50 virtuvē ļoti noderīgi padomi, kas patiks katrai saimniecei 9
Dažas no šīm virtuves gudrībām pārdzīvojušas jau vairākas paaudzes, un, spriežot pēc vecmāmiņu atsauksmēm, tās patiešām darbojas!
1. Lai noņemtu no rokām nepatīkamo smaržu pēc sīpolu vai ķiploku griešanas, vienkārši parīvējiet tās ar nerūsējošā tērauda karotīti.
2. Atbrīvot rokas no nepatīkamām smakām palīdz arī negrauzdētas kafijas pupiņas.
3. Ja gadījies pārsālīt zupu, ieliec tajā pāris nomizotus kartupeļus – sāls uzsūksies tajos.
4. Vārot olas, pieber ūdenim šķipsniņu sāls, lai tās neieplīstu.
5. Neliec ledusskapī citrusaugļus un tomātus. Zema temperatūra pasliktina to garš un un aromātu.
6. Lai nomazgātu čuguna traukus, nevajag izmantot mazgāšanas līdzekļus. Pietiek tos notīrīt ar sāli un sausu papīra dvieli.
7. Vai piens pēc uzvārīšanas saies kunkuļos? Izrādās, tā nav taisnība. Vārīts piens ir pilnīgi drošs dzeršanai.
8. Lai notīrītu nogulsnes no elektriskās tējkannas sildelementa, uzkarsē tajā etiķi un ūdeni proporcijās 1:1 un pēc tam izskalo.
9. Lai tukši, slēgti trauki glabājot neiegūtu nepatīkamu smaku, katrā ieber šķipsniņu sāls
10. Ja mērce nejauši piedegusi, pārlej to tīrā katliņā un turpini gatavot. Pievieno nedaudz cukura, tomēr seko, lai mērce neiznāk pārāk salda. Bet cukurs neitralizēs piedeguma smaku.
11. Piedeguši rīsi? Uz piecām desmit minūtēm uzliec uz tiem baltmaizes šķēli, tā noņems piedeguma piegaršu. Ceļot rīsus galdā, nenoskrāpē pie katliņa dibena pielipušos rīsus.
12. Pirms čilli piparu griešanas iezied rokas ar augu eļļu: tad asā piparu eļļa neiesūksies ādā.
13. Ja šaubies par to, cik svaigas ir olas, ielej traukā ūdeni aptuveni 10 centimetru augstumā un ieliec tur olas. Svaigas olas paliks trauka apakšā. Ja paceļas tikai viena olas daļa, šīs olas jāizlieto pirmās. Savukārt uzpeldējušās olas nav svaigas.
14. Lai tiktu vaļā no skudrām, kas ieviesušās virtuvē, atrodi spraugu, pa kuru tās ielien un nosmērē to ar vazelīnu. Skudras vairs nevarēs ielīst. Ja skudras lien zem durvīm, uzzīmē tur līniju ar krītu. Kukaiņi netiks tai pāri.
15. Ja gribi pagatavot popkornu, 10 minūtes paturi graudus ūdenī. Nosusini graudus un gatavo kā parasti. Tā popkorns būs ātrāk gatavs, būs kraukšķīgāks un būs mazāk “neuzsprāgušu” graudu.
16. Neglabā banānus kopā ar citiem augļiem un vienā ķekarā. Sadali ķekaru un glabā banānus atsevišķi vienu no otra. Banāni satur gāzi, kas veicina augļu nogatavošanos. Atdalīti tie ilgāk saglabāsies svaigi.
17. Lai kartupeļi maisiņā nesāktu dzīt asnus, ieliec tajā ābolu.
18. Vīna paliekas var sasaldēt ledus formiņā un vēlāk izmantot zupām un mērcēm.
19. Lai iztīrītu visus puķu vāzes stūrīšus un ieliekumus, piepildi to ar ūdeni un iemet tajā divas tabletes “Alka-Seltzer”. Ar ķēpīgo uzdevumu tiks galā burbulīši.
20. Ar atdzesētu ūdeni, kas noliets no vārītiem kartupeļiem vai makaroniem, var laistīt istabas augus. Tajā esošās barības vielas augiem patiks.
21. Kad tīri akvāriju, ūdeni nelej laukā, bet izmanto istabas augu laistīšanai. Zivju mēslos ir slāpeklis un fosfors, kas padara ūdeni par lielisku mēslojumu.
22. Atsaldējot gaļu, pārlej to ar nelielu daudzumu etiķa. Etiķis ne tikai padarīs gaļu maigāku, bet arī ļaus ātrāk atsaldēt.
23. Viela, kas liek acīm asarot, kad tīri sīpolus, atrodas tā sakņu rajonā. Tāpēc vispirms izgriez saknes daļu konusa veidā.
24. Ja kopā ar sīpola mizu noņemsi arī virsējo paša sīpola kārtu, jāraud būs mazāk.
25. Zobu pasta lieliski noder sudraba tīrīšanai.
26. Dzeramā soda nav tik labs līdzeklis pret ledusskapja un saldētavas smakām, kā to apgalvo ražotāji. Aktīvā ogle ar šo uzdevumu tiek galā daudz labāk.
