Publicitātes foto

5G izaicinājums. FDD vai TDD – kas labāks patērētājam? 5

Autors: Haralds Teiermanis

Jaunais telekomunikāciju standarts 5G mobilo sakaru jomā nostabilizējies un kā privātpersonas jau aktīvi lieto 5G viedtālruņus, tā industrija un komercuzņēmumi aktīvi izmanto 5G ierīces visdažādākajiem uzdevumiem. Jaunākajā Starptautiskajā mobilās platjoslas forumā 2022 (GMBF 2022 “Global Mobile Broadband Forum”) viens no tematiem, kuru diskusijās centās risināt telekomunikāciju uzņēmumu profesionāļi skāra nākamo soli jaunajā standartā – 5.5G. Huawei eksperti rosināja diskutēt par FDD vai TDD standartiem un katra risinājuma stiprajām un vājajām pusēm.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kā vienkāršoti paskaidrot, ko nozīmē šīs abreviatūras? FDD, jeb Frequency Division Duplex latviskots kā “frekvenčdales duplekss”, savukārt TDD jeb Time Division Duplexing nosaukts par “laikdales dupleksa” risinājumu.

Būtībā FDD nozīmē telekomunikāciju tīkla frekvenci sadalīšanu divās daļās, starp kurām ir īpašs “frekvences žogs” neļaujot signālam sajaukties un pieļaujot katrā no sadalītajām daļām datu lejuplādi un augšuplādi vienlaicīgi. Telekomunikāciju speciālisti eksperimentē ar to cik procentus atvēl datu plūsmai no ierīces uz bāzes staciju, cik no stacijas uz ierīci – piemēram, skatoties video mobilajā ierīcē šai proporcijai vajadzētu būt par labu lejuplādei, savukārt veicot video zvanu vai piedaloties videokonferences zvanā kādā no Zoom/Teams/Meet vai līdzīgām platformām – fokusam jābūt uz jūsu ierīces spēju raidīt datus uz bāzes staciju, lai pārējie saziņas dalībnieki redzētu labas kvalitātes attēlu un jūsu runu netraucētu pārrāvumi datplūsmā.

CITI ŠOBRĪD LASA

TDD būtība ir iespēja visu frekvenci izmantot tikai vienam uzdevumam – vai nu lejuplādei – tā sniedzot daudzkārt lielāku lejuplādes ātrumu, jeb augšuplādei. Tas gan nenozīmē, ka datu plūsma notiek kā slūžas, kas noslēdzas līdz izpildīta konkrētā lejuplāde, tomēr prasa citādu mobilā telekomunikāciju spektra bāzes staciju darbību.

Ja paraugāmies uz Latvijas 5G frekvenču spektru, kas atvēlēts katram no telekomunikāciju operatoriem, tad to itin labi var salīdzināt ar tamborētu sedziņu. Latvijas nacionālais regulators izdalījis frekvences un tās izsolītas pa joslām, kuras proporcionāli plašas ieguvuši telekomunikāciju operatori. Pašlaik pieņemtā FDD standarta būtība, kur viena operatora tīklā konkrētā spektra diapazonā jāsadala divi datplūsmas virzieni un vēl jāievieš “frekvences žogs”, kas sargā no datu plūsmas traucējumiem, iegūstam vien šauras datu dzīslas, nevis 5G pieļauto datu plūsmas lielceļu. TDD ļautu pilnvērtīgāk izmantot mobilo telekomunikāciju spektru.

Ne velti ikgadējais forums pulcē mobilo sakaru tīklu operatorus, vertikālās nozares līderus un ekosistēmas partnerus no visas pasaules. Aktuālie izaicinājumi un atvērtās diskusijas, lai apspriestu, kā panākt, lai 5G kļūtu par komerciāli veiksmīgu risinājumu, kā arī citas aktuālas tēmas, piemēram, zaļo attīstību, mākslīgo intelektu un 5G attīstību aktualizējas ar katru nākamo telekomunikāciju standarta “brieduma gadu”.

Jau šobrīd telekomunikāciju industrijas inovatori panākuši būtisku izrāvienu tīkla ātrdarbībā un 5.5G gala lietotājiem sniedz lejuplādes 10 gigabitu ātrumā. Ja atceramies, vidējais “parasta”5G ātrums pasaulē svārstās ap 75 megabitiem, bet Latvijā, atkarībā no reģiona ap 50 megabitiem. Jaunais standarts ātrumu mazākais desmitkāršotu.

Publicitātes foto

Huawei izpilddirektors Daivids Vangs (David Wang) ieskicēja industrijas attīstības ceļus, attīstot 5.5G : “Telekomunikāciju sektors nepārtraukti attīstās un ar 5.5G esam ieslēguši augstāko pārnesumu inovāciju tempos. Raugoties nākotnē, mūsu uzdevums ir aptvert šīs piecas jomas – pašu telekomunikāciju standartu, frekvenču spektrus, produktus jaunajam standartam, tam nepieciešamo ekosistēmu un pielietojamības. Kopā mums sperams šis plašais solis nonākot pie 5.5G un veidojot labāku inteliģentu tehnoloģiju pasauli.”

Tuvākajā nākotnē, un pēc Huawei ekspertu plānotās telekomunikāciju standartu izaugsmes, jau 2023 gada otrajā pusē, sasniedzami jaunie spektra un frekvenču rādītāji, kas ļautu sasniegt gan izcilas datplūsmas ātrumus, gan mazināt telekomunikāciju tīklā izmantotās enerģijas patēriņu. Vangs minēja, ka būs nepieciešams nemitīgi uzlabot telekomunikāciju tehnoloģijas un operatoru pusē izmantotās ierīces, lai nodrošinātu gan lielāku ierīču skaitu, kas izmanto 5G, gan arī jaunu 5.5G potenciālu izmantot spējīgu mikročipu izstrādi un ieviešanu ražošanā.

Reklāma
Reklāma

“Tas jādara, gan tādēļ, lai pilnvērtīgāk izmantotu telekomunikāciju standarta potenciālu, gan arī tādēļ, lai palielinātu ierīču dzīves ciklu,” uzsvēra Huawei izpilddirektors.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.