5 soļi, kā sagatavoties zobārstniecības apmeklējumam 0
Ja pienācis tas laiks, kad jums vajadzētu doties uz profilaktisko vizīti zobārstniecībā, tad ir īstais brīdis atcerēties pāris būtiskus nosacījumus, ko vēlams ievērot pirms vizītes pie zobārsta. Šāda sagatavošanās palīdzēs justies komfortablāk, kā arī zobārsts to novērtēs.
Ieteikumus esam apkopojuši sadarbībā ar “Dr. Apines zobārstniecības klīnikas” zinošajiem mutes veselības speciālistiem. Šī zobārstniecība izceļas ar īpaši atsaucīgiem un profesionāliem speciālistiem, kuri strādā ar visa vecuma pacientiem, nodrošina augstāko pakalpojumu kvalitāti un Eiropas līmeņa apkalpošanas standartu ievērošanu. Tāpēc “Dr. Apines zobārstniecība” ir kļuvusi par uzticamu sabiedroto neskaitāmi daudzām ģimenēm ne tikai no Rīgas, bet no visas Latvijas.
1. Pirms zobārsta apmeklējuma ieplāno zobu higiēnu
Plānojot profilaktisko vizīti pie zobārsta, vēlams neilgi pirms tam ieplānot arī zobu higiēnista apmeklējumu. Zobu higiēnists veiks mutes dobumā apjomīgu tīrīšanu, noņems mīksto un cieto aplikumu no grūti pieejamām vietām. Tādā veidā tiks pilnībā atbrīvots darba lauks zobārstam, kurš labi varēs redzēt visas zobu virsmas un to patieso stāvokli, pamanīt pat nelielus bojājumus, ko vislabāk ir novērst jau sākuma stadijā, neļaujot zobam turpināt bojāties.
Zobu higiēnu ir ieteicams veikt 1-2 reizes gadā. Tas ne tikai atvieglos zobārsta darbu, bet kopumā uzlabos mutes veselību, novērsīs sliktu elpu un palīdzēs saglabāt zobus tīrākus un baltākus.
2. Nav ieteicams lietot lipīgus ēdienus un krāsojošus dzērienus
Dienā, kad plānota vizīte zobārstniecībā, ieteicams padomāt par piemērotu uzturu un dzērieniem. Nebūtu ieteicams ēst lipīgus ēdienus, kas pamatīgi pieķeras zobu virsmai un var būt grūti notīrāmi, piemēram, konfektes, maizes izstrādājumi, siers. Tāpat aiz cieņas pret zobārstu vēlams atturēties no produktiem ar specifisku aromātu, piemēram, sīpoliem, ķiplokiem, lai zobārstam nebūtu visu vizītes laiku jāsajūt šie spēcīgie aromāti jūsu elpā. Vēlams atturēties arī no dzērieniem, kas intensīvi iekrāso zobu virsmu, jo tas var apgrūtināt pārredzēt zobu virsmas stāvokli.
3. Jāatsakās no alkohola un cigaretēm
Protams, pašsaprotami būtu, ka zobārsta apmeklējuma dienā neesat lietojis alkoholu, arī ne iepriekšējā dienā, jo izelpā aromāts var palikt vēl diezgan spēcīgs. Zobārstam nebūs īpaši patīkami strādāt šādos apstākļos. Arī cigarešu aromāts izelpā nav tas patīkamākais, tāpēc vismaz pāris stundas pirms vizītes vajadzētu atturēties no smēķēšanas. Tā būs elementāra cieņa pret zobārstu un viņa darbu.
4. Jāiztīra un jāizdiego zobi
Loģiski, ka pirms vizītes pie zobārsta ir rūpīgi jāiztīra zobi. Skaidrs, ka ikdienas zobu higiēna no rīta un vakarā ir obligāta, bet ne vienmēr vizīte zobārstniecībā ir paredzēta uzreiz pēc brokastīm, kad zobi iztīrīti. Varbūt pie zobārsta dodaties darba pusdienu pārtraukumā vai uzreiz no kādas tikšanās. Lai arī kurā dienas stundā vizīte iecerēta, pirms tās zobi jāiztīra. Tāpēc jāatceras paņemt līdzi zobu suku un pastu, lai jebkurā pieejamajā sabiedriskajā tualetē zobus rūpīgi iztīrītu.
Ja nav citas iespējas, tad to var izdarīt arī zobārstniecībā, ja ieplānojat ierasties pāris minūtēs ātrāk. Ideāli, ja paspējat zobus arī izdiegot. Tā jūs būsiet pilnībā gatavs sēsties zobārsta krēslā, lai uzzinātu, kāds ir jūsu zobu stāvoklis.
5. Jāpārliecinās, ka esi vesels
Vēl viens svarīgs aspekts, par ko jāpadomā pirms vizītes zobārstniecībā, ir savs veselības stāvoklis. Nebūtu labi, ja pie zobārsta jūs dotos, ja esat apslimis. Pieraksti vizītēm tiek veikti diezgan savlaicīgi, tāpēc ne vienmēr var paredzēt, ka saslimsiet. Skaidrs, ka pārcelt vizīti nav patīkami, tomēr, ja nejūtaties vesels, tas ir jādara.
Ja ir temperatūra, saaukstēšanās, ja ir aktīvā vīrusu sezona un pastāv iespēja, ka esat saslimis ar kādu lipīgu kaiti, tad būtu bezatbildīgi tādam doties uz zobārstniecību. Zobārsts strādā pacienta mutē, kur ir paaugstināts risks saņemt baciļus un vīrusus, kas novedīs pie tā, ka saslims arī zobārsts. Diez vai jūs vēlaties būt atbildīgs par šādām sekām.