7 darbi zemeņu laukā, ja vēlies sagaidīt labu ogu ražu 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
Ja iecerēts baudīt bagātu ogu ražu, zemenes steidz ravēt un mēslot. Lai ogas būtu tīras, ceri augtu labi, bet nezāles slikti, izlemj, kādu mulču vai klājumu likt zemenēm.
1. Dod mēslojumu
“Zemenes strauji attīstās, un tām ir īstais laiks dot pilnmēslojumu. Vēlāk – pēc pāris nedēļām – vēlams slāpekļa papildmēslojums. Mazdārziņā to labāk dot šķidrā veidā, lai augs tūliņ var saņemt barības vielas,” iesaka zemeņu audzētāja Ginta Apsīte.
Ar divām mēslošanas reizēm būs gana, jo pārmēslot zemenes nedrīkst. Pārbarošanas rezultāts var būt milzu lapas un slikta ogu raža.
Tūliņ pēc iestādīšanas jaunās zemenes nemēslo. To dara pēc kādām pāris nedēļām, kad redz, ka stāds saņēmies un sācis veidot jaunās lapiņas.
Mazdārziņos ogas ir biežāk pārmēslotas nekā lielajās audzētavās.
2. Izvēlas bioloģisko barību
Mazdārziņā lieliski var iztikt ar dažādiem bioloģiskiem mēslojumiem, bez minerālmēsliem, piemēram, ar slieku vermikompostu, SIA Bioefekts ražojumiem, dažādām granulām. Taču arī šos mēslojumus nedrīkst pārforsēt. Ievēro katram līdzeklim norādīto devu. Derēs arī komposts un vircas.
3. Ievēro pareizos attālumus
Svarīgi ievērot zemeņu stādīšanas attālumus un likvidēt nevietā ieaugušos stīgu bērnus, lai zemeņu ceri būtu labi izsauļoti, apvējoti. Sabiezinātā stādījumā ne tikai ir labvēlīgi apstākļi slimību attīstībai, bet pat pasliktinās ogu garša. Tas tāpēc, ka ogām netiek klāt labās garšas veidošanai vajadzīgā saules gaisma.
Vairumam zemeņu šķirņu pietiek ar 25 cm attālumu starp augiem un 40 cm starp rindām. Taču, piemēram, šķirnēm ‘Asia’ un ‘Malwin’ vajag atstāt 40 cm starp stādiem un 80 cm starp rindām.
4. Izvēlas labus kaimiņus
Zemenēm blakus vai tuvumā nedrīkst stādīt pupas. Pieredze liecina, ka uz pupām mēdz mitināties tripsis, kam patīk pārlīst arī uz zemenēm. Tas bojā ziedus un ogas. Nosūktās ogas neattīstās, ir sīkas un kroplīgas. Toties vēlami kompanjoni zemenēm ir sīpoli, ķiploki. Pret tripšiem pieejamākais līdzeklis mazdārziņā ir izlikt zilos vairogus (līdzīgi kā dzeltenie siltumnīcās).
5. Laista reti un labi
Šopavasar daudzviet trūkst mitruma. Ja, paraugot zemi, tā ir sausa, zemenes noteikti aplaista. Taču svarīgi salaistīt tā, lai mitrums tiek visai dobei, nevis tikai ap pašu stādiņu. Jāsalej viss pamatīgi, pat pusmetru no dobes, citādi sausā augsne apkārt strauji nosūks visu valgumu, un stāds tik un tā cietīs slāpes. Salaistīt vajag arī pirms mēslojuma došanas, ja lietus izpaliek.
Tagad īstajam laistīšanas diennakts laikam nav tik lielas nozīmes. Protams, vakarā labāk tāpēc, ka tad mitrums tik strauji neizgaro kā dienā un pagūst iesūkties augsnē. Taču var laistīt arī pa dienu. Savukārt ogu ražas laikā laista tikai vakarā vai ļoti agri no rīta, lai uz sakarsušajiem augiem ūdens netiek vienlaikus ar saules stariem.
6. Ravē cītīgi visu laiku
Ir uzskats, ka zemenes vairs nedrīkst ravēt, kad tās sāk ziedēt. Tas ir mīts! Zemeņu audzētāja atgādina, ka nezāles ir zemeņu lielākais ienaidnieks un tās cītīgi jāizravē. Ja kāda vēl palikusi pēc ravēšanas pavasarī un izlīdusi zemeņu ziedu laikā, izrauj arī to. Pat ražas laikā nogriež vai izrauj nezāli, ko pamana, lasot ogas. Taču tad gan ravē ar apdomu, lai zeme nenokļūtu uz ogām.
7. Klāj dobi ar segumu
Saimniecības Mālpils ZemeNes laukos maija vidū klāj salmus uz un starp zemeņu vagām. Tos lielaudzētāji uzskata par labāko mulčas materiālu. Ogas uz salmiem ir tīras, labi izsauļotas. Nezāles netiek segumam cauri. Augsnē saglabājas arī mitrums, kas sevišķi svarīgi sausās vasarās.
Augsnes apklāšanai var izmantot arī pīto ģeotekstilu – labāk zaļo, nevis melno. Materiālu uzklāj līdzenai virsmai, kas brīva no daudzgadīgajām nezālēm.
Uzziņa!
Ogu garšu ietekmē arī augsnes sastāvs. Zemenēm vislabāk patīk auglīgs smilšmāls. Smilšainā augsnē vairāk laista un mēslo, lai būtu gardas.