Foto: Pexels

5 lietas, kas jāzina par balto troksni: kāpēc tas palīdz iemigt? 1

Kas ir baltais troksnis un kāpēc tas palīdz mazuļiem iemigt? Vai tas nekaitē bērniņam un kur slēpjas tā maģiskais noslēpums?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Lūk, 5 lietas, kas jums noteikti jāzina par balto troksni, it īpaši, ja plānojat to izmantot savam bērniņam:

1. Kas ir baltais troksnis un kāpēc vecāki to izmanto?

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Pexels

Ja runājam zinātniskā valodā, tad baltais troksnis ir skaņa, kas rodas apvienojot visas iespējamās, cilvēka ausij dzirdamās frekvences. To sauc par balto dēļ līdzības ar balto gaismu. Lai gan baltais troksnis dabā nav sastopams, jo šāds signāls (apvienojot visas dzirdamās frekvences) var tikt radīts tikai mākslīgi, taču dabā eksistē līdzīgas skaņas. Iespējams, ka esat kādreiz piedzīvojis to sajūtu, kad ārā aiz loga ir spēcīgs lietus un tas jums nevis traucē, bet gluži otrādi – palīdz iemigt. Lūk, spēcīga lietus skaņa, kas ir vienmērīga, līdzinās baltajam troksnim. Tāpat arī ūdenskrituma skaņa vai avota ūdens. Dabā šāda skaņa ir sastopama un tā patiešām līdzinās baltajam troksnim. Savukārt tehniskās skaņas, kas līdzinās baltajam troksnim ir, piemēram, nenoregulēts TV kanāls vai fēns. Starp citu, kad māmiņas midzina bērniņus, sakot klusu “šššš”, kas intuitīvi palīdz nomierināt bērniņu, patiesībā līdzinās baltajam troksnim.

2. Baltais troksnis jaundzimušajiem

Foto: Pexels

Bieži mazuļi nespēj tikt galā ar savu nervu sistēmu, kas vēl tikai attīstās un viņiem ir grūti iemigt, lai arī viņi ir ļoti noguruši. Dažkārt vecākiem tas prasa neskaitāmas stundas, lai mazuli iemidzinātu. Tie, kas to ir darījuši, zina, ka tas ir ļoti grūti – šķiet, ka nevar runāt, elpot un pat paša sirds sitās par stipru… Bet pēc tam ne no šā ne tā, mazulis iemieg. Piemēram, kad istabā tiek ieslēgts ventilators. Kāpēc tā notiek? Absolūta klusuma radīšana, lai mazulis iemigtu, patiesībā ir aplams risinājums. Pilnīgs klusums mūs biedē. Pat pieaugušos. Pavadījis 9 mēnešus mātes vēderā, jaundzimušais patiesībā ir pieradis pie visiem iespējamiem trokšņiem: pie vienmērīga mammas sirds ritma, pie asinsrites skaņas, pie balss skaņas, kad mamma runā ar kādu. Baltais troksnis šīs “sistemātiskās” skaņas palīdz atjaunot un mazulis tās atceras – tas viņam dod drošības sajūtu.

3. Baltā trokšņa plusi

Foto: Pexels

Paralēli tam, ka baltais troksnis palīdz jaundzimušajiem iemiegt, tas arī uzlabo miega kvalitāti. Ierasts dziļa miega cikls mazuļiem sastāda vien 20 līdz 30 minūtes, kam seko virspusēja miega fāze. Ja mazulis pamodīsies šajā fāzē, tad vēlreiz iemigt viņam diez vai izdosies. Interesanti, ka šī “caurā miega” fāze bērniem, kas ēd mātes krūts pienu, ir sastopama divas reizes biežāk kā pieaugušam cilvēkam. Baltais troksnis neļauj miegam mainīt fāzes – ja mazulis ir iemidzis ar šo skaņu fonā, tad, visticamāk, virspusējā miega fāze viņam nebūs. Baltais troksnis tāpat palīdz jaundzimušajam atbrīvoties no stresa.

Reklāma
Reklāma

Eksistē arī uzskats, ka baltā trokšņa izmantošana samazina pēkšņās zīdaiņu nāves sindromu. Taisnības labad jāteic, ka šis uzskats ir ļoti strīdīgs un daudzi zinātnieki tam kategoriski nepiekrīt.

4. Baltā trokšņa kaitējums

Foto: Pexels

Tiešs kaitējums no baltā trokšņa zinātniski nav pierādīts. Lai gan ir izdevies pierādīt, ka laboratorijās dzīvojošo žurku mazuļu smadzenes attīstījās lēnāk, ja tie klausījās balto troksni, nekā to mazuļu smadzenes, kuri to nedarīja. Taču mediķi uzskata, ka šo faktu nevar droši attiecināt uz cilvēkiem, jo mūsu smadzenes aug un darbojas atšķirīgi no dzīvnieku smadzenēm.

Ievēro!

Lai nekaitētu mazulim ar balto troksni, jāatceras dažas svarīgas lietas:

1. Neatstājiet ieslēgtu balto troksni uz visu nakti;

2. Nelieciet ierīci, kas atskaņo balto troksni tuvāk kā vienu metru no bērna gultiņas;

3. Skaļumam ir jābūt mērenam, bet aptuveni tik stipram, lai citi trokšņi tā rezultātā būtu apslāpēti – skaņai nevajadzētu pārsniegt 50 decibelus.

5. Kur meklēt balto troksni?

Foto: Pexels

Mūsdienās baltais troksnis ir pieejams gan dažādās interneta vietnēs, gan to iespējams ielādēt aplikācijās mobilajās ierīcēs, gan bērnu preču veikalos ir nopērkamas speciālās elektroniskās ierīcēs, kas kalpo tieši šādam mērķim – mazuļu miegam. Galvenais, kas jāievēro, lietojot balto troksni ir drošības nosacījumi.

Video ar balto troksni:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.