5 ieteikumi tiem, kas vēlas iegādāties savu pirmo māju 0

Savas mājas iegāde ir patīkama uztraukuma pilns brīdis. Tu beidzot esi nopircis kaut ko savu. Taču vai tiešām pārdomāji visu, pirms pieņēmi šo finansiāli ļoti nozīmīgo lēmumu? Draudzīgais aizdevējs Latvijā Ferratum.lv ir sagatavojis Tev vairākus ieteikumus un jautājumus, par kuriem noteikti vajadzētu padomāt, pirms paraksti mājas pirkšanas līgumu.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

1. Padomā – vai Tu vari atļauties šo māju?

Ņem vērā, ka, pērkot mājokli, Tev jārēķinās ar dažādām izmaksām. Ja mājas iegādei tiek ņemts aizdevums ar depozītu, tad tas parasti veido lielāko izdevumu daļu, taču noteikti nedrīkst aizmirst arī dažādus maksājumus, kas saistās ar pirkumu. Šeit var būt iekļauti konsultanta pakalpojumi, pārrakstīšana, nodokļi u.c., atkarībā no konkrētās situācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt šie izdevumi bieži vien jāsedz pirms ievākšanās. Savukārt, tad, kad mēbeles, sadzīves tehnika un viss pārējais jau atradīsies jaunajā mājoklī, neaizmirsti par tādām
izmaksām kā: apdrošināšana, komunālie pakalpojumi u.c. Ņemot vērā to, ka patiesībā būt par mājas īpašnieku it nemaz nav lēti, lēmumu par pirkšanu nekādā gadījumā nedrīkst sasteigt. Jāizvērtē Tavas spējas ne tikai to nopirkt, bet arī veikt turpmākos maksājumus.

2. Vai esi pārliecināts, ka iegādājies māju īsto iemeslu dēļ?

Lai arī doma par savu īpašumu varētu būt ļoti vilinoša, vai esi pārdomājis to, cik daudz laika un naudas būs jāiegulda mājas uzturēšanā? Ņem vērā, ka pat tādi jautājumi kā apkure tagad būs jārisina pašam, it īpaši, ja pārcelies no dzīvokļa ar centrālo apkures sistēmu. Būs jāizvērtē, kāda apkures sistēma un kurināmais būs efektīvākais un ekonomiskākais variants konkrētajā gadījumā. Tāpat atceries, ka arī tīrāmā platība būs krietni lielāka, visticamāk, arī būs jāpļauj mauriņš un jāveic citi uzdevumi, kas agrāk nebija Tev aktuāli. Tāpēc padomā rūpīgi – vai māju pērc tādēļ, ka, piemēram, Tavai ģimenei dzīvoklī vairs nav vietas, vai arī tāpēc, ka vienkārši ļoti vēlies māju?

3. Vai Tu vari atļauties segt ikmēneša kredīta maksājumus?

Kad Tu piesakies mājokļa kredītam, aizdevējs noteikti rūpīgi izskatīs to, kādas ir Tavas iespējas atmaksāt, kredītvēsture utt. Šī visa informācija ir ļoti nozīmīga, lai izvērtētu, vai Tu esi piemērots pretendents šāda apjoma kredītam, jo šis tomēr nav tikai vienkāršs aizdevums, piemēram, veļas mašīnas iegādei. Ņem vērā, ka Tev var būt nepieciešama informācija par darba vietu, ikmēneša ienākumiem, citām kredītsaistībām, ja tādas ir utt. Tāpat arī Tev pašam jāizvērtē, vai vari atļauties katru mēnesi veltīt aizdevēja noteikto summu kredīta atmaksai, turklāt vairāku gadu garumā. Vai pēc tam, kad būsi samaksājis visus rēķinus, paliks nauda arī citiem mērķiem?

Reklāma
Reklāma

4. Vai pirkt vienmēr ir labāk nekā īrēt?

Ja konkrētajā pilsētā vai ciemā esi nesen, īrēšana ir prātīga izvēle, kas ļaus iepazīt apkārtni un cilvēkus, kas tur dzīvo. Tas var palīdzēt Tev pieņemt lēmumu par to, vai patiešām vēlies dzīvot šajā vietā. Dzīvesvietas īre noteikti ir laba alternatīva gadījumos, kas sniedz Tev iespēju veidot ilgtermiņa plānus.

Īrējot dzīvokli, māju vai istabiņu, Tev ir šī priekšrocība – salīdzinoši ātri izvākties, ja tas ir nepieciešams, un Tev nebūs par neko jāuztraucas. Protams, tas arī atkarīgs no īres līgumā atrunātajiem noteikumiem. Taču, ja esi iegādājies māju, un pēc pāris gadiem saproti, ka Tev tā tomēr ir par lielu, nepatīk vai arī nepieciešams pārcelties, var sākties sarežģījumi, jo jāmeklē risinājums, ko darīt ar mājokli. To, piemēram, var izīrēt, taču vispirms jāatrod piemēroti īrnieki, kas arī aizņem laiku.

5. Iegādāsies māju kopā ar otro pusīti vai draugu?

Brīdī, kad kopā ar draugu vai mīļoto cilvēku nolemjat iegādāties māju, noteikti ir jāpadomā par to, kas notiks, ja abi izšķirsities vai arī kāds no jums nolems, ka vairs nevēlas dzīvot šajā mājā, vai arī nespēj atļauties maksāt savu daļu? Ir vairāki veidi, kā mūsdienās iespējams vienoties par šāda veida darījumiem, taču vienmēr atceries parūpēties par savu finansiālo drošību arī neplānotās situācijās.

Neaizmirsti – aizdevums nav bieds. Tas ir vērtīgs rīks, kuru izmantot brīžos, kad nepieciešami papildus līdzekļi. Jautājums ir, vai protam šo rīku pareizi izmantot?