Gandrīz ķiršu raža.
Gandrīz ķiršu raža.
Foto: Inita Šteinberga

Lai bites nespietotu. Seši jautājumi par steidzamiem darbiem dravā 0

Patlaban bišu dravā valda divējāds noskaņojums – ir saimes, kuras aktīvi strādā un lieliski attīstās, par spīti visiem laika apstākļiem, bet otra saimju daļa domā par spietošanu. Šopavasar svarīgākais darbs ir intensīva atdaleņu veidošana, citādi vajadzēs lēkāt pa kokiem spietu medībās. Turklāt nospietojusies saime nav nekāda medus nesēja.

Reklāma
Reklāma

Ja bišu māte dēj magazīnā

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas
Šogad raksturīga problēma – bišu māte dēj magazīnā.
Foto: Inita Šteinberga


Tas, ka bišu māte pamet ligzdu un dodas augšup dēt medus telpā, šogad ir ļoti izplatīta parādība, un var secināt, ka tas saistīts ar laika apstākļiem. Kad uznāca aukstuma vilnis, māte devās augšup, kur siltāks. Kad gaisa temperatūra atkal paaugstinājās, tā devās atpakaļ uz savu karalisti ligzdas telpā. Saimes mātei ir svarīga viņas komforta zona, un, ja laiks turpinās būt pietiekami silts, šai problēmai vajadzētu mazināties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēlmi dēt magazīnās bišu mātei mazina arī tas, ja vienu medus rāmi izņem un pārējos izvieto atstatus citu no cita.

Ja šī problēma ļoti traucē, dažkārt iesaka izmantot speciālus sietus, caur kuriem mātes netiek, bet darba bites tiek cauri.

Šāda parādība varētu būt traucējoša lielajiem biteniekiem, kam katrs nestandarta gadījums ir traucēklis, bet dažu saimju saimniekiem nevajadzētu uztraukties. Kad medus telpās iedētās bites būs izšķīlušās, tukšajās kanniņās bites sanesīs medu. Līdz jūlija beigām, augusta sākumam, kad ir lielais medus noņemšanas laiks, visam vajadzētu būt atkal kārtībā.

Ja medus telpas rāmjos iedēti trani, šādus rāmjus izņem un tranus izgriež, bet medu izmet vai iztecina. Tukšo rāmi var likt atpakaļ stropā. Tas nekas, ka peru vietā nebūs šūnu, bites pašas ievilks šūnas rāmī medus nešanai.

Ja peri bijuši medus telpā un izgriezti, ir savs labums – tā tiek ierobežota varras ērces izplatība.

Ko iesākt ar tranu šūnām

Daudzi bitenieki veicina tranu audzēšanu stropā un liek speciālus rāmīšus vai plāksnes. Tā rīkojas tāpēc, ka postīgās varras par vietu savai attīstībai labāk izvēlas treknos tranu perus. Kad tranu rāmis piedēts, to izņem. Rāmi regulāri pārbauda.

Līdzīgi var rīkoties, izgriežot lielākos tranu laukumus citos ligzdas rāmjos, tikai tas ir diezgan ķēpīgi un laikietilpīgi.

Reklāma
Reklāma

Nedrīkst aizmirst tranu kāri stropā, jo tad rodas pretējs efekts – trani izšķilsies, un ērču stropā būs vēl vairāk.

Kad tranu gabals no šūnām izgriezts vai kāre izņemta, to vēlams atbrīvot no traniem. Pat vaska pārstrāde nebūs patīkama, jo gaļīgie ķermenīši strauji bojājas un ož. Praksē ir pārbaudīta šāda metode – aizvākotās tranu šūnas nogulda un ļauj tranus izknābāt putniem. Kad tas izdarīts, šūnas ar traniem apgriež uz otru pusi. Tā iegūst tīru vasku vai šūnas, kuras var likt atpakaļ stropā.

Arī vistām lieliski garšo tranu peri. Tad gan vasks jānoraksta zaudējumos, toties ieguvumā palielinās vistu dējība. Ir pat bitenieki, kuri tranu perus saldē un ziemā izbaro vistām – olu dzeltenumi esot koši kā vasarā. Kādu tranu gabalu var nomest arī zālē – lai tiek gardums ežiem.

Cik magazīnu likt saimei

Kad spieta māte spietuvē, to var pacelt augstāk. Bites instinktīvi dosies augšā, spietuvē.
Foto: Inita Šteinberga


Saimē vajadzētu likt vismaz divas magazīnas. Otro medus telpu uzliek, kad pirmā jau apdzīvota, kad daļēji izvilktas šūnas, bet tā vēl nav pilna ar medu.

Taču spēcīgai saimei, iespējams, vajadzēs vairāk magazīnu. Protams, ienesuma daudzumu nosaka arī dravas atrašanās vieta.

Ja vēlas, pa kādam medus rāmim jau var noņemt un nogaršot pavasara ienesumu. Izvēlas rāmjus, kuros vismaz divas trešdaļas šūnu ir aizvākotas, jo tāds medus ir stropā nogatavināts. Sanestais nektārs bitēm ir jāžāvē, jo tas iesākumā līst kā ūdens.

