Foto – Madara Eglīte

Zālītes jāvāc ar labām domām. Ciemos pie Praulienas tēju ražotājas “55 mārītes” 4

Madonas rajona Praulienas pagasta “Lejaszīlēs” jau piekto gadu darbojas plaukstošs ģimenes uzņēmums “55 mārītes”, kas nodarbojas ar dabisku, Latvijā audzētu ārstniecības augu tēju un garšvielu ražošanu. Saimniece, titula “Sieviete Latvijai 2011” ieguvēja, Rīgas Tehniskās universitātes pasniedzēja un trīs bērnu māmiņa Līga Lieplapa savā biznesā saskata plašas izaugsmes iespējas, jo ļaužu interese par dabas bagātībām pieaug.

Reklāma
Reklāma

Zināšanas ir katrā


Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Jau kopš uzņēmuma pirmsākumiem uzņēmējas stiprais plecs bijis viņas vīrs Juris Jātnieks, kurš savu dzīvi veltījis dabas saglabāšanai un aizsardzībai. Divdesmit gadu viņš bija Teiču dabas rezervāta direktors, bet tagad strādā Dabas aizsardzības pārvaldē, ir projekta “NAT-programme” (“Natura 2000” teritoriju nacionālā aizsardzības un apsaimniekošanas programma) vadītājs.

Ģimene apsaimnieko vairāk par 100 hekt­āriem, kuros ietilpst gan pļavas, gan meži, purvi, upju palienes, gan smiltāji un grāvmalas. Daļu īpašuma dzīvesbiedrs iegādājies, piedzimstot jaunākajam dēlam Tomam, lai zemi kādreiz nodotu viņam mantojumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Liela daļa apsaimniekojamās platības ietilpst “Natura 2000” teritorijā. “Daudzās pasaules valstīs nekā tāda vairs nav. Kaut vai tie paši purvu biotopi, ko citviet cenšas mākslīgi atjaunot… Pati daba parūpējusies, lai mūsu rīcībā būtu ļoti kvalitatīvs un daudzveidīgs izej­materiāls,” saka Līga Lieplapa.

Šogad “Lejaszīles” kļūs par pilntiesīgu bioloģisko saimniecību.

Vairākums uzņēmuma piedāvāto tēju augušas savvaļā, bet daži ārstniecības augi, piemēram, piparmētras, kumelītes, kliņģerītes, pūķgalves, izaudzēti piemājas dārzā.

Visas “55 mārīšu” tējas ir 100% dabiskas, vāktas ar rokām un žāvētas dabiskos apstākļos, lai maksimāli saglabātu augu struktūru – veselas, nesabirzušas lapas, ziedkopas, ziedus, ogas…

Uzņēmuma produktu klāstā lielākoties pārstāvētas monotējas (viena ārstniecības auga drogas), un piedāvājumā jau ir vairāk nekā 70 dažādu augu tējas.

“Internetā un grāmatās var atrast daudz tēju maisījumu recepšu, bet viens un tas pats augs dažādu cilvēku organismā var iedarboties atšķirīgi,” stāsta uzņēmēja. “Turklāt monotējas var lietot kosmētikā un ārstnieciskajām aplikācijām, saldēt ledus gabaliņos.”

Viņa neiebilst pret tēju maisījumiem, tomēr uzskata, ka vislabāk tos gatavot pašam. Līga Lieplapa ir pārliecināta, ka katrā cilvēkā jau no dabas ielikta saprašana, kā sev vislabāk palīdzēt. Protams, lai no plašā klāsta izvēlētos īstās tējas, nepieciešamas zināšanas, taču pircēji šajā jomā kļūstot arvien izglītotāki. Atsaucoties uz pircēju lielo interesi par tēju maisījumiem, sadarbībā ar ārstiem, augstas raudzes profesionāļiem savā specialitātē, un fitoterapeitiem, arī uzņēmumā “55 mārītes” tapušas četras dažādu augu tējas – Miera Mika, Uz zaļa zara, Laime mīlestībā un Tēja sirds veselībai. Pēdējā laikā pie uzņēmējas aizvien biežāk vēršas cilvēki, kuriem zāļu tējas ieteikuši ārsti.

