Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra vadītājs Andrejs Berdņikovs.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra vadītājs Andrejs Berdņikovs.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Andrejs Berdņikovs: 5G – Latvijas ekonomikas virzītājspēks? 13

Andrejs Berdņikovs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

5G tehnoloģijas nodrošina īpaši ātru platjoslas savienojumu, zemu aizturi, energoefektīvus interneta piekļuves pakalpojumus industriālu inovatīvu risinājumu nodrošināšanai un rada iespēju pieslēgt tīklam lielu skaitu lietu interneta (IoT) ierīču. 5G tehnoloģijas nodrošina iespēju veikt jebkuras ekonomikas nozares procesu digitalizāciju. Piemēram, transporta nozarē tas ļauj ieviest inteliģentu satiksmes regulēšanu, iespējotu bezpilota automobiļu kustību u. c.

Eiropas uzmanības fokusā jau kādu laiku ir digitalizācija, un viens no tās galvenajiem mērķiem ir 5G. Arī Latvijā valstiskā līmenī apzinās 5G tehnoloģiju un digitalizācijas sniegtās iespējas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai 5G spētu pacelt mūsu ekonomiku vēl neredzētos augstumos?

Mēģinot ieskicēt Latvijas ekonomikas virzību saistībā ar 5G pielietojamību, vēlos izcelt trīs jomas, kas mūsu ekonomikai ir īpaši nozīmīgas, un tās ir – viedā pilsēta jeb “smart city”, kā attīstīšana nav iedomājama bez 5G. Otrs virziens – viedā osta un jūras pētīšana, kā arī virtuālā/papildinātā realitāte. Un visbeidzot 5G ir un būs nozīmīgs bioekonomikā, lauksaimniecībā, kā arī mazo un vidējo uzņēmumu digitalizācijā. LIAA jau šā gada nogalē plāno uzsākt digitalizācijas vaučeru programmu, kurā uzņēmējiem dažādu tehnoloģisko risinājumu, tostarp 5G ieviešanai būs pieejams atbalsts līdz pat 100 tūkstošiem eiro.

Ja kādam var likties, ka Latvijai vēl šajā ziņā tāls ceļš ejams, tad vēlos izcelt Latvijas uzņēmumus, kuri jau ar vienu kāju ir nākotnē.

Manuprāt, nozīmīgākie 5G virzītāji Latvijā ir SIA “Latvijas Mobilais telefons” (LMT); radiofrekvenču spektra pārvaldītājs, kas nodrošina 5G ieviešanai piemērotāko radiofrekvenču spektra joslu atbrīvošanu un pārplānošanu – VAS “Elektroniskie sakari”; kā arī forums “5G Techritory”. Piecu gadu laikā “5G Techritory” ir kļuvis par notikumu, kurā piedalās reģiona svarīgākie lēmumu pieņēmēji.

2020. gada nogalē Ādažu militārajā bāzē atklāja pirmo 5G aizsardzības tehnoloģiju testa vidi Eiropā. Šā gada novembrī tur sāka darboties divi jauni privātie 5G tīkli, ko izveidojis LMT sadarbībā ar “Nokia” un “Eric­sson”, radot ekosistēmu jaunās paaudzes bezvadu tehnoloģiju attīstīšanai. LMT atbild arī par mobilo sakaru operatoru 5G infrastruktūras tīkla integrāciju un modernizāciju Somijā, Igaunijā un Latvijā. Sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju Rīgā, Biķernieku trasē, LMT izveidojis pirmo 5G testa trasi.

Reklāma
Reklāma

Savukārt, runājot par viedās pilsētas virziena attīstību, Latvijā aktīvi darbojas SIA “Adventum Tech”, kā ražotais produkts “Liveload” ir mērierīce, kas mēra nesošo būvkonstrukciju noslodzi un nosūta saņemto informāciju uz “Adventum Tech” “mākoni”. Apstrādātie dati sniedz būvinženieriem pilnu ainu par uzraudzīto būvkonstrukciju uzvedību. Elektronikas un datorzinātņu institūtā tiek radīti risinājumi, kas nākotnē ļaus samazināt bojāgājušo skaitu ceļu satiksmes negadījumos, attīstot automatizētas mobilitātes risinājumus; celt konkurētspēju ražošanā, iesaistot industriālos un servisa robotus un citus, kuros būtiska loma ir tieši 5G vai lietu interneta komunikācijai.

Ir uzsākts darbs pie robotu spieta risinājuma, kas tam ļaus orientēties un veikt uzdevumus dinamiski mainīgā apkārtējā vidē. Lai izstrādātu nākamās paaudzes 5G pielietojumus, institūtā izveidota uz programmvadāmā radio (SDR) balstīta 5G testgultnes platforma.

Runājot par 5G un kopbraukšanas attīstību, jāpiemin SIA “getUgo”, kas izstrādā auto tālvadības sistēmas risinājumu, kas ļauj automašīnu vadīt, piemēram, no biroja vai zvanu centra.

Kas tālāk? Kā redzam, pozitīvu piemēru digitālu inovāciju ieviešanā netrūkst arī Latvijā. Vienlaikus jāsaprot, ka nav jābaidās no svešā (ar svešo šoreiz domājot 5G), bet gan tas jāapgūst un pilnvērtīgi jāielaiž mūsu dzīvē. Jo galu galā man izskatās, ka 5G jau ir un varētu turpināt būt Latvijas veiksmes stāsts.

* Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju biznesa centra vadītājs

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.