Paaugstināta trauksme 0
Bailes zaudēt mīļo cilvēku mīlestību vairumā gadījumu ir subjektīvas un tām nav nekāda sakara ar realitāti. Visbiežāk, šādām bailēm pakļauti ir tie bērni, kuriem vec;aki noteikuši konfliktējošas prasības. Piemēram, ja vecāki vienu brīdi bērnu slavē par zinātkāri, bet citā – sarāj, viņš sāk just pastāvīgu nedrošību par to, ka var izdarīt kaut no tā, kā vajag. Ja nu pēkšņi mamma ar tēti izlems dzemdēt vēl vienu mazuli tāpēc, ka viņš vakaros nesavāc rotaļlietas? Vai arī – nesaņems uzaicinājumu uz dzimšanas dienu tādēļ, ka viņam mājās nav tāda konstruktora, kāds ir jubilāram?
Lai bērns atbrīvotos no šādām bailēm, viņa audzināšanā vairāk jāievieš konsekvence. Centies izