iemontēti vai pie sienas stiprināmi gaismekļi.
Ilgākai laika pavadīšanai noderēs arī kāds infrasarkano staru vai gāzes sildītājs.