5 sliktie naudas tērēšanas paradumi un kā no tiem izvairīties 0

No naudas tērēšanas ikdienā izvairīties nav iespējams. Lai gan tā ir pašsaprotama darbība, no otras puses, tam, kā naudu tērējam, ir milzīga nozīme mūsu kopējā labklājībā. Ielūkojieties piecos naudas tērēšanas paradumos, no kuriem būtu ieteicams atbrīvoties.

Reklāma
Reklāma

1. Neiekļaušanās budžetā.

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Lielākā daļa cilvēku zina, ka strikta budžeta ievērošana ir sarežģīta, taču nepieciešama ikvienam, kas vēlas stabilizēt savu finansiālo situāciju.

Viens no iemesliem, kādēļ cilvēki nespēj iekļauties savā budžetā, ir pārāk lieli un nevajadzīgi tēriņi, kā arī tāda budžeta izveidošana, kuru nav iespējams izpildīt realitātē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Regulāra pārtērēšanās lielākoties noved pie parādiem, kas vēl vairāk sarežģī cilvēku finansiālo situāciju. Lai atbrīvotos no šāda paraduma, ir jāsāk stingrāk pārraudzīt savus izdevumus, kā arī pielāgot budžetu, lai tas atbilstu reālajai situācijai. Šajā gadījumā palīdzēt var arī dažādas budžeta aplikācijas.

2. Impulsīvie pirkumi.

No šī paraduma atbrīvoties nav viegli, jo tā pamatā ir iepirkšanās, balstoties uz emocijām, nevis racionāliem un pārdomātiem lēmumiem. Impulsīvie pirkumi saistās ar dažādiem riskiem, tai skaitā, cilvēki mēdz pat nemanīt, cik ļoti šāda rīcība ietekmē viņu finanses.

Dodoties iegādāties pārtiku un citas preces, cilvēki nereti pērk dažādas lietas, kuras iepriekš nav plānotas un bijušas nepieciešamas. Protams, ja reizēm gadās nopirkt kafiju vai kādu citu salīdzinoši lētu preci, liels ļaunums netiek nodarīts, taču, ja regulāri pieķerat sevi pie tā, ka veicat neplānotus pirkumus lielā apjomā, šī ir pazīme, ka impulsīvā iepirkšanās kļuvusi par negatīvu paradumu. Lai no tā atbrīvotos, ieteicams izveidot atsevišķu kategoriju budžetā, kas paredzēta tieši šādiem pirkumiem.

Tāpat varat nogaidīt 24 līdz 48 stundas, pirms veicat lielāku pirkumu, lai pārdomātu tā nepieciešamību. Un, protams, centieties vienmēr doties uz veikalu ar iepirkumu sarakstu.

3. Maksāšana par pakalpojumiem, kas netiek izmantoti.

Naudas izdošana par precēm vai pakalpojumiem, kurus nelietojam, ir nevajadzīga un bezjēdzīga izšķērdība. Ja, piemēram, esat iegādājušies sporta zāles abonementu, pasūtījuši žurnālu, maksājat par “Netflix”, “Spotify” vai dažādiem citiem pakalpojumiem, ko patiesībā izmantojat tikai reizi nedēļā vai retāk, Jums ir divas izvēles – vai nu pilnvērtīgi izmantot sevis ieguldīto naudu, vai arī atteikties no esošajiem pakalpojumiem un ietaupīto naudu novirzīt kādam vērtīgākam mērķim.

Reklāma
Reklāma

4. Kaitīgie ieradumi.

Šeit jāpiemin tādi ieradumi/atkarības, kā alkohola lietošana, smēķēšana un azartspēles. Taču tas nav viss. Kaitīgie ieradumi ir arī pārāk bieža maltīšu baudīšana ārpus mājas vai atkarība no iepirkšanās jeb šopaholisms.

Atteikties no iepriekš minētā noteikti nav viegli, un lielākajā daļā gadījumu, lai to izdarītu, ir nepieciešama profesionāla palīdzība, taču atsevišķās situācijās risinājums varētu būt došanās ārpus mājas ar noteiktu naudas summu makā vai kabatā.

5. Tērējam līdzekļus, kuru mums nav.

Šis punkts cieši saistās ar pašu pirmo, kuru aprakstījām, proti, neiekļaušanos budžetā jeb regulāru dzīvošanu pāri saviem līdzekļiem. Nereti šāda rīcība noved pie nepārdomātas aizņemšanās ne tikai no tuviniekiem, sabojājot ar viņiem attiecības, bet arī vieglprātīgi noformējot aizdevumus, kurs vēlāk ir sarežģīti atmaksāt.

Šeit būtu jāņem vērā, ka jebkurš aizdevums, tai skaitā, patēriņa kredīts internetā, var būt noderīgs un palīdzēt uzlabot labklājību, kā arī noder ārkārtas situācijās, kad nepieciešams auto vai mājokļa remonts, jāveic lielāki pirkumi vai jāizmanto medicīniski pakalpojumi, tikai ar noteikumu, ka pret aizņemšanos izturaties atbildīgi un izvērtējat savas iespējas atmaksāt kredītu.