5 veidi kā ietaupīt, praktizējot zero-waste savā mājoklī 0
Autors: Lāsma Zorgenberga, Financer Latvia
Zero-waste jeb nulles izšķiešana ir zaļi domājošu minimālistu dzīves veids, kam pēdējos gados daudzi cilvēki sākuši pievērsties – mainot savus ikdienas paradumus un kārtību.
1.Minimālista mājoklis
Iespējams jaunā gadā plāno iegādāties māju vai dzīvokli, bet trūkst ideju mājokļa labiekārtošanai? Cik daudz mēs netērējam mājas dekorācijām un nevajadzīgām lietām, domājot, ka tas skaisti iet kopā ar mūsu sienas krāsu vai paklāju? Aizraujoties ar nevajadzīgiem interjera elementiem, mēs kļūstam par laika zagļiem paši sev. Apzinoties, ka mums sadzīvei nav nepieciešami lieki priekšmeti un dekorācijas, mēs varam ietaupīt laiku, naudu un enerģiju. Tādēļ iekārto savu mājokli tikai ar nepieciešamo.
2.Kļūsti par second-hand fanu
Lai gan daudzi mūsidenu sabiedrībā uz lietotām precēm skatās diezgan skeptiski, tas ir pilnīgi nevajadzīgi. Katru gadu atkritumos nonāk neskaitāmi tūkstoši apģērba gabalu, sadzīves preču, rotaļlietu un citu lietu. Iegādājoties lietotas preces, mēs varam lietām dot “otro elpu” un piereizes iedot sev kādu karmas punktiņu Jo mazāk lietas aiziet atkritumos, jo mazāks piesārņojums tiek radīts dabā.
3.Ekoloģiska disciplīna virtuvē
Cik daudz mēs aizdomājies par to, kas nonāk mūsu virtuvē? Cik daudz plastmasas un nevajadzīgu lietu nonāk mūsu aktritumu grozā? Tieši pirms jaunā gada, iespējams ir īstais laiks, kad pārkārtot savu virtuvi un ieviest zero-waste kartību. Sākot ar atkritumu šķirošanu un beidzot ar visu plastmasas trauku un maisiņu nomainīšanu uz uzglabājamiem stikla traukiem un auduma maisiņiem. Dodoties iepikrties, ņem līdzi savas stikla burkas un vairākas reizes lietojamos maisiņus. Sašķiro izlietotos pārtikas produktus un izmanto tos atkārtoti. Piemēram, ja esi plant-based vai dārznieks, noteikti nesvied ārā visus izlietotos dārzeņus, augļus, kafijas biezumus, olu čaumalas, tējas maisiņus, jo visas šīs lietas var kalpot kā lielisks minerālu avots tavam mazdārziņam. Būs prieks pašam un mammai dabai!
4.Mājas uzkopšana eko-stilā
Tikpat svarīgi kā kopt māju, ir tas kā mēs kopjam māju, proti, kādus tīrīšanas līdzekļus un piederumus mēs izmantojam. Lielveikalos pieejamais preču piedāvājumu klāsts ir nebeidzams, bet vai tiešām viss, ko veikalā var nopirkt ir ekoloģisks un labvēlīgs mūsu mājoklim? Tā vietā, lai piekrautu savas vannas istabas vai virtuves plauktu ar neskaitāmiem tīrīšanas līdzekļiem, apsver domu par universiālu produktu un priekšmetu lietošanu. Daži no piemēriem ir kokosšķiedru birste, ko var lietot gan trauku mazgāšanai, gan virsmu tīrīšanai un, protams, tā ir 100% dabīga. Papīra dvieļu nomaiņa uz bambusa auduma drānām, vecās drēbes kā tīrīšanas lupatiņas etiķa, citornu mizu izmantošana ne tikai kulinārijas receptēs, bet arī mājas tīrišanā, un tā mēs varētu turpināt un turpināt šo sarakstu.
5.Taupi un veido budžetu
Ir daudz veidu kā mēs varam ietaupīt. Ar taupīšanu, mēs nedomājam taupīt lietas, kas jums nav vajadzīgas, bet gan lietas, ko varētu izmantot atkārtoti, pārdot, uzdāvināt vai atjaunot. Apnikušas mēbeles mājas – tā vietā, lai steigšus dotos un pirktu jaunas mēbeles pamēģini atjaunot veco, pārvlec jaunu audumu vecajam dīvanām, nomaini sienas krāsu. Atkal Ziemassvētkos esi saņēmis kārtējo zeķu pāri vai džemperi, ko visticamāk nevilksi? Neiemet tos savā drēbju skapī, padomā vai nevari kādam atdāvināt saņemto dāvanu? Šāda zero-waste taupītāja domāšana palīdzēs tev sākt ietaupīt un tu varēsi atļauties atlikt vismaz pāris eiro mēnesī savam budžetam. Ar maziem soļiem, mēs varam paveikt lielas lietas un mainīt, ne tikai savu ikdienu, bet arī savu dzīvesveidu.