Foto: Shutterstock

Lai vasarā varētu mieloties ar avenēm, tās jāsakopj tagad: 5 dārznieces padomi 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Lai vasarā varētu mieloties ar gardām avenēm, tagad tās jāsakopj. “Vispirms gādā par slimību profilaksi un apkaro kaitēkļus,” – mudina agronome Valentīna Pole.

1. Likvidē pangodiņu

Pavasarī mazdārziņa kopēji parasti priecājas par plaukstošajiem aveņu dzinumiem, taču svarīgāk ir mesties rāpus un izpētīt tos augsnes tuvumā. Ja uz kāda dzinuma apakšējās trešdaļas redzams paresninājums, tāds dzinums jāizgriež, jo bumbulī ieperinājies kaitēklis – aveņu pangodiņš. Bumbuli pārgriežot, tajā redzami koši oranži kāpuriņi. Tie pamazām attīstīsies par lidojošiem īpatņiem un dosies dzīvē, kad būs paaugušies jaunie, mīkstie aveņu dzinumi, kuros vairoties.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bojātos dzinumus sadedzina. Var arī ievietot kompostā vai augstās dobes pamatā. Svarīgi, lai virs tiem būtu vismaz 30 cm bieza augsnes kārta – kaitēklis tai netiks cauri.

2. Izgriež vecos

Foto: Inita Šteinberga

Nav nekas traģisks, ja aprīlī vēl nav izgriezti aveņu pērnie, noražojušie dzinumi. Tagad to darīt ir patīkami, jo rokas nesalst. Griež tik zemu, lai šķēru gali iedurtos augsnē. Jo zemāk un tuvāk saknēm, jo labāk. Tas vajadzīgs, lai nevairotos cits kaitēklis – stiklspārnis. Arī tas parazitē aveņu dzinumu lejasgalā. Ja nenogriež pietiekami zemu, tas var palikt dzinuma stumbenī un vairoties, bojājot stādījumus.

3. Izretina dzinumus

Vecos (ar sānzariņiem) aveņu dzinumus izgriež.
Foto: Inita Šteinberga

Jo labāk izgaismotas avenes, jo kvalitatīvāka būs raža, to nebojās puves. Dažkārt avenes stāda platās vagās, bet tas nav pareizi. Tās vēlams audzēt rindā, atstājot vismaz 10 cm atstatumu starp dzinumiem. Augus izretina, izgriežot vārgākos.

Nevietā izaugušos dzinumus nogriež sprīdi garus, atcērt sakni un pārstāda (kamēr avenes nav sākušas plaukt).

4. Mēslo ar slāpekli

Avenes ir ēdelīgas. Lai tās augtu veselīgas un briedētu bagātu ražu, vajag gan bagātīgi ielabotu stādīšanas vietu, gan mēslojumu veģetācijas laikā. Tagad izvēlas mēslojumu, kas bagātīgi satur slāpekli, piemēram, universālo pavasara mēslojumu.

5. Apstrādā ar vara preparātu

Slimību profilaksei arī aveņu stādījumus der apsmidzināt ar kādu varu saturošu preparātu. Visiem pieejams ir vecais, labais Bordo šķidrums. Taču tā pagatavošana prasa iemaņas, un šķidrums aizkaļķo smidzinātāju sprauslas. Lai tā nenotiktu, rūpīgi izkāš, piemēram, caur sieviešu plānajām zeķēm. Dažkārt iesaka smidzinātāju taupīt un smidzināt no plastmasas pudeles, kurai korķītī izdurti caurumiņi. Taču šādas strūklas neder. Svarīgi, lai augi tiek apsmidzināti un sīkie pilieniņi tos pilnībā noklāj. Vara šķīduma šļakatas nedrīkst bagātīgi tecināt uz augsnes, to piesārņojot.

Reklāma
Reklāma

Vieglāk lietojams ir līdzeklis Čempions, taču tā iegādei un lietošanai vajadzīgas speciālas apliecības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.