5 veidi, kā Jaunajā gadā parūpēties par savu prātu 0
Jaunais 2020. gads klāt un iespējams, ka jau esi sācis domāt par uzdevumiem un mērķiem, ko vēlētos sasniegt nākamajā gadā. Lai ko tu apņemtos, prioritātēm jābūt tavai veselībai un labklājībai.
Ja cīnies ar trauksmi, depresiju vai kādu citu psihisku saslimšanu, tad rūpēm par savu prātu prioritāšu sarakstā jābūt pirmajām. Lūk, vairākas rekomendācijas, kā parūpēties par savu prātu:
Raksti dienasgrāmatu
Bieži gadās, ka turamies pie savām emocijām līdz brīdim, kamēr piedzīvojam sabrukumu, jo visa, ar ko jātiek galā, ir par daudz. Kaut dažas minūtes dienā veltot tam, lai pierakstītu savas domas un emocijas, tu vari atbrīvoties no tā, kas aizņem tavu prātu. Dodot darbu rokām, tu vari atbrīvoties no lielās fiziskās spriedzes ķermenī, kas var radīt tevī trauksmi.
Ir daudz dažādu tēmu, par ko rakstīt, tāpēc atrodi sev noderīgāko. Tas var būt grāmatu apskats, kulinārijas tēmu pieraksti, sapņu dienasgrāmata, piezīmes par mākslu, teātri… var rakstīt par jebko un visu, tas atkarīgs no tava vaļasprieka un tā brīža prioritātēm.
Pamēģini meditēt
Droši vien esi dzirdējis par meditāciju, bet nekavējoties izmeti šo ideju no prāta, domājot, ka “tas nav domāts man”. Bet tas nav tik grūti, kā tu varbūt esi iedomājies. Tā ir tikai vienkārša prakse mierīgi sēdēt un koncentrēt prātu.
Piemeklē, kurš meditācijas veids tev visvairāk nāks par labu. Katram meditācijas veidam ir vajadzīgas dažādas iemaņas, tāpēc atrodi to, kas tev visērtākā.
Apzinātība ir meditācijas veids, kas dažos pēdējos gados kļuvis ļoti populārs. Tā ir koncentrēšanās uz šeit un tagad, nevis pagātni vai nākotni. Šī prasme piemīt katram cilvēkam, bet parasti tā ir neattīstīta. Katru dienu pavadot stundu, lai atbrīvotos no savām rūpēm, vari pozitīvi ietekmēt garīgo stāvokli.
Smejies vairāk
Kā saka, “smiekli ir vislabākās zāles,” un tā noteikti ir patiesība, kad runa par garīgo veselību. Sirsnīgi smiekli atbrīvo ķermeni no stresa un muskuļu atslābināšanās turpinās vēl pat 45 minūtes pēc tam.
Kāda vēl ir smieklu pozitīvā ietekme: asinsspiediena pazemināšanās, stresa hormonu samazināšanās un sirds veselības uzlabošanās, endorfīnu izdalīšanās. Smiekli nomāc trauksmainās emocijas un mazina dusmas; tie var likt paskatīties uz notiekošo pozitīvāk un pat mazināt fiziskās sāpes. Tāpēc apsoli sev pavadīt laiku kopā ar cilvēkiem, kuri tevi uzlādē pozitīvi un liek tev smieties, tad nākamo gadu pavadīsi labā noskaņojumā.
Uzņem vitamīnus
Vitamīni nenoliedzami ietekmē mūsu veselību, labsajūtu un prātu. Atbilstoša vitamīnu deva uzlabo gan ķermeņa, gan prāta spēju labi funkcionēt un nostiprina mūsu vispārējo veselību.
Pieci labākie vitamīni, ko uzņemt katru dienu, ir B vitamīns, D vitamīns, kalcijs, dzelzs un magnijs. Tu vari lietot uztura bagātinātājus vai, ja vēlies, mainīt diētu.
Ēd riekstus un pilngraudu produktus (maizi un putras), kartupeļus, spinātus un banānus, lai uzņemtu magniju.
Lieto piena un skābpiena produktus, ēd graudaugus, valriekstus, linsēklas un mandeles, pētersīļus, dilles, lokus, ziedkāpostus, brokoļus, sardīnes, austeres, lai uzņemtu kalciju.
Ēd pākšaugus (lēcas, pupiņas), pilngraudu produktus, sarkano gaļu, aknas, putnu gaļu, zivis, olas, brūnos rīsus, riekstus, spinātus, bietes, brokoļus, žāvētus augļus un tofu sieru, lai palielinātu dzelzs daudzumu.
Ēd treknas zivis (skumbrijas, laši, sardīnes), olu dzeltenumus un dzer augu pienu, piemēram, sojas piens, mandeļu piens, rīsu piens, lai palielinātu D vitamīna daudzumu.
Dzer augu izcelsmes pienu, ēd riekstus un sēklas, olas, liellopu gaļu, austeres, vistas gaļu, foreli, siļķi, lasi, kā arī pilngraudu produktus, lai organisms uzņemtu B grupas vitamīnus.
Nododies saviem vaļaspriekiem
Kad dzīve uzliek tev pārāk daudz pienākumu, ir viegli pacelt rokas un atzīt sakāvi. Lai gan tavs aizņemtais dzīvesveids var pilnībā pārņemt tevi savā varā, vienmēr vajadzētu pamēģināt atvēlēt laiku savam vaļaspriekam, lai atsvaidzinātu prātu un dotu kādu atelpu no domām par darbu un pienākumiem. Ja veltīsi kaut nedaudz laika tam, kas tev patiešām patīk, tas var tev sniegt enerģiju un motivāciju, lai tiktu galā ar ikdienišķajiem uzdevumiem.
Pēc ārzemju preses materiāliem.