Reklāma
Reklāma

Uzņēmums piedāvā arī dažādus ārstniecības augu spilventiņus, tostarp uzsildāmus termoforspilventiņus ar kviešu graudu pildījumu. Vēl “55 mārīšu” stendos ir garšaugi: gan dabā sastopamie – raudenes, vībotnes, gan pašu izaudzētie – baziliks, dilles, pētersīļi, ķiploki. Sevišķu cieņu saimnieces acīs izpelnījies topinambūrs, kas, viņasprāt, Latvijā joprojām nav pienācīgi novērtēts nedz ārstniecisko īpašību, nedz uzturvērtības ziņā.

Ar milzu aizrautību viņa ikvienam gatava stāstīt par bagātību, ko cilvēkam piedāvā dzimtās zemes daba. Šīs veltes nespēj pārspēt nedz medikamenti, nedz uztura bagātinātāji, kas mūsdienās daudziem kļuvuši gandrīz par neatņemamu dzīves sastāvdaļu. Uzņēmējas ģimenē visi ārstējas tikai ar zāļu tējām – ar tām stiprina imunitāti un novērš ikdienišķus veselības traucējumus, bet pie medikamentiem ķeras tikai tad, kad citādi nav iespējams.

“Rūpējoties par imunitāti, vīrs nodarbojas arī ar elpošanas vingrojumiem un rīta peldēm aukstā ūdenī. Man labāk patīk gaisa peldes, pastaigas vējainā laikā. Visu ziemu dzeram svaigi spiestas augļu un dārzeņu sulas, lietojam krūmcidoniju sīrupu,” stāsta Līga Lieplapa. Ilgu laiku, pirms vēl pievērsusies uzņēmējdarbībai, viņa gandrīz katru dienu ģimenei gatavojusi tēju no trim sastāvdaļām: raudenes, asinszāles un pelašķa. Vienas visiecienītākās viņai pašai nemaz neesot. Ja sakārojas, kādreiz iemalkojot arī labu melno vai zaļo tēju.

Stāsts vēl tikai top


“55 mārīšu” produkti izceļas ar plašu sortimentu, izcilu kvalitāti, ļoti gaumīgu un pārdomātu iepakojuma dizainu. Tuvāk iepazīstoties ar jauno un enerģisko uzņēmēju, pircēji bieži apvaicājas, kāpēc uzņēmuma nosaukumā vajadzīgas 55 mārītes? Līga Lieplapa atzīst, ka šis mārīšu stāsts, tāpat kā uzņēmums, vēl tikai top. Katrā ziņā nosaukumam jābūt tikpat teiksmainam kā Latvijas dabai.

“Izbraucot cauri Polijai un Lietuvai, kur plaukst un zeļ intensīvā lauksaimniecība, un atgriežoties Latvijā, redzot mūsu neskarto vidi ar tās neizmērojamo bagātību, pārņem liela bijība! Mēs dzīvojam īstā Māras zemē, Dieva zemītē! Mūsu vienīgo meitiņu un lielāko palīdzi arī sauc par Māru, mīļvārdiņā – par Mārīti. Un dabā mārītes ir īpaši, ļoti čakli un vajadzīgi kukainīši, lolojami un saudzējami. Tā ir dabas daļa tāpat kā ikviens no mums. Ja vairāk par to piedomāsim, daba atmaksās ar pašu labāko, ko vien tā spēj sniegt. Kāpēc piecdesmit piecas? Jo vairāk rosīgu strādnieku, jo labāk! Arī mūsu sapnis ir nodarbināt savā uzņēmumā pēc iespējas vairāk cilvēku,” smaida uzņēmēja.

Piedaloties izstādēs un gadatirgos, Līga Lieplapa allaž priecājas, ka uzņēmuma produkcija šķiet interesanta arī jauniešiem, ka viņi tiecas pēc senajām zināšanām par augu valsts bagātībām. Šīs zināšanas ir nācijas spēks un lepnums, un jauniešu interese liecina, ka mūsu tautas garamantas neiznīks – viņa secina.

Domājot par izglītošanu, kopš 2010. gada uzņēmēja sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru atbalsta jauniešu iesaistīšanos darba tirgū. Viņi piedalās “55 mārīšu” ražošanas procesā, palīdz mājaslapas veidošanā, nodarbojas ar mārketingu un ir neatsverami palīgi darbā ar klientiem. Vasarā, kas dabas velšu vācējiem ir karstākais darba laiks, talkā aicina vietējos jauniešus.

