Foto – Shutterstock.com

Satraucoši: Sieviešu dzimumorgānu kropļošana – Somālijā pamazām atsakās, Eiropā sāk! 6

Tradīcija – sena un traumējoša

Foto no secure.avaaz.org
Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Šobrīd ar savu parakstu ir iespējams izteikt atbalstu petīcijai pārtraukt sieviešu dzimumorgānu (biežāk meiteņu!!) apgraizīšanu Somālijā, kur gadsimtiem ilgo praksi veikt dzimumorgānu kropļošanu, sāk apšaubīt varas līmenī. Kamēr, iespējams, šausmināmies par mūsu kultūrai neierasto, tikmēr pašā Eiropā rodas jauna tendence – plastiskās dzimumorgānu operācijas, īpaši jaunu sieviešu vidū. Tāpat ienācēji no citām kultūrām Eiropā vēlas turpināt ierasto praksi ar dzimumorgānu apgraizīšanu – praksi, kas Eiropā ir aizliegta.

Pēc Unicef datiem, Somālijā dzimumorgānu apgraizīšana (Female Genital Mutilation) tiek veikta 95% meiteņu vecumā no 4 līdz 11 gadiem. Sieviešu apgraizīšanai ir vairāki paveidi un Somālijā vairāk tiek praktizēts baisākais no tiek – infibulācija jeb tā dēvētā faraona apgraizīšana, kad likvidē ne vien klitoru un mazās kaunuma lūpas, bet vēl sašuj kopā lielās kaunuma lūpas tā, lai paliktu neliela spraudziņa. Pēc dzemdībām vaginālo rajonu aizšuj vēlreiz. Procedūra ir ārkārtīgi sāpīga, var rasties īstermiņa un ilgtermiņa sarežģījumi – asiņošana (vai noasiņošana), samaņas zaudēšana, asinssaindēšanās, hroniskas unrīnceļu infekcijas, neauglība, gangrēna, endometrīts, nemaz nerunājot par psiholoģiskām un seksuālām problēmām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Psiholoģiskie aspekti ir mazāk pētīti, taču  ir pētījumi, kas rāda, ka sievietēm, kam veikta dzimumorgānu apgraizīšana, biežāk ir depresija, trauksme un pēctraumas sindroms. Cits pētījums rāda, ka 30% meitenēm ir pēcstresa sindroms un citi psihes traucējumu sindromi, kā arī atmiņas traucējumi (40%) (Avots – maturitas.org ar atsaucēm uz pētījumiem). Mentālās veselības problēmas sieviešu grupā, kurām veikta dzimumorgānu apgraizīšana, bija nozīmīgi vairāk nekā kontrolgrupā.

Attiecībā uz seksuālo aspektu arī ir maz pētījumu. Tomēr neliels pētījums ar 130 seksuāli aktīvām sievietēm no viena reģiona ar apgraizītiem dzimumorgāniem un tādu pašu skaitu, kam šāda procedūra nav veikta, rāda, ka nebija atšķirību seksuālā vēlmē un sāpju daudzumā. Taču bija būtiska atšķirība grupās tādos aspektos kā uzbudināšanās, lubricēšanās, orgasms un seksuālā apmierinātība. Neliels pētījums Apvienotajā Karalistē, kur pētīja tur dzīvojošās sievietes no Āfrikas valstīm, liecina, ka sievietes ar apgraizītiem dzimumorgāniem būtiski negatīvāk vērtēja savu seksuālo dzīvi.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.