6 produkti “vampīri”, kuri jāizslēdz no brokastu ēdienkartes. Arī kafija! 24
Autors: “Praktiski.lv”
Vēlme pagulēt un ēdiens ir cieši saistīti viens ar otru. Varbūt tu esi pamanījis, ka pēc sātīgām pusdienām nāk miegs. Pilnīgi iespējams, ka ir bijušas arī tādas dienas, kad rīta miegainība pāriet tikai pēcpusdienā. Un tas nebūt nav asinsspiediena dēļ.
Visbiežāk tas saistīts tieši ar brokastīm. Brokastis lielā mērā nosaka to, vai tava diena būs aktīva un produktīva, vai arī nogurums un miegainība tā arī nedos iespēju dienai pa īstam iesākties. Piedāvājam sarakstu ar produktiem “vampīriem”, kuri tikai atņem enerģiju. Šajā sarakstā ir daudz kas no tā, ko pieņemts uzskatīt pat tradicionālu rīta maltīti.
Kāpēc gribas gulēt
Pats produktīvākais laiks, kā likums, ir dienas pirmā puse, bet pēc tam produktivitāte pakāpeniski krītas. Produkti no mūsu saraksta ir vienādi nederīgi gan tiem, kas plāno auglīgi pastrādāt līdz pusdienām, gan tiem, kas dod priekšroku aktivitātei vakara stundās.
1. Saldumi
Ar saldumiem nelaime ir tā, ka brokastīs nav obligāti jāapēd torte, lai kļūtu par cukura upuri. Mušļos, saldajās pārslās un kruasānos arī ir cukurs. Pat vieglos jogurtos ir daudz cukura.
Cukurs sniedz īslaicīgu mundrumu, kura laikā aizkuņģa dziedzeris izstrādā daudz insulīna cukura pārstrādei. Uzreiz pēc tam izveidojas enerģētiskais “bezdibenis”: fizisks un garīgs gurdenums.
Vēl viena nepatīkama nianse: saldumi nepavisam nesamazina apetīti, bet pretēji izplatītam mītam tikai rosina to. Tas nozīmē, ka divas stundas pēc saldām brokastīm parādīsies bada sajūta.
2. Gaļa
Veselīgu brokastu ēdienkartē nevar būt nekādi gaļas produkti, vai tā ir cepta ola ar desu, vai desa uz maizes. Gaļa ir pats smagākais produkts – tas pārstrādājas vismaz četras stundas, un visu šo laiku ķermeņa enerģija tiek izmantota tieši šim procesam.
No rīta, kad organisms vienkārši nav pamodies smagam darbam, labāk neēst gaļas produktus. Vēl vairāk – pēc maltītes, kurā ir gaļa, noteikti gribēsies gulēt. Pat pēcpusdienā.
3. Maize
Praktiski jebkādā veidā maize ietekmē mūs tāpat kā saldumi: mums nepieciešams insulīns tās pārstrādei. Šā produkta augstais glutēna saturs, kaloritāte un nelielā barības vērtība noved pie vielmaiņas traucējumiem. Pēc vairākkārtīgas graudu apstrādes maizē paliek tikai ciete. Lūk, kāpēc maize nesniedz sāta sajūtu, bet enerģija tās pārstrādei ir vajadzīga un insulīns izstrādājas. Un tas ir galvenais izskaidrojums tam, kāpēc no maizes cilvēks pieņemas svarā. Bet sviestmaizes ar desu joprojām ir viens no populārākajiem brokastu ēdieniem.
4. Kafija
Rītam ir jāsākas ar pareizām brokastīm un glāzi sulas, tējas krūzi, bet nekādā gadījumā ar kafiju. Nē, tā nav bīstama veselībai. Vēl vairāk – kafijas pupiņas sniedz labumu. Bet tikai ne no rīta…
Kafija no rīta, īpaši tukšā dūšā, var nopietni kaitēt kuņģim. Kafijas darbības princips ir veicināt adrenalīna veidošanos organismā, kas arī rada možuma sajūtu. Šis efekts ātri izzūd un nomainās ar spēku kritumu. Kafijas cienītāji nokļūst apburtajā lokā, kurā kārtējās kafijas devas nesaņemšana kļūst par īstu murgu.
5. Intensīvi apstrādāti produkti
Piemēram, gaļa pati par sevi ir smags produkts, bet tad, ja to izcep lielā tauku daudzumā, izžāvē vai pasniedz kopā ar skābpiena produktiem, enerģija no tā nevairosies. Smadzenes burtiski uzreiz ieslīgs miega režīmā: pārāk daudz enerģijas atņem gaļas produktu pārstrāde. Turklāt – jo vairāk ēdiens ir apstrādāts, jo mazāk tajā ir vērtīgo vielu, kas dāvā mums spēkus.
6. Enerģijas dzērieni
Reti kurš dzer tos no rīta, taču tas principā nav svarīgi: jebkurā diennakts laikā enerģijas dzērieni vismazāk palīdz iegūt mundrumu. Tie satur taurīnu, bet tas tikai piedalās enerģijas apmaiņā. Bet izdaudzinātā spēja sniegt možumu iespējama, tikai pateicoties augstajam cukura saturam. Ļoti augstajam. Līdz pat 15 tējkarotēm cukura puslitra skārdenē. Bet cukuram, kā jau minējām, ir tikai īslaicīga pozitīva ietekme uz enerģiju.
Tādu pašu efektu var sasniegt, izdzerot litru sulas. Arī tajā ir augsts cukura daudzums – vairāk nekā 20 tējkarošu.
Bet kādas brokastis ir veselīgas? Tomēr galveno enerģijas lādiņu no rīta mēs iegūstam tieši no brokastīm. Pirmkārt, olas. Jebkādā veidā, vēlams bez taukvielām. Olas ar dārzeņiem vai “fritata” omlete ir ideāla izvēle.
Ne mazāk laba izvēle ir putras. Saliktie ogļūdeņraži nekaitēs un baros organismu ilgu laiku. Auzu putra ne velti tiek uzskatīta par brokastu karalieni! Starp citu, salāti ar putraimiem arī lieliski der brokastīm. Visi šie produkti vairo enerģiju!
Ja tu izvairīsies no mūsu sarakstā minētajiem produktiem vismaz dienas pirmajā pusē (izņemot dabīgo jogurtu, protams), enerģijas pietiks visam. Faktiski, šī ir instrukcija, kā saglabāt mundrumu dienas gaitā.
Sagatavots pēc ārzemju materiāliem