2. Ceļojuma aptieciņa 0
Ceļojuma aptieciņas saturu noteikti jāpielāgo ceļojuma galamērķim un plānotajām aktivitātēm. Dodoties uz īpaši karstām un tropiskām vietām nepieciešami līdzekļi pret saules apdegumiem un alerģiju, kukaiņu atbaidīšanas līdzekļi un līdzekļi pret kodumu izraisītu niezi. Ja plānots nogaršot netradicionālus ēdienus vai pat kādu eksotisku gardumu, vērts iekļaut līdzekļus pret caureju, aizcietējumiem un sliktu dūšu, pretsāpju un pretdrudža līdzekļus, kā arī termometru ķermeņa temperatūras mērīšanai. Ja plānoti pārgājieni vai cita veida aktīvā atpūta, aptieciņā iekļaujiet dezinfekcijas līdzekļus un nomierinošus preparātus, plāksterus un pārsējus. Noteikti noderēs arī antibakteriālais roku mazgāšanas gēls, kas pasargās no infekcijām un baktērijām.
3. Ārsta konsultācija un medicīniskā vēsture
Pirms došanās uz augsta riska apgabaliem, kuros pastāv iespēja inficēties ar dzelteno drudzi, holeru, A,B hepatītu un citām bīstamām slimībām, iesakām konsultēties ar speciālistu par nepieciešamajām vakcinācijām. Vakcinācijas kabineta speciālisti veic iedzīvotāju vakcinēšanu pirms ceļojumiem uz ārzemēm. Pirms vakcinācijas nepieciešama arī iepriekšēja ceļotāju un tropisko slimību speciālista konsultācija. Vakcinācijas shēma parasti ir jāpielāgo ceļotāja vajadzībām. Apmeklējot pierobežas apgabalus, jāņem vērā arī kaimiņvalstīm domātās rekomendācijas. Rekomendētā vakcinācijas rūpīgi jāsaplāno. Plašāku informāciju par izvēlētajam galamērķim nepieciešamajām potēm iespējams atrast www.potes.lv mājas lapā.
Arī par citiem veselības jautājumiem, tostarp ceļošanu grūtniecības laikā, vēlams konsultēties ar ārstu. Jūsu drošībai iesakām sagatavot arī īsu medicīniskās vēstures formu, kas ietver ārsta kontaktinformāciju, jūsu asinsgrupa, alerģijas, veselības stāvokli, recepšu medikamentus un citu svarīgu informāciju par jūsu veselību gadījumam, ja ārvalstīs nepieciešams vērsties pie ārsta.
4. Apdomīga ēdienkarte
Lai gan eksotiski ēdieni un netradicionāla virtuve ir būtisks citu kultūru iepazīšanas ceļš, tas ir arī viens no izplatītākajiem veselības problēmu cēloņiem. Atsevišķās valstīs ir jābūt īpaši uzmanīgiem ar ēdienu un dzērienu izvēli. Valstīs, kurās nav atļauts dzert krāna ūdeni, šis aizliegums noteikti jāņem vērā, kā arī jāuzmanās ar produktu iegādi un nobaudīšanu uz ielas, labāk tos pārnest mājās un kārtīgi nomazgāt. Tāpat jāuzmanās ar dzeramo ūdeni sabiedriskajās ēdināšanas vietās, kur to pasniedz krūkās vai atvērtās pudelēs. Drošākie pārtikas produkti un dzērieni ir tie, kas pagatavošanas procesā vārīti vai rūpnieciski iepakoti, kā arī tie, kas tiek pasniegti lielākajās viesnīcās un restorānos. Ieteicams izvairīties no nezināmas izcelsmes ēdieniem un rūpīgi ievērot higiēnu, regulāri mazgājot rokas.
5. Saglabājiet veselīgos ieradumus arī ceļojuma laikā
Ceļošana var apgrūtināt ikdienas veselīgās rutīnas – regulāras ēdienreizes, regulāras fiziskās aktivitātes, stresa kontrolēšanu un pietiekami daudz miega, ievērošanu. Taču atcerieties, atvaļinājums nav atvaļinājums no veselīgiem ieradumiem! Tādēļ vērts piedomāt, lai netiktu izlaistas svarīgās ēdienreizes. Ieteicams arī iespējami daudz auto vietā izvēlēties pastaigas ar kājām vai braucienu ar riteni. Izvēlieties veselīgu pārtiku un ierēķiniet organismam nepieciešamās miega stundas, lai arī ceļojuma laikā justos fiziski un emocionāli pacilāti.