ĒDIENS jeb kalorijas 0
Mēs esam tas, ko ēdam, un uz skrējējiem tas īpaši attiecas. Vērts iedziļināties, ko, kad un cik ēst un dzert pirms treniņiem, to laikā, pēc treniņiem, atjaunošanās laikā, sacensībās. Ne katram derēs tas, kas der draugam. Treniņu procesā izmēģiniet un atrodiet savu labāko uzturu un grafiku, kā ēst un kad jūtaties vislabāk. Universālais princips – mazāk smaga ēdiena un biežākas ēdienreizes.
LAI AR GALVU VISS KĀRTĪBĀ jeb psiholoģiskā sagatavotība
Saka, ka maratons ir galvā. Es sliecos piekrist. Ja ir pārliecība, ka šo distanci varu pieveikt, ka tas nav grūti, tad izdodas! Bailes vai neticība saviem spēkiem nav sabiedrotie. Un, jo garākas distances, jo galvas faktors svarīgāks.
Internetā ir gana daudz treniņa programmu kājām, taču, kā skrējējam psiholoģiski trenēties, ir daudz grūtāk atbildams jautājums. Manuprāt, ticība saviem spēkiem rodas, ja ikdienas treniņos izdodas ieklausīties savā ķermenī, saprast tā signālus, spēju robežas, gūt prieku no procesa. Svarīgi atrast motivāciju un atbildēt uz jautājumu – kāpēc es skrienu? Tiem, kam patīk rezultāts, tas var būt stimuls.
Atbalstītāji jeb ārējiemotivētāji
Pirmie četri punkti ir stāsts par katra iekšējiem resursiem, bet atbalstītāji ir papildu ārējais spēks, kas motivē, ļauj paveikt vairāk un labāk. Mani lielākie atbalstītāji ir ģimene. Jo īpaši tētis, kurš Latvijas neatkarības atjaunošanas laikā pats noskrējis vairākus maratonus. Pērn labākos rezultātus esmu guvusi sacensībās, kad vīrs un bērni bijuši trasē, finišā. Manuprāt, viens klātesošs atbalstītājs ir vairāk vērts nekā 100 laiki feisbukā vai endomondo (lai arī tie nav zemē metami). Skriet ir brīnišķīgi.
Veiksmīgus startus!