Savu ieguldījumu uzņēmuma attīstībā sniedz arī pašu bērni. Vecākais dēls Jānis, kurš pašlaik studē doktorantūrā Vācijā, ir labs konsultants mārketinga jautājumos, otrs dēls Miks, RTU Aviācijas institūta students – atzīstams menedžeris un klientu konsultants, turklāt prasmīgs pumpuru vācējs. Ikdienā kopā ar vecākiem palikuši vien abi jaunākie – ģimnāziste Māra un Toms. Māra daudz palīdz ārstniecības augu vākšanā un fasēšanā, turklāt izstādēs lieliski prot iepazīstināt klientus ar produkciju. Savukārt piecgadnieks Toms ar lielu atbildību loka kastītes un smalcina tējas, bet par lielu atbalstu vecāki uzskata arī to, ka viņu pastarītis prot paspēlēties vienatnē un neprotestē, kad mammai kārtējo reizi jādodas uz pļavu.

Pateicībā Dievam un Zemesmātei


Uzņēmēja atzīst, ka ar zāļu tēju ražošanu vien nespētu parūpēties par kuplo ģimeni un veiksmīgu uzņēmuma attīstību. Tāpēc “55 mārītēm” ir vēl otrs darbības virziens – vides konsultācijas. Paralēli šim darbam Līga Lieplapa RTU Vides programmas maģis­triem lasa lekcijas kursā “Ietekmes uz vidi novērtējums”.

Finansiāli visgrūtākais laiks uzņēmumam bijuši pirmie gadi, kad pamatīgi patukšoti pašu ietaupījumi un izmantota Hipotēku bankas “Altum” starta programma jaunajiem uzņēmējiem. Šajā laikā ļoti daudz palīdzējušas biznesa inkubatora “Magnuss” konsultācijas. Nepieciešamo iekārtu un ražotnes iegādei nācies ņemt nelielu kredītu, tas atdots gada laikā. Taču pa īstam pelnīt “55 mārītes” sāk tikai tagad.

Lai augtu un attīstītos, nepārtraukti nepieciešami ieguldījumi, tāpēc uzņēmums aktīvi piedalās gan NVA programmās, gan pašvaldības uzņēmējdarbības atbalsta pro­grammās. Kas “55 mārītēm” pašlaik visvairāk vajadzīgs? Mirkli padomājusi, Līga Lieplapa atbild, ka pietrūkst informācijas par atbalsta programmām mazajiem uzņēmējiem un zināšanu par to, kā veiksmīgi uzrakstīt labu projektu. “Pasaule nepārtraukti mainās, un zināšanu nekad nevar būt par daudz,” viņa secina. “Tāpēc izmantoju katru iespēju uzzināt ko vairāk gan par mārketinga jautājumiem, gan uzņēmējdarbību, grāmatvedību un arī ārstniecības augiem. Pēc izglītības būdama inženierģeoloģe un hidroģeoloģe, zināšanas par zāļu tējām viņa ieguvusi galvenokārt pašmācības ceļā, studējot zinātnisko literatūru, kā arī apmeklējot kursus ārstniecības augu audzētājiem. “Ļoti novērtēju to pieredzi, kurā ar mani dalījušies ārstniecības tēju cienītāji dažādos tirdziņos un izstādēs. Tagad priecājos, ka šīs zināšanas varu nodot tālāk meitai.”

No malas varbūt šķiet vienkāršāk par vienkāršu – ņem tikai izkapti, šķin, pēc tam ar mašīnu sasmalcini, sapako maisos un pārdod… Taču tā netop augstvērtīga tēja! “55 mārīšu” tēju vāc un smalcina ar rokām, un vismaz drogu vākšanā nekas nemainīsies, arī uzņēmumam paplašinoties. Uzņēmēja ir pārliecināta, ka tējas, kas vāktas ar labām domām, pateicoties Dievam un Zemesmātei, ir enerģētiski bagātākas. “Saviem darbiniekiem parasti saku: ja jūtaties slikti, labāk kādu dienu palieciet mājās un nāciet tad, kad atkal spēsiet strādāt ar prieku.”