Medu drīz vien vajadzēs izmest tiem biteniekiem, kuru bišu novietnes tuvumā ir rapša lauki, kas dažviet vēl zied. Pēc rapša noziedēšanas un medus nogatavināšanas, šo medu noņem, jo rapšu medus strauji kristalizējas jau šūnās.

Papildinot medus telpu ar jauniem rāmjiem, pilnākos atbīda uz malām. Centrā liek tukšos, jo tur bites rosās visvairāk.

Kā mazināt saimēs spietošanas noskaņojumu

No skujkokiem bišu spietu sevišķi grūti izvilināt.
Foto: Inita Šteinberga


Šogad daudzām saimēm ir izteikta vēlme spietot, un tas sagādā raizes pat profesionāliem biškopjiem.

Galvenais – biškopim jāsagādā bitēm pietiekami daudz darba, tādēļ regulāri jāseko procesiem stropā. Neko darīt – vajadzēs vien cilāt nost medus telpas, lai tiktu pie darbošanās ligzdā.

Vislabākais veids, kā valdīt bites, – veidot atdaleņus un negaidīt spietu. Taču, lai varētu brīvi rīkoties ar bišu masu, laikus jāsagatavo spieta kastes, kur ievietot spietu vai atdaleni. Pareizi, ja uz katru saimi būtu vismaz viena šāda kaste, jo tieši šogad daudzās dravās jūtams šāda inventāra trūkums. Lai arī nav gluži pareizi, taču kā pagaidu mājvietu bitēm var pielāgot jebkādu kasti, pat no kartona. Galvenais, lai tā ir stingra un tajā var ievietot rāmjus. Protams, kastēm uzliek jumtiņus (der šīfera plāksne vai kas līdzīgs, kurai uzliek kādu ķieģeli, lai vējš neaizpūš). Tamdēļ vien, ka nav brīvas spieta kastes, spietu nedrīkst neķert.

Ja saime vēl nav spietošanas noskaņojumā, veido atdaleņus. Daļu peru un barības rāmju var pielikt arī kādam spietam vai mazākai saimei. Ja saime jau spietošanas noskaņojumā, ieteicams atrast šīs saimes nemierīgo māti un izveidot atdaleni ar to. Tas gan nav viegls darbiņš, sevišķi lielā saimē.

Lai ligzda būtu pietiekami plaša, tajā visu aktīvās attīstības laiku vajadzētu būt diviem neizvilktu šūnu rāmjiem.

Kur likt liekos rāmjus, kurus aizvieto ar mākslīgajām šūnām

Rāmjus izmanto, veidojot atdaleņus vai pastiprinot spieta spēku. Šādas nelielas saimes tam ir ļoti noderīgas. Ik pēc dažām dienām jaunajai saimei atkal var pievienot kādu rāmi, kas kļuvis lieks, paplašinot dzīves telpu kādā lielajā pamatsaimē.

Ja iestājas auksts vai ilgstoši lietains laiks, jaunizveidotajām saimēm un spietiem vajadzīga papildbarība, sevišķi, ja tie izveidoti nesen. Arī šim nolūkam der malējie barības rāmji no lielajām saimēm. Šis ir labs lietojums arī tiem rāmjiem, kuri tika izņemti pavasarī, ja bites nebija visus izēdušas no ziemas barības. Tos glabā sausā, vēsā vietā.

Spiets nekad nebēgs no stropa, kurā ir peri. Tāpēc, laižot spietu jaunajā mājvietā, tur ievieto arī pāris peru kāru un pāris barības kāru. Papildus ieliek kādu neizvilktu šūnu plāksni.

Kur likt daudzos atdaleņus, ja nevēlas palielināt saimju skaitu

Šādas nelielas saimītes ir ļoti noderīgas gan bišu masas audzēšanai, gan kā mātes rezerves variants.

Ja kāda saime kļuvusi vājāka, to savukārt var pastiprināt ar peru kārēm no atdaleņa. Jaunais atdalenis vai spiets var noderēt kādam, kas vēlas nodarboties ar bitēm.

Rudenī vairākas mazās saimītes var apvienot. Labs variants ieziemojot ir arī ievietot lielajā stropā, kā mēdz teikt, kabatiņā. Šim nolūkam labi der vecie stropi, kuriem papildu skreja ir arī stropa sānā. Ja tādas nav, sānos var izurbt atveri. Stropā pa ziemu uz astoņiem rāmjiem ziemina lielo saimi, bet aiz šķirdēļa mazo – uz pieciem rāmjiem. Starp abām liek blīvo šķirdēli, lai bites nesatiekas, un tad jau pavasarī varēs izlemt, ko darīt. Ja grib vienu lielu saimi, kas var paņemt pirmo pavasara ziedu medu, šķirdēli vienkārši izņem un saimes savieno. Ja vēlas divas saimes, mazo pārvieto atsevišķā mājā. Nereti tieši jaunās, mazās saimītes ziemo labāk un ir ņiprākas nekā lielās, kuras novārdzinājušas ērces.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.