6 rudens darbi siltumnīcā, lai nākamajā gadā būtu laba raža 0
Laiks kļuvis vēss, un vairākumā siltumnīcu raža jau novākta. Lai arī nākamajā vasarā varētu priecāties par izaudzēto, siltumnīcu jau rudenī sagatavo nākamajai sezonai.
Galvenais ir parūpēties, lai ietu bojā slimību izraisītāji un kaitēkļi un lai siltumnīcas konstrukcijām nekaitētu mitrums.
Pieredzējuši dārznieki iesaka siltumnīcas tīrīt un dezinficēt siltā laikā, kad kaitēkļi ir rosīgi. To var darīt arī pēc pirmajām salnām, izvēloties kādu saulaināku, siltāku dienu.
* No siltumnīcas izvāc augu atliekas un inventāru. Audzēšanā izmantoto inventāru aptuveni pusstundu dezinficē kālija permanganāta vai vara vitriola šķīdumā. Novāc visas auklas un striķus, tos nākamajā gadā nav vēlams izmantot, jo uz tiem var atrasties slimību ierosinātāji.
* Siltumnīcu stiklus vai plēvi nomazgā ar ūdens strūklu vai siltu veļas pulvera šķīdumu. Ja uz stikliem aug aļģes, tās apsmidzina ar ūdeņraža pārskābes šķīdumu un pēc dažām dienām nomazgā.
* Augsni dezinficē ar verdošu ūdeni. Ja dārzā ir kliņģerītes un samtenes, tās var sasmalcināt un iejaukt augsnē. Siltumnīcu var izkvēpināt ar kadiķu zariem vai izkvarcot.
Siltumnīcu dezinficēšanai var izmantot arī sēru. Aizdrīvē visas spraugas un sēru aizdedzina. Jāņem vērā, ka sēra savienojumi ir ļoti kaitīgi cilvēka organismam, tāpēc šo darbu veic gāzmaskā un pēc sēra aizdedzināšanas siltumnīcu nekavējoties pamet. Pēc pāris dienām siltumnīcu rūpīgi izvēdina. Tomēr labāk izvēlēties mazāk bīstamus siltumnīcas dezinfekcijas veidus. Turklāt šo metodi var izmantot tikai koka karkasa siltumnīcām. Sēra dioksīds bojā nekrāsotas metāla konstrukcijas.
* Ja siltumnīcas plēvi rudenī noņem, zeme ziemā izsalst un ar lietus un sniega ūdeņiem labi izskalojas. Durvis ziemā tur atvērtas, lai sals varētu sasaldēt augsni, tā labi izvējotos un ietu bojā augsnē palikušie kaitēkļi. Nepareizi dara tie, kas siltumnīcu kārtīgi aiztaisa pa ziemu ciet. Koka konstrukcijas apstrādā ar antiseptisku līdzekli, piemēram, Pinotex vai citu līdzekli, kas neveido elpojošu aizsargslāni. Noderēs arī ERLIT-S, ko lieto koksnes aizsardzībai slēgtās un atklātās konstrukcijās. Turklāt šis līdzeklis pasargā no trupēšanas, pelējuma, kokgraužiem (ķirmjiem u.c.) koksni, kas ir tiešā saskarē ar augsni.
* Nolietojušās siltumnīcas konstrukcijas detaļas nomaina, lai ziemā sniega segas svars tās nesalauztu.