Viņa uzsver, ka kvalitatīvas drogas jāievāc īstajā laikā, ir jāzina, kā tās vākt, kā pareizi žāvēt. Turklāt – cik pircēju, tik prasību. Vieni galveno vērību piešķir tējas izskatam, citi – garšas un smaržas īpatnībām. Kādam svarīgi, lai redzamas auga lapiņas un ziediņi, citu interesē tikai produkta cena. “Ja vēlos godīgi samaksāt algu palīgiem, kuri, zālītes vācot, pļavās un mežos pavada garas darba stundas, tāpat, lai segtu citus izdevumus, nevaru savus produktus pārdot lēti. Daudzi pat neiedomājas, cik ļoti žūstot samazinās tējas svars…”

Laimīgā zeme


Uzņēmumam attīstoties, aizvien vairāk nākas domāt par eksporta iespējām. Līga Lieplapa uzskata, ka liels atbalsts šajā ziņā būtu organizācija, kurā apvienotos visi Latvijā pazīstamākie ārstniecības augu vācēji. Tad izpaliktu arī rūpes par preču apjomu, ko vienam mazam uzņēmumam grūti nodrošināt. Pagaidām “55 mārīšu” klienti pārsvarā ir Latvijas iedzīvotāji. Rīgā uzņēmuma produkciju var iegādāties “Rimi”veikalos “Klēts”, SIA “Homeopātija” aptiekās, SIA “Deiva” medus veikalā, ekoveikalā “122 bezdelīgas”, SIA “Juvital” pārdotavās, Centrāltirgus stendā “Ražots Madonas novadā”, lidostā “Rīga”. Daudzveidīgais tēju klāsts, garšvielas un citi izstrādājumi nopērkami arī citur Latvijā – Valmierā, Liepājā, Ventspilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Priekuļos un, protams, Madonā.

Lai cik mazs kukainītis būtu mārīte, dabā to grūti nepamanīt. Līga Lieplapa ir pārliecināta: pat visattālākajos lauku reģionos ar godīgu darbu iespējams uzturēt ģimeni un nest svētību citiem. Domājot ilgtermiņā, uzņēmēja uzskata, ka bezdarbnieku pabalstu maksāšana ir visīstākā tautas noniecināšana. “Domāju, mēs visi būtu ieguvēji, ja līdzekļus, ko valsts un pašvaldības tērē bezdarbnieku pabalstiem, izmantotu, lai rosinātu ciematu iedzīvotājus atgriezties viensētās, lai atbalstītu mazos, perspektīvos uzņēmējus, kuri gatavi piedāvāt darba vietas, bet finansiālu apsvērumu dēļ to nespēj. Ne jau katrs var būt uzņēmējs, tādēļ jāstiprina tie, kuri var nodrošināt darbu un iztikas avotu sev, kaimiņiem, vēl kādiem čakliem cilvēkiem.”

Madonas pusē, tāpat kā citviet Latvijā, redzami milzīgi, vienlaidus aparti lauki, kuru apkopšana ar jaudīgu tehniku pa spēkam pāris cilvēkiem. Kādreiz tur bijušas mājvietas, iekopti dārzi, skraidījuši bērni, bet tagad viss aparts līdz slieksnim… Kā celtos ciematu daudzdzīvokļu namos mītošo ģimeņu pašapziņa un mainītos cilvēku domāšana, ja kāds viņus kaut nedaudz atbalstītu, palīdzot iegādāties savu zemes stūrīti, kuru viņi varētu apsaimniekot ar dabai draudzīgām metodēm un pabarot bērnus! Arī viņi tad izaugtu ar pavisam citu dzīves filozofiju. Kāds ieguvums tas būtu visai Latvijai!

“Lejaszīles” ir Līgas Lieplapas laimīgā zeme. Viņas būtība nepavisam neatbilst tautā izplatītajiem mītiem par zāļu sieviņām. Vēl pavisam nesen uzņēmēja, inženierzinātņu doktore, katru brīvo brīdi devusies uz karatē treniņiem Madonā. Savukārt saskarsme ar dabu palīdz atmest visu lieko un palikt pie vienkāršās patiesības – tikai mēs paši sev radām problēmas. Pārspīlējam un kreņķējamies, bet patiesībā viss ir daudz vienkāršāk…

PADOMS


Pret pavasara nogurumu noder uzmundrinošās tējas, piemēram, ugunspuķe, kas iedveš dzīvību, palīdz atmosties un stiprina imunitāti. Lieliski prot sapurināt arī pelašķis. Tējai katrreiz ieteicams pielikt šķipsniņu asinszāles, kura atjauno un spēcina organismu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.