27. Tomēr dzeramā soda patiešām ir labs tīrīšanas līdzeklis. Ja to lieto kopā ar etiķi, soda noder izlietnes un plīts tīrīšanai.
28. Vecmāmiņu iecienītais padoms, ja gadījies, dārzeņus smalcinot, iegriezt pirkstā: pagaidi, kamēr beidz tecēt asinis, un pārklāj iegriezumu ar bezkrāsainu
nagu laku. Tas neļaus brūcē iekļūt kodīgai dārzeņu sulai, turklāt neiekritīs kādā ēdiena traukā, kā tas var notikt ar apsēju.
29. Līdz šim vēl nav vienota viedokļa par to, kas liekams brūnā cukura maisiņā, lai tas nesacietētu: lietā tiek likts gan ābola gabaliņš, gan maizes gabaliņš un keramikas gabaliņi.
30. Nevari atrast, kur īsti iedūrusies skabarga? Uzlīmē uz tās vietas gabaliņu līmlentes, bet pēc tam asi to norauj – skabarga izlīdīs.
31. Ja esi apdedzinājusies, apsmērē savainoto vietu ar sinepēm. Atstāj uz kādu laiciņu – tas mazinās sāpes un novērsīs čulgas veidošanos.
32. Ja alumīnija katls kļuvis tumšs, pavāri tajā ābolu mizas. Katliņš atkal būs spožs, bet mājās patīkami smaržos.
33. Lai cepumi ilgāk paliktu kraukšķīgi, mūsu atjautīgās vecmāmiņas cepumu trauka dibenā lika gabaliņu cigarešu tinamā papīra.
34. Ja sāls kļuvusi mitra un cieta, iemet sālstraukā nedaudz rīsu. Tie uzsūks lieko mitrumu.
35. Lai notīrītu no rokām augļu vai dārzeņu traipus, norīvē tās ar nevārītu kartupeli. Palīdz arī etiķis.
36. Lai aisberga salāti ilgāk saglabātos svaigi, ietin tos tīrā, sausā papīra dvielītī, ieliec hermētiski noslēdzamā maisiņā un glabā ledusskapī.
37. Ja maize sākusi sacietēt, vienkārši ieliec maisiņā kopā ar maizi selerijas gabaliņu – tas atgriezīs maizei svaigu garšu un mīkstumu.
38. Turi virtuvē alveju podiņā. Šis augs ir neaizstājams iegriezumu un apdegumu gadījumā. Ja radies kāds pušums, vienkārši nolauz alvejas lapu un uzpilini sulu ievainojumam.
39. Ja zupa, mērce vai otrais ēdiens izdevušies pārāk taukaini, iemet katliņā ledus kubiņu. Ledus piesaistīs taukus, un tos varēs no ēdiena izņemt.
40. Lai atkārtoti izmantotu augu eļļu un nejustu tajā iepriekš gatavotā ēdiena aromātu, pakarsē eļļā puscentimetru lielu ingvera gabaliņu. Tas noņems visas smaržas un garšas.
41. Ja piens paspēj saskābt, pirms tiek izlietots, pievieno iepakojumam šķipsniņu sāls tūlīt pēc tam, kad paciņa atvērta. Piens ilgāk saglabāsies svaigs
42. Atdzesēts vārīts ūdens sasalst ātrāk. Tas noderēs, ja ledus vajadzīgs steidzami.
43. Tējas vai kafijas traipus no porcelāna vieglāk notīrīt ar pastas konsistences maisījumu no dzeramās sodas, citrona sulas un vīnakmens. Ar to paberzē
traipus, un tie viegli noies.
44. Ja glāzes iesprūdušas viena otrā, tās atdalīt ir grūti. Lai to paveiktu, ieliec iekšējā glāzē ledu, bet ārējo iemērc siltā ūdenī. Siltuma ietekmē glāze izpletīsies, bet aukstā glāze sarausies, un tās varēs viegli atdalīt.
45. Ja zem naga iekļuvusi skabarga, paturi pirkstu piena glāzē, kurā ielikt gabaliņš maizes – vecmāmiņas zina teikt, ka tā skabarga izlīdīs pati.
46. Vai tev vectētiņš pret apsāpējušos vēderu kādreiz deva kolu? Izrādās, ka tā patiešām ir efektīvs līdzeklis. Cukurs un gāzi saturošs šķidrums var atvieglot simptomus dažiem gremošanas traucējumiem, bet toties var saasināt citus.
47. Runā, ka sālīta speķa uzlikšana uz augoņa no tā “izvelk” iekaisumu.
48. Lai koka atvilktnes būtu viegli izvelkamas, ierīvē to malas ar sveci.
49. Ja gadījies tikt pie ziluma, uzreiz pēc sasituma iegūšanas pieliec pie tā etiķī samērcētu vates tamponu. Tad zilums neparādīsies, un sasitums ātrāk pāries.
50. Ja regulāri dzersi dzērveņu sulu un ēdīsi mellenes, nekad neslimosi ar urīnceļu infekcijām.