Foto: pixabay

Piecas Ziemassvētku tradīcijas, ko nodot no paaudzes paaudzē 7

Ziemassvētki ir vieni no tradīcijām bagātākajiem svētkiem, kad parasti kopā sanāk lielākā daļa ģimeņu. Tradīciju radīšana un ievērošana var būtiski ietekmēt mūsu un bērnu emocionālo labsajūtu, tādēļ šis laiks jāizmanto, lai ieviestu jaunus un nostiprinātu jau esošus svētku paradumus. Par to, kāda ir svētku svinēšanas nozīme, stāsta psiholoģe Iveta Aunīte.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Lielākais ieguvums no svētkiem ir to radītās pozitīvās emocijas. Tās vairo enerģiju, un – jo vairāk mūsos ir enerģijas, jo veiksmīgāk tiekam pāri dažādām grūtībām. Svētki mums dod arī kopības izjūtu – ja ģimeni, darba kolektīvu, klasi izjūtam kā savu “klanu”, tas rada drošības sajūtu, ka neesam vieni. Mums nav daudz svinamo dienu, tāpēc būtu labi, ja tās, kas mums ir, mēs arī atzīmētu.

Kad ģimenē veidojam vai atkārtojam svētku svinēšanas tradīcijas, mēs saviem bērniem rādām paraugstundu, kā pašiem radīt prieku sev un citiem. Ja šo prasmju nav, arī pieaugušā dzīvē cilvēks var no svētku svinēšanas izvairīties, justies neveikli, bēdīgi vai trauksmaini.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt bērns, kura vecāki svētkus nesvin, notiekošo var emocionāli pārdzīvot, jo īpaši tad, ja, satiekoties ar klases vai grupas biedriem, no citiem dzird, cik jauki un jautri viņiem svētkos gājis. Ja bērnam šādas pieredzes nav, viņš var justies izolēts.

Patiesībā skaista ir ikviena tradīcija, un tās ne vienmēr ir jāpārņem no citiem – tradīcijas var izgudrot arī no jauna. Katrai ģimenei ir jāierauga un jāizlolo savējās, tāpēc šeit dažas idejas ierosmei.

1. Kopīga vēstule Ziemassvētku vecītim

Foto: unsplash

Ierasts, ka vēstules Ziemassvētku vecītim raksta bērni, bet kāpēc gan rakstīšanas procesā nevarētu iesaistīties arī pieaugušie? Ņemiet lielu lapu, ar zīmuli sadaliet tik daļās, cik ģimenes locekļu. Iespējams, bērni gribēs daļu lapas atvēlēt ģimenes mīlulim – sunim vai kaķim. Katrs savā lapas daļā uzraksta vēlēšanos, ko, iespējams, Ziemassvētku vecītis arī piepildīs. Tekstu var papildināt ar zīmējumiem vai aplikācijām. Pēc gadiem, atrastas mīļlietiņu pūralādē, šīs vēstules sagādās daudz prieka un jauku atmiņu.

2. Eglītes rotāšana mežā un rūķīšu pasts

Foto: Bonava Latvia

Bieži vien ap Ziemassvētkiem ārā jau ir sals un sniegs, tāpēc meža dzīvniekiem kļūst arvien grūtāk atrast barību. Reizē ar Ziemassvētku svinēšanu varat izdarīt labu darbu – aiznest uz mežu kārumus dzīvniekiem. Tam derēs burkāni, bietes, āboli, kartupeļi, kurus iestiprināt egļu zaros. Kad dodaties mājās, esiet vērīgi – varbūt rūķītis kāda koka zarā iekāris kādu pateicības dāvaniņu augļu un dārzeņu nesējiem.

3. Dāvanu saiņošana un atvēršana

Foto: Shutterstock

Nav liela māka dāvanas salikt papīra maisiņos, bet pavisam kas cits – rūpīgi sasaiņot katru savā papīrā un apsiet ar krāšņu lenti. Pavisam interesanti, ja katru mazāko dāvaniņu iesaiņo atsevišķi, tad dāvanu atvēršana izvēršas par smiekliem bagātu nodarbi, kur katrs nepacietībā deg tikt pie savas dāvaniņas. Starp dāvanām varat iekļaut arī tādu, kas paredzēta visiem – dāvanu ar īpašiem atvēršanas nosacījumiem, proti, atvēršanas brīdī galvā jābūt rūķa cepurei un rokās – virtuves cimdiem. Dāvanas vērēju nosaka ar metamo kauliņu. Kurš uzmet seši vai viens, tam ir tiesības izmēģināt spēkus dāvanas atvēršanā. Kamēr viens ver, citi pēc kārtas met kauliņu – tas, kuram izdodas uzmest veiksmes skaitli, pārņem dāvanas vēršanas stafeti!

Reklāma
Reklāma

4. Pīrāgi, piparkūku māja un laimes cepumiņi

Foto: Fotolia

Gatavošanu svētku mielastam var pārvērst par lielisku tradīciju visai ģimenei. Tik jauki visiem kopā mīcīt un rullēt mīklu, griezt gaļu un sīpolus pildījumam, veidot pīrāgus pēc vecmāmiņas receptes un izbaudīt smaržu, kas izplatījusies pa visu istabu! Ne mazāk jautri būs kopā ar bērniem radīt piparkūku mājas dizainu, cept, būvēt, un, visbeidzot, izgreznot ar visdažādākajiem gardumiem. Vēl kāda ideja – varat gatavot cepumiņus, kuros paslēptas nelielas lapiņas ar laimes vēlējumiem. Cepumu ēšana noteikti būs ļoti gaidīts brīdis!

5. Kļūt par rūķi un iepriecināt citus

Foto: Fotolia

Pirms svētkiem ir iespēja piezvanīt savas pašvaldības sociālajam dienestam, lai noskaidrotu, vai ir kāda ģimene, kura priecātos par pārsteigumu. Pie viena varat sociālo darbinieku izvaicāt, kas šai ģimenei visvairāk būtu nepieciešams. Ir ģimenes, kuras noteikti priecāsies par pašu gatavotu ievārījumu, medu, grāmatām, iespēju apmeklēt teātri vai koncertu. Iespēju ir daudz, atliek tikai rīkoties!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.