Foto-Fotolia

5 veidi, kā paplašināt mazu virtuvi. Tas ir pavisam vienkārši 0

Virtuve nekad nešķitīs saimniecēm pietiekami liela. Un tas ne vienmēr ir tādēļ, ka sērijveida dzīvokļos virtuvēm patiešām atvēlēta pavisam niecīga platība, visbiežāk iemesls šaurībai ir virtuves neracionāls un nepārdomāts izmantojums. Mēs sniegsim padomus, kā visu nepieciešamo ietilpināt pat vispieticīgākajos virtuves skapīšos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Veiciet revīziju
Virtuves skapīšu dziļumos parasti ir veiksmīgi paslēpusies vesela nevajadzīgu lietu – krāmu – kaudze. Pirms ķeraties pie kārtošanas, izņemiet visu no skapīšiem un uzlūkojiet to ar kritisku skatienu. Izmetiet visu, kam beidzies derīguma termiņš, kas sabojājies, kas gadiem netiek izmantots vai ir novecojis, piemēram, pannas ar atlupušu teflona pārklājumu. Citā kaudzē atlieciet tos priekšmetus, kam nav vieta virtuvē, bet kas nezināma iemesla dēļ tur nokļuvuši, piemēram, salvetes un galdautus labāk glabāt veļas skapī, bet instrumentus, piemēram, skrūvgriežņus vai plakanknaibles, – tiem paredzētā vietā.

Sašķirojiet priekšmetus
Visu, kas ir veiksmīgi “izdzīvojis” šajā revīzijā, sadaliet trīs kaudzēs – tās lietas, ko izmantojat ik dienu; tas, ko izmantojat reizi pa reizei, bet ar zināmu regularitāti (piemēram, pāris reizes mēnesī); tas, ko izmantojat pāris reižu gadā (tie varētu būt trauki svinīgām pusdienām, speciālas pannas pīles cepšanai un formas sarežģītiem desertiem). Tas, kas tiek izmantots reti, jānovieto uz skapīšiem pašā augšā vai to dziļumā, bet lietām, ko izmantojat ik dienu, piemērotākā vieta būs darba virsma vai skapīša priekšpuse, bet servīzes un citus liela gabarīta, bet reti izmantojamus priekšmetus var vispār novietot pieliekamajā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sadaliet telpu
Parasts virtuves skapītis, kurā nav nekā, izņemot pāris plauktiņu, nebūs īpaši ērts. Tas ir dziļš, starp plauktiem ir lielas atstarpes, bet lietas, kas tajā jāglabā, ir sīkas. Tas nozīmē, ka lietas, kas novietotas skapja dziļumā, reizēm atrast ir vienkārši neiespējami, tādēļ nepieciešams papildu aprīkojums. Piemēram, atvilktņu sadalītāji, jo atrast nepieciešamo mazā nodalījumā būs daudz vieglāk nekā ar sīkumiem piebāztā lielā atvilktnē. Garšvielu trauciņu sakārtošanai lieliski palīgi būs mazas apaļas platformas, kuras griežas.  Iegūt papildu brīvu vietu uz virtuves galda var ar vertikālu statīvu palīdzību vai izmantojot vecmodīgu vairāku līmeņu augļu trauku. Uz tā var novietot ne tikai augļus, bet arī kafiju, tējas paciņas vai garšvielu trauciņus.

Tieciet skaidrībā ar krājumiem
Atrast meklēto būs vienkāršāk, ja apvienosiet līdzīgo ar līdzīgo: konservi vienā vietā, produkti kārbās – citā, bet tie, kas paciņās – vēl citā.

Sagādājiet glabāšanai nepieciešamās kārbas, kastes, groziņus
Groziņi lietu glabāšanai ļaus izmantot arī skapju augšējo virsmu, saglabājot kārtīgu iespaidu un neļaujot lietotam katlam vai citiem priekšmetiem radīt nekārtīgas telpas iespaidu. Pieliekot āķīšus skapīšu durvju iekšpusē, var piekarināt pavārnīcas, lāpstiņas, nažus dārzeņu mizošanai un citus virtuves piederumus.

Visus birstošos produktus labāk glabāt kārbās, neļaujot tiem izbirt un radīt nekārtīgu iespaidu par virtuvi. Arī glabāt kārbas ir daudz parocīgāk nekā bezformīgas paciņas. Iepērciet dažāda lieluma kārbas – lielākās miltiem, putraimiem un makaroniem, vidēja lieluma cukuram, mazās kartupeļu cietes un sāls glabāšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.