Foto: Pexels

7 iemīlēšanās stadijas. Normāls stāvoklis vai ilūzijas? 12

Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Tas, ko mēs izjūtam, kad esam iemīlējušies, varbūt ir normāls stāvoklis. Iemīlēšanās norāda cilvēkam, kādam viņam ir jābūt,’’ par šo stāvokli rakstīja Čehovs. “Iemīlēšanās sākas ar to, ka cilvēks māna pats sevi, bet beidzas ar to, ka viņš māna otru,” viņam nepiekrīt Vailds. Kas tad ir iemīlēšanās – atgriešanās normālā stāvoklī vai saldais ilūziju gūsts? Uz šo jautājumu zinātne neatbild. Toties zināms, kādos posmos dalās aizraušanās process ar citu cilvēku.

Romantiskā mīlestība ir pazīstama kopš seniem laikiem, par to spriež filozofi, dzejnieki raksta dzejoļus. Iemīlēšanās nepakļaujas prāta un loģikas likumiem, tā ir spējīga uznest mūs uz eiforijas virsotnē un pēc tam visnenozīmīgāko iemeslu pēc nogāzt bezdibenī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mēs bieži iemīlamies tieši tad, kad to neplānojam, un reizēm mūsu draugi un radinieki nevar saprast, kāpēc iemīlējām tieši šo cilvēku.

‘’Tomēr zinātne pamazām izprot iemīlēšanās noslēpumus – tāpat kā izskaidroja daudzas dabas parādības, kuras savulaik bija tik neprognozējamas un noslēpumainas,” lapā psychologies.ru komentē neirofizioloģe Lūsija Brauna.

Pētījumi liecina, ka iemīlēšanās process parasti sastāv no septiņām stadijām.

1. Jūtu dzimšana

Iemīlēšanās rodas brīdī, kad tev kāds cilvēks pēkšņi iegūst īpašu nozīmi. Nav svarīgi, vai tu viņu pazīsti jau gadiem vai iepazinies pirms dažām stundām, visas tavas domas tagad koncentrētas uz viņu. Gribi to vai nē, tu jau iemīlies.

2. Uzmācīgas domas

Tev piezogas pirmās uzmācīgās domas par mīlestību. Tu atkal un atkal atceries jūsu sarunas, atceries, kā viņa/-š tovakar bija ģērbusies/ģērbies vai sajūsminies par viņas/-a smaidu.

Lasot grāmatu, tu domā, vai tā viņai/-m patiktu. Un kā viņa/-š ieteiktu atrisināt tavu problēmu ar priekšnieku? Katra tikšanās ar šo cilvēku, spontāna vai ieplānota, kļūst par svarīgu notikumu, ko vēlāk atceries un analizē.

Sākumā šīs domas ir visai retas, bet ar laiku kļūst patiesi uzmācīgas. Daudzi domā par savu iemīļoto no 85 līdz 100% laika. Parasti šīs domas netraucē ikdienas dzīvi, tikai rada patīkamu fonu. Reizēm tās var tik spēcīgi pārņemt tavu prātu, ka sāk novērst uzmanību no darba vai mācībām.

3. Skaidra tēla veidošana

Uzskata, ka mīlētāji idealizē savas mīlestības objektu, nepamanot viņa trūkumus. Taču pētījumi liecina, ka tā nav. Trešajā stadijā tev veidojas skaidrs priekšstats ne tikai par potenciālā partnera labajām īpašībām, bet arī par viņa trūkumiem. Viņš pārstāj būt maģiska sapņu būtne, tu saproti, ka tas ir parasts dzīvs cilvēks. Tomēr tu tiecies mazināt viņa trūkumu nozīmību, vai uzskati tos par mīļām draiskulībām.

Reklāma
Reklāma

4. Tieksme, cerība un nenoteiktība

Kad tev veidojas skaidrs priekšstats par mīlestības objektu, tu vēl vairāk tiecies pie viņas/-a, tu vienlaikus izjūti gan cerību, gan nenoteiktību, cerot uzsākt attiecības.

Viss, kas notiek starp jums, izraisa spēcīgas emocijas – vismazākā izteiktā atzinība no viņas/-a puses – un tev jau šķiet, ka jūsu jūtas ir abpusējas. Vismaigākā kritika liek krist izmisumā, bet pat īsākā šķiršanās rada trauksmi. Tu esi apņēmības pilns pārvarēt jebkādus šķēršļus mīlestības ceļā.

5. Hipomānija

Kādu brīdī tu vari izjust to, ko sauc par hipomāniju (ilgstoši nedaudz pacilāts garastāvoklis, pastiprināta enerģija un aktivitāte). Tu jūti enerģijas pieplūdumu, uz laiku samazinās vajadzība pēc pārtikas un miega. Iespējamās blakusparādības ir asins pieplūdums sejā, drebuļi, stostīšanās, svīšana, paātrināta sirdsdarbība, neveiklas kustības.

6. Greizsirdība un spēcīga motivācija rīkoties

Tevī aug vēlme iekarot šī cilvēka labvēlīgo attieksmi. Rodas iracionāla greizsirdība, tu sāc “apsargāt” savas mīlestības objektu, cenšoties atbaidīt potenciālos konkurentus. Tu baidies, ka tiksi atraidīts, tev ir spēcīga vēlme būt kopā ar mīļoto cilvēku.

7. Bezpalīdzības sajūta

Varbūt kādā brīdī tavas spēcīgās jūtas pārvērtīsies par pilnīgas bezpalīdzības sajūtu. Vispirms tu vari krist izmisumā, bet pakāpeniski uzmācīgā vēlme sāks atslābt, un tu brīnīsies, ka uzvedies tik iracionāli.

Visticamāk, tev joprojām gribētos veidot attiecības ar šo cilvēku, bet tu jau saproti, ka tam nav lemts notikt. Pie tevis atgriežas spēja loģiski domāt un rīkoties pragmatiski.

“Jāpiezīmē, ka, lai gan biežāk mēs iemīlamies tajos, kuri ir fiziski pievilcīgi, seksam te ir ļoti nenozīmīga loma,” saka Lūsija Brauna. Jā, mēs gribam mīlēties ar šo cilvēku, bet visvairāk vēlamies būt emocionāli tuvi. Mēs vēlamies sazvanīties, sarakstīties un pavadīt laiku kopā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.