5G pret liesmojošajiem draudiem 0
Autors: Haralds Teiermanis
Meža ugunsgrēki ir mūsu planētas nelaime kopš cilvēks atklāja uguni, taču mūsdienu pasaulē, kurā klimata izmaiņas padara vasaras versmojoši karstas, ugunsnelaimju ir vairāk nekā jebkad agrāk. Pasaulē darbojas satelītsistēmas, kas vēro iespējamo mežu ugunsgrēku punktus, taču reakcijas laiks no brīža, kad dzirkstele pārtapusi liesmā, līdz brīdim, kad ugunsdzēsēji ieradušies, lai nelaimi novērstu var būt daudzu stundu jautājums.
Viens no interesantākajiem 2022.gada rudens Huawei Inovāciju dienas priekšlasījumiem bija par radošu pieeju risinot un ātri novēršot ugunsgrēkus, izmantojot 5G kā tehnoloģiju mugurkaulu.
Grieķijā, Huawei un telekomunikāciju uzņēmums Nova (operators, kura pamatbizness līdzīgi kā Latvijas LMT, Tele2 un Bite ir mobilo telekomunikāciju pakalpojumi), sadarbībā ar vienu no vadošajiem valsts jaunuzņēmumiem, Probotek attīsta un sekmīgi pielieto inovatīvu risinājumu agrīnā trauksmes brīdināšanā un ugunsnelaimju novērtēšanā, lai nekavējoties iejauktos un panāktu iespējami mazu zaudējumus, kas rastos ugunsnelaimes rezultātā. Šis drošības un ekosistēmu sardzes projekts tiek veidots kombinējot mākslīgo intelektu, mašīnredzes risinājumus, dronu tehnoloģijas un protams – 5G.
Šis projekts ir kopīga Huawei un partneru iniciatīva, lai mazinātu ietekmi uz vidi, lai mazinātu ugunsnelaimju seku apdraudējumu.
Vecākā zinātniskā speciāliste Kopernika klimata dienestā (Copernicus Climate Change Service) Freja Vamborga stāsta – “Intensīvas karstuma viļņu sērijas, kas Eiropā tika papildinātas ar neierasti sausu laiku un minimāliem nokrišņiem visā kontinentā, ir novedušas pie vasaras temperatūras galējībām un augstas ugunsbīstamības. Kopernika klimata dienesta dati rāda ne vien rekordaugstas augusta temperatūras, bet arī visas vasaras augstāko temperatūru.”
Jāatgādina, ka piemēram Greiķijas galvaspilsētā maksimālā gaisa temperatūra šogad pārsniedza 40 grādu atzīmi.
Huawei un Probotek platforma, kas kombinē sensorus un resursu, kam dots pašpaskaidrojošais nosaukums “Uguns vērotājs” (Fire watch), spēj fiksēt potenciālo aizdegšanos un novērojumam mežainē nosūtīt bezpilota lidlīdzekli, kuru tā operators vada no droša attāluma, fiksē aizdegšanos un precīzi koordinē ugunsdzēsēju ierašanos un ugunsgrēka izplatības virzienus.
Ķīnas tehnoloģiju koncerns Huawei Inovāciju dienā demonstrēja vēl virkni citu 5G dronu tehnoloģijas piemēru – tā piemēram Austrija, sadarbībā ar vietējo informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju uzņēmumu Dronetech radīta viedsistēma lauksaimniecības novērojumiem un analītikai. Eiropā jau vairāk nekā desmit gadus notiek mērķtiecīga cīņa, lai mazinātu pesticīdu izmantošanu lauksaimniecībā un tā vairotu kvalitatīvas un veselīgas pārtikas īpatsvaru eiropiešu ikdienā. Austrijas 5G risinājums iesaista mākslīgo intelektu analizējot drona fiksēto labības lauka termoattēlu – gadījumos, ja agrotehniskajos pasākumos izmantots nekvalitatīvs mēslojums un pesticīdu saturoši auglības bagātinātāji, tas atainojas termokamerā un ļauj izslēgt šādus tīrumus no subsīdiju saņēmēju loka – tā primāri panākot, ka Eiropas lauksaimniecība tiecas būt ilgtspējīga un tīra.
LA.lv lasītājiem jau bija iespēja iepazīties ar interesanto dzelzceļa loģistikas centra risinājumu, kura tehnoloģiskajā pamatā arī iekļauts tieši 5G tīkls.
2022.gada rudens Huawei Inovāciju dienā piedalījās arī Ungārijas valdības pārstāvji, viņu vidū arī Ungārijas ārlietu un tirdzniecības lietu ministrs Pēteru Sījārto (Péter Szijjártó).
“Pēdējo gadu laikā Ungārija ar panākumiem spējusi piesaistīt ievērojamas ārvalstu investīcijas. Esam lepni, ka lielie Ķīnas tehnoloģiju koncerni kļūst par mūsu partneriem un šeit Budapeštā tapis Huawei zinātnes un pētniecības centrs. Esam lepni, ka kontinentā lielākais loģistikas centrs ir ticis izveidots tieši Ungārijā – mūsu kopdarbība ir novērtēta un mēs esam gandarīti, ka globālie uzņēmumi uzticas Ungārijai kā drošai investīciju videi,” savā uzrunā Huawei Inovāciju dienā, cita starpā, sacīja ministrs Sījārto.