Foto: publicitātes

5 svarīgi jautājumi par dālijām rudenī – pārbaudītas atziņas un ieteikumi 2

Inita Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas
Lielveikalā pirkts arī šķirnes ‘My Pride’ gums. Artis ir žurnālists, kura ikdienas darbs saistīts ar dažādu kriminālu notikumu atspoguļošanu. Tāpēc puķu stendu bildīšu pētīšana tuvējā lieveikalā ir tīkama atslodze pēc smagajām tēmām.
Foto no Arta Drēziņa personiskā arhīva

Paša pieredzē pārbaudītas atziņas un ieteikumus sniedz laikraksta “Latvijas Avīze” žurnālists Artis Drēziņš, kura vaļasprieks ir dāliju audzēšana.

Kad laiks rakt?

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī laikapstākļi šķiet jauki un lielu salnu nav, dālijas jānorok aptuveni līdz 15. oktobrim. Pēdējo gadu garie rudeņi šķiet mānīgi – žēl nogriezt puķes pašā plaukumā un skaistumā. Taču pēc siltuma periodiem nereti pēkšņi iestājas aukstums, un dālijas vairs nevar pienācīgi novākt. Tā pirms dažiem gadiem Artim gadījies zaudēt lielāko daļu kolekcijas.

Vislabāk dālijas norakt sausā, saulainā dienā. Tad Artis tās rok, nokrata augsni un gumus sarindo uz celiņa bruģa, pieliek šķirņu nosaukumus. Pietiek ar trim četrām stundām, lai gumi saulē būtu pietiekami apžuvuši un gatavi ziemošanai. Bet, ja apžāvēšana saulē izpaliek, var rasties nopietnas problēmas. Ja tādus – kā no zemes ņemtus – gumus novieto pagrabā, tie sapūs. Ja liks žāvēties siltā vietā, gumi var pārāk izkalst.

Dāliju gumus dala pavasarī. Tad brūcēs neiemetas puves vai kaitēkļi.

Kā “pārziemināt”?

Protams, ir dāliju audzētāji, kuri rūpīgi attīra katru gumu, parafinē, ietin avīzēs un citādi lolo, taču Artim tas šķiet pārāk darbietilpīgi. Tāpēc atrasts optimālais variants. Kad augi īstajā laikā norakti, tos saliek plastmasas puķu kastēs (20 cm augstas un platas, 1,5 m garas). Katrā ietilpst pieci seši gumu čemuri. Dālijas ierušina sausā neitralizētā kūdrā – tā uzsūc mitrumu, ja tāds palicis pie gumiem, un amortizē temperatūras svārstības glabātavā. Ja gums pārāk sauss, kūdra tam atdod vajadzīgo mitrumu. Uz kastes sāniem uzraksta šķirnes nosaukumu.

Vislabāk dālijas ziemo tādā pagrabā, kur omulīgi jūtas kartupeļi. Optimāli būtu, ja gaisa temperatūra ir ap 10 grādu. Tā gumi netraucēti var gaidīt pavasari.

Martā kastes nes telpā un vēro, kā mostas dālijas, kā sarosās dzinumi.

Artis pavasarī necenšas dālijas pārāk agri steidzināt, jo jābīstas nakts salnu. Pēdējos gados bijuši nejauki sali maijā un pat jūnijs ar zemām temperatūrām. Bet dālijas ir ļoti jutīgas pret vēsumu. Mierina tikai tas, ka, pat vienreiz apsalušas, dālijas neies bojā, bet dzīs jaunus dzinumus.

Reklāma
Reklāma

Dāliju gumus stādīt dobē ieteicams ne agrāk kā maija vidū, beigās.

Foto no Arta Drēziņa personiskā arhīva

Plastmasas puķu kastēm izdur caurumiņus. Tas vajadzīgs ventilācijai, glabājot dāliju gumus, un ūdens notecei, kad kastēs audzē piparus un tomātus.

Kā stiprināt dzinumus, lai neizgāžas?

Savu dāliju kolekciju Artis izvietojis dobēs pie sētām – gar koka un stiepļu pinumu. Tās kalpo gan kā nožogojums, gan balsts dālijām. Pirmo rindu, kas stādītas gar sētu, atsien tieši pie sētas. Otro, kas tālāk no sētas, stiprina pie šķirnei atbilstīga garuma mieta. Šim nolūkam labi noder lazdu kārtis.

Ja augu atsien jau no mazotnes, cers veidojas harmoniski, un sējuma vietas nav pamanāmas.

Stādot vairākas dālijas blakus uz lauka, arī tad tās neizgāžas un balsta cita citu. Auguma noturību nosaka arī šķirnes īpatnības.

Foto no Arta Drēziņa personiskā arhīva

Patlaban dālijas saaugušas kā mežs un sunītei Lorai ir jauka paēna. Lielos dāliju augumus un smagās ziedu galvas palīdz noturēt sēta.

Kuras šķirnes izvēlēties?

Šķirņu izvēle ir gaumes lieta, taču Artim vislabāk patīk dālijas ar lieliem, izteiksmīgiem ziediem un efektīgās krāsās. Tās dārzā izskatās izcili. Viņš novērojis, ka nav lielas nozīmes, vai izvēlas agrākas vai vēlākas šķirnes, jo uzziedēšanu vairāk nosaka laika apstākļi.

Iegādājoties skaistu šķirni, jārēķinās, ka pēc laika tā var izvirst, tāpēc būtu jāatjauno, piemēram, pavairojot gumus pavasarī ar dzinumu spraudeņiem. Turklāt mēdz būt tā, ka dālija skaisti aug un vairojas ilgus gadus, līdz pēkšņi kāds gads šķirnei nepatīk un tā var pat iznīkt. Tādēļ labi, ja ar mīļākajām dālijām padalās, – tad no draugiem var atkal atgūt gumu, ja gadījies kāds misēklis.

Kur vislabāk iegādāties gumus?

Visveselīgākie un spēcīgākie būs gumi, kas iegādāti tieši no audzētāja. Tad tiem būs aiztaupīts vārdzinošais transportēšanas un veikalā pavadītais laiks. Taču izcilas dālijas var izaudzēt arī no šķietami neciliem gumiem. “Piemēram, lielveikalos nopērkamie dāliju gumi arī izaug un uzzied labi. Pirms pērk, apskata, vai gumiņam ir kāda dzīvības pazīme – asniņš. Gumi audzētavās tiek speciāli apstrādāti, lai ilgi varētu saglabāt dzīvību,” Artis uzmundrina tos, kas arī mēdz lielveikalos uzķerties uz skaistajām bildītēm. Ja labi kopj un uzmana, tad par skaistuli var izaugt arī šķietams nīkulītis.

Foto no Arta Drēziņa personiskā arhīva

‘Obelisk’

Foto no Arta Drēziņa personiskā arhīva

‘Lisonette’

Foto no Arta Drēziņa personiskā arhīva

‘Life Style’

Foto no Arta Drēziņa personiskā arhīva

‘Popular Guest’

Foto no Arta Drēziņa personiskā arhīva

‘Yellov Hapiness’

Foto no Arta Drēziņa personiskā arhīva

‘Black Jack’

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.