Foto – Linda Dombrovska

5 ieteikumi, kā kļūt par selektīvo mednieku Latvijā 0

Dodies uz semināriem

Pašlaik seminārus par selektīvo medību principiem rīko gan Latvijas Mednieku asociācija, gan Latvijas Mednieku savienība, kā arī Latvijas Staltbriežu piebaurotāju klubs.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Parasti semināru datumi atrodami šo organizāciju mājaslapās, kā arī sociālajos tīklos. Semināros iespējams iepazīties ar pašiem galvenajiem selektīvo medību principiem konkrētām sugām, ir attēli, shēmas, paskaidrojumi, kurus pēc tam var mēģināt meklēt medījumos reālos apstākļos. Parasti šie semināri ir bezmaksas. Vienīgie izdevumi – lai nokļūtu semināru norises vietā.

Vajadzīgs binoklis, ideālā gadījumā fotoaparāts

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Linda Dombrovska

Ar binokli daudz labāk nekā ar tēmēkli, kas piestiprināts ierocim, iespējams aplūkot medījumu, izpētīt žuburus, noskatīt dzīvnieka figūru. Tas ir ērtāk un arī daudz drošāk. Piedevām vēl Medību noteikumi nosaka, ka tēmēt drīkst tikai tad, ja ir apņemšanās šaut, tāpēc ar tēmēkli pētīt medījumu principā ir neētiski. Savukārt ar fotoaparātu iespējams attēlā fiksēt dzīvnieku un tad jau mājās to kārtīgi izpētīt.

Pašlaik dažādas kompānijas piedāvā fotoaparātus, kam ir neliels izmērs, bet iespēja kārtīgi pietuvināt attēlu, lai nobildētu dzīvnieku lielā attālumā. Šādi fotoaparāti ne tikai bildē, bet arī filmē, kā arī nav nemaz tik dārgi. Bildējot ir pēc tam vieglāk saprast, kas ir kas.

Ērti apavi un pacietība

‘Meindl’ zābaki.
Publicitātes foto.

Meklējot un vērojot medījamos dzīvniekus, jānostaigā tālas distances, un nevis pa taciņu, bet pa nelīdzenu, dubļainu, slapju mežu. Tādēļ ir svarīgi izvēlēties apavus, kas ir ne tikai ērti, bet arī izturīgi, kā arī pasargā kājas no mitruma. Ir mednieki, kuri bullim iet klāt zeķēs, slapjām un nosalušām kājām, bet tā ir katra individuāla izvēle un pieredze. Arī vērošanai un medību platību apsekošanai vajadzīgs laiks un liela pacietība, bet katrs novērotais dzīvnieks dod pieredzi un palielina izpratni. Mežā ar teorētiskām zināšanām vien nepietiek, vajadzīga prakse un praktiski novērojumi.

Plinti var atstāt mājās

Sens mednieku novērojums liecina par to, ka tad, kad ierocis seifā vai mašīnā, būs iespēja novērot medījumu, kas vēl piedevām ir medījams. Tautā to sauc par Mērfija likumu. Tomēr, lai veicinātu savu izpratni par medījamiem dzīvniekiem, sākotnēji pietiek ar binokli un kameru. Nobildēts dzīvnieks savā ziņā ir arī nomedīts.

Foto: Linda Dombrovska

Esi gatavs kļūdīties un vilties

Katrs gadījums ir atšķirīgs, un, ja lasa A. Kalniņa 1943. gadā sniegtos ieteikumus selektīvām medībām, daudzi ieteikumi ir ļoti subjektīvi. Kalniņš neiesaka šaut glītu, normālu bulli, kurš atstāj patīkamu iespaidu! Kādā veidā šie kritēriji būtu mērāmi? Izpratne par to, kurš ir glīts, normāls un patīkams staltbriežu bullis, rodas tikai ar pieredzi un pamatīgiem novērojumiem. Ar laiku iespējams, uzmetot tikai vienu mirkli dzīvniekam, aptuveni noteikt ne tikai tā vecuma, bet arī trofejas kvalitāti. Tomēr tas nāk lēni, daudzas reizes kļūdoties un viļoties.

Reklāma
Reklāma

Ir mednieki, kuri riesta laikā nedēļas pavada mežā, līdz var nomedīt iecerēto trofeju, visu pārējo laiku vērojot. Ir ierasts, ka mednieki atvaļinājumu ņem tieši septembrī un nevis brauc uz siltajām zemēm, bet šo laiku pavada mežā.

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” pielikumā “Mednieka gads 2020”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.