Artis Vidauskis ceļ roku, lai mednieka eksāmena atbildes nodotu vērtēšanai eksaminācijas komisijai. Blakus viņam Aldis Veinbergs gaida sava darba rezultātus. Abi rīdzinieki bija to mednieka kandidātu vidū, kuriem todien “Mārkulīčos” izdevās nokārtot gan teorētisko zināšanu, gan praktisko šaušanas iemaņu pārbaudi.
Artis Vidauskis ceļ roku, lai mednieka eksāmena atbildes nodotu vērtēšanai eksaminācijas komisijai. Blakus viņam Aldis Veinbergs gaida sava darba rezultātus. Abi rīdzinieki bija to mednieka kandidātu vidū, kuriem todien “Mārkulīčos” izdevās nokārtot gan teorētisko zināšanu, gan praktisko šaušanas iemaņu pārbaudi.
Foto – Ilze Pētersone

Katru gadu mednieka ­eksāmenā izkrīt aptuveni piektā daļa no 1300 pretendentiem 0

Ik gadu mednieka eksāmenu Latvijā vēlas nokārtot ap 1300 cilvēku. Pusotras stundas laikā viņiem jāatbild uz 60 jautājumiem, bet šautuvē trāpīgi jāsašauj mežacūkas mērķis vai lidojošie šķīvīši. Eksāmenu organizatora Valsts meža dienesta (VMD) statistika liecina, ka vidēji 80% tas izdodas veiksmīgi, pārbaudījumos izkrīt aptuveni 260 jeb piektā daļa no visiem pretendentiem. Mēdz būt arī sliktāki rādītāji kā todien medību sporta un atpūtas bāzē “Mārkulīči”, kad lūkot, kā topošajiem medniekiem veicas teorētisko zināšanu un praktisko iemaņu pārbaudē, devās “Latvijas Avīze”.

Reklāma
Reklāma

Eksāmenā – kļūdas visiem

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

“Neatceros, ka teorētiskajā eksāmenā būtu izkritis tik liels skaits dalībnieku,” ar sarūgtinājumu par mednieka kandidātu zināšanu pārbaudes rezultātiem 12. maija eksāmenā saka Ziemeļvidzemes virsmežniecības mednieku eksaminācijas komisijas priekšsēdētājs Jānis Ročāns. No 28 pretendentiem to nav nokārtojuši 12, tas nozīmē, ka viņu eksaminācijas lapās pieļautas vairāk nekā sešas kļūdas. Izskatot katra caurkritēja nepareizās atbildes, J. Ročāns nosaka: “Padaudz to misēkļu – tikai trijiem mazāk par desmit kļūdām, vienam nav bijis pa spēkam atrast pareizo atbildi pat uz 21 jautājumu.” Ilggadējais eksaminācijas komisijas vadītājs pajoko, ka rezultātus droši vien iespaidojusi preses un priekšnieka klātbūtne – šodien eksamināciju novēro arī Medību daļas vadītājs Valters Lūsis. Nopietni runājot, datubāze rāda, ka aptuveni puse šodienas dalībnieku eksāmenu kārto jau otro reizi – iepējams, ka “otrgadniekiem” veicas sliktāk.

Lai gan Toms Siliņš no Rūjienas nav “otrgadnieku” vidū, teorētisko zināšanu pārbaude arī viņam šodien bijusi par grūtu. Gaidījis labāku rezultātu, jo cītīgi mācījies un apguvis zināšanas praksē, divus gadus ejot par dzinēju vietējā klubā. 23 gadus vecajam puisim puse radu mednieki, arī pašam “tā lieta iepatikusies”. Par neveiksmi eksāmenā viņš neskumst, nosaka, ka satraukums vainīgs, gan jau nākamreiz to nokārtos. Tā viņiem kā ģimenes tradīcija – vecaistēvs savulaik eksāmenu tāpat dabūjis pārlikt, nosmej Toms.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī šodienas veiksminieki nav spējuši iztikt bez kļūdām, labākais rezultāts – divi “pūdeļi”. Mārtiņš Bačkins no Priekuļiem visus jautājumus vērtē kā ļoti vienkāršus, taču – divas nepareizas atbildes. Vairāki topošie mednieki atzīst, ka grūtāk veicies ar putnu atpazīšanu dotajā attēlā.

J. Ročāns novērojis, ka daudziem nav tik skaidri ar bioloģiju saistītie jautājumi: “Iespējams, ka šo sadaļu viņi studē ne tik cītīgi, domādami, ka tā medībās nebūs tik svarīga.”

Lai lasa un domā

Attēlā (no kreisās): J. Ročāns, komisijas locekle Anda Barkāne, viesos pie kolēģiem VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis. Foto – Ilze Pētersone

“Par topošo mednieku eksāmenu rezultātiem vajadzētu vairāk interesēties kursu organizatoriem, tas būtu arī viņu prestiža jautājums,” spriež V. Lūsis. Viņam atmiņā tikai viens gadījums, kad viens no apmācītājiem – Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKIC) Meža konsultāciju pakalpojumu centrs – vaicājis VMD par savu klientu sekmēm. Var jau būt, ka citiem tās ziņas pēc eksāmena nodod paši jaunie mednieki, piebilst Medību daļas vadītājs.

Juris Šaiters, kura organizētos mednieku kursus jau pieminētajā Meža konsultāciju pakalpojumu centrā katru gadu beidz aptuveni 180 cilvēku, novērojis, ka kursanti bieži vien iekrīt uz āķīgi noformulētiem jautājumiem. “Tās ir neuzmanības kļūdas, jo viņi pavirši izlasa tekstu.” Daļai grūtības sagādā bioloģija – kursa vadītājam nākas atbildēt uz tik vienkāršiem jautājumiem kā, piemēram, “Vai tiešām Latvijā briežveidīgie met ragus?”, “Kas ir monogāmija?” u. c.

Jautājumus izstrādā un papildina VMD, iesaistot mednieku organizāciju pārstāvjus, dzīvnieku un putnu speciālistus, Valsts policijas, Pārtikas un veterinārā dienesta darbiniekus u. c. Patlaban dienests gatavo jaunu eksaminācijas materiālu, kuram jābūt gatavam šā gada 1. jūlijā, kā to nosaka pērn septembrī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi par mednieku apmācību un eksamināciju.

Reklāma
Reklāma

Saskaņā ar šo dokumentu VMD savā tīmekļa vietnē jāpublicē mednieka eksāmena teorētisko zināšanu pārbaudes jautājumi un atbildes pa tematiem. V. Lūsis gan šaubās, vai ievietot arī pareizās atbildes ir prāta darbs: “Apmācības būtība nozīmē iemācīt sapratni gan par šo jomu kopumā, gan par katru tematu, tāpēc labāk būtu, ja topošie mednieki lasītu jautājumus un paši meklētu atbildes, nevis tās iemācītos no galvas – 500 jautājumus normāls, jauns cilvēks var iekalt ka nemetas!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.