Foto: Yulia Furman/SHUTTERSTOCK

5 svarīgi fakti, kāpēc ikvienam nepieciešams selēns 0

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

Selēns cilvēka organismam ir ļoti nozīmīgs mikroelements. Par to, kā uzņemt selēnu, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificēta farmaceite, aptiekas vadītāja BEĀTE KAMINSKA.

Kāpēc nepieciešams selēns?

Selēns aizsargā pret oksidatīvo stresu, kas rodas, kad organismā veidojas pārāk daudz brīvo radikāļu, kuri paātrina organisma novecošanos un rosina dažādas slimības. Tas stimulē imūnsistēmu, labi saista smagos metālus un izvada no organisma. Selēns nepieciešams arī reprodukcijas procesiem, DNS sintēzei, vairogdziedzera funkciju nodrošināšanai, iekaisuma procesu mazināšanai. Vēl tam piemīt antikancerogēnas īpašības, tāpēc tiek lietots pretvēža profilaksei.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Selēna lietošana ir veids, kā stiprināt imunitāti arī pašreizējā Covid-19 uzliesmojuma laikā. Farmaceitisko zinātņu profesors Ītans Teilors savos pētījumos aprakstījis selēna ietekmi uz RNS vīrusiem un veidu, kā selēns palēnina to attīstību, palīdzot stiprināt organisma aizsargspējas,” stāsta farmaceite.

Cik daudz vajadzīgs?

Pieaugušam veselam cilvēkam ieteicamā selēna diennakts deva ir aptuveni 60 mikrogramu.

Šā antioksidanta trūkums var veicināt bioķīmiskas izmaiņas organismā, kas savukārt rosinās dažādu slimību attīstību. Šā elementa deficīts var izpausties kā muskuļu vājums, nogurums, matu izkrišana (arī pie selēna pārdozēšanas), neauglība, novājināta imūnsistēma.

Pārmērīgs tā daudzums organismā var rosināt neiroloģiskas slimības, ādas izsitumus. Selēna pārdozēšanai raksturīgs, ka izelpa ož pēc ķiplokiem un mutē jūtama metāliska garša.

Kā uzņemt selēnu?

Vajadzīgajā daudzumā selēnu var uzņemt ar pilnvērtīgu uzturu. To satur jūras veltes, cūkas, liellopa un putnu gaļa, aknas, nieres, arī piens. Selēns atrodams arī augu valsts produktos: graudaugos, īpaši kviešos, saulespuķu un čia sēklās, sojas pupiņās.

Bagātīgi selēnu satur Brazīlijas rieksti – apēdot vien divus riekstus, būs nodrošināta selēna dienas deva. Produktus termiski apstrādājot, selēna daudzums samazinās. “Selēna daudzums produktos būs atkarīgs arī no tā, cik daudz tā atrodas augsnē. Īpaši Austrumeiropā selēna līmenis augsnē ir diezgan zems,” teic Beāte Kaminska.

Selēnu var uzņemt arī ar uztura bagātinātājiem, kas to satur tīrā veidā vai ir kombinācijā ar citiem mikroelementiem vai vitamīniem, piemēram, C, E un A vitamīnu. Lielākoties uztura bagātinātāju sastāvā ir organiskais selēns, kas labi uzsūcas organismā.

Reklāma
Reklāma

Bieži selēnu iesaka lietot kombinācijā ar cinku. Tos kombinē, lai iegūtu spēcīgāku antioksidatīvo darbību un stimulētu imunitāti.

Lai nepārdozētu selēnu, pirms tā lietošanas noteikti jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu. Ja nepieciešams, analīzēs jānosaka selēna līmenis organismā.

Kad selēns jāuzņem papildus?

Parasti to papildus iesaka lietot cilvēkiem ar vairogdziedzera slimībām, ja ir vāji, lūstoši mati un nagi. Taču pamatā to iesaka lietot imunitātes stiprināšanai. Ilgstošu selēna papildu uzņemšanu rekomendē cilvēkiem pēc traumām un operācijām, ķīmijterapijas, tiem, kam ikdienas darbs norit veselībai kaitīgos apstākļos, piemēram, darbs saistīts ar degvielu, krāsām un lakām, vai dzīvesvieta atrodas tuvu rūpnīcām vai lauksaimniecības zemēm, ko apstrādā ar pesticīdiem.

Kā nosaka selēna līmeni organismā?

“Selēna līmeni organismā vērtē, nosakot enzīma peroksidāzes un peptīda glutationa līmeni, kuru funkcionēšanai nepieciešams selēns. Ja to līmenis ir zems, iespējams, arī selēna daudzums nav pietiekams,” skaidro farmaceite.

Jautājums farmaceitam

Vai veģetāriešiem papildus jālieto selēns?

Beāte Kaminska teic, ka nešaubīgas atbildes nav. “Veģetārieši un vegāni uzturā nelieto gaļu, kas ir nozīmīgs selēna avots, tāpēc jāizvērtē uzturs, vai ar augu valsts produktiem selēns tiek uzņemts pietiekamā daudzumā. Ja uzturs ir sabalansēts, arī veģetārieši ar uzturu var nodrošināt nepieciešamo selēna dienas devu. Bet, ja ar ikdienas pārtiku to nevar nodrošināt, var lietot uztura bagātinātājus. Taču jābūt uzmanīgiem – selēnu ļoti viegli pārdozēt.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.