6 neticamas lietas, ko spēj suņi 0
Mums šķiet, ka savus četrkājainos draugus un viņu spējas ļoti labi esam iepazinuši. Kā nekā suņi un cilvēki dzīvo kopā jau krietni vairāk nekā 10 000 gadu. Taču pēdējos desmit, piecpadsmit gados zinātne par viņiem atklāj un pierāda arvien kaut ko jaunu.
1. Saož slimības
Pētījumos atklāts, ka ir vairākas slimības, kuras suns spēj konstatēt agrāk nekā ārsts. Zinātnieki uzskata, ka suņa deguns, kas smaržas saož līdz pat 100 000 reižu labāk nekā cilvēks, spēj sajust slimo ķermeņa audu smaržas izmaiņas. Zinātniski pierādīts, ka suni var iemācīt saost, vai cilvēks slimo ar prostatas, urīnpūšļa, plaušu, krūšu vai ādas vēzi, ar epilepsiju, diabētu. Suns arī spēj noteikt, ka cilvēkam tuvojas cukura diabēta vai epilepsijas lēkme, iekams to jūt pats slimnieks. Ar savu fenomenālo ožu suns var sajust cukura līmeņa paaugstināšanos vai pazemināšanos, bet joprojām nav skaidrs, kā viņš spēj paredzēt epilepsijas lēkmes tuvošanos. Zinātnieki izsaka minējumus, ka dzīvnieks sajūt kādu īpašu mums nezināmu aromātu vai arī tik tikko jaušamas cilvēka uzvedības izmaiņas.
2. Gudrībā līdzinās divgadniekam
Līdz šim veiktie pētījumi pierādījuši, ka suņa domāšanas spējas var pielīdzināt divus gadus veca cilvēkbērna spējām. Suns var bez grūtībām iegaumēt aptuveni 200 vārdu, izprast cilvēku žestus, kustības, iemācīties skaitīt līdz pieci un veikt elementāras matemātiskas darbības. Taču gudrākie suņi spēj daudz vairāk. Borderkolliji ir atzīti par visgudrākajiem suņiem. Ar augstu intelektu izceļas arī pūdeļi, vācu aitu suņi, zeltainie retrīveri, dobermaņi, arī labradori, kā arī citas šķirnes.
Pētnieki novērojuši, ka dažas senākās šķirnes, piemēram, tādi medību suņi kā bīgli, kuru selekcijā galvenais uzsvars tika likts uz labu ožu un muskuļu spēku, ir grūtāk apmācāmas nekā jaunākās, kas veidotas kā suņi kompanjoni.
3. Izjūt skaudību
Pētījumos atklāts, ka skaudība nav tikai mums – cilvēkiem – raksturīga īpašība. To izjūt arī suņi. Ja divi suņi izpilda vingrinājumus, bet gardumus par to saņem tikai viens no viņiem, balvu nesaņēmušais kļūst tramīgs un izvairās no apbalvotā suņa skatiena.
4. Deguna nospiedums ir unikāls
Interesanti, ka katra suņa (un arī kaķa) deguna nospiedumu varētu izmantot pat mikročipa vietā, jo tas, tāpat kā cilvēka pirkstu nospiedumi, ir neatkārtojams. Ja uzmanīgāk papēta dzīvnieka degungalu, uz tā tiešām var pamanīt līniju rakstu.
5. Arī nevainīgais izskatās vainīgs
Mēs bieži aplam uzskatām, ka suns ir vainīgs, ja sarāts izskatās nokaunējies. Pētījumos atklāts, ka šādi uz saimnieka rājienu reaģē gan tas dzīvnieks, kurš tiešām sastrādājis nedarbus, piemēram, nočiepis kaut ko no galda, gan tas, kurš neko nav nogrēkojies. Tas liek mums būt uzmanīgākiem pret savu mīluli un nesodīt viņu, ja neesam grēka darbībā pieķēruši.
6. Paklausīgie dzīvo ilgāk
Pētot 56 dažādu šķirņu suņus, zinātnieki atklājuši interesantu sakarību – jo nepakļāvīgāka un agresīvāka ir šķirne, jo īsāks suņa mūžs. Šo šķirņu dzīvnieki dzīvo ātrāk un nomirst jauni – viņiem ir straujāka vielmaiņa, lielāks enerģijas patēriņš, viņi ātrāk aug un diemžēl ātrāk arī iztērē savam mūžam paredzētos iekšējos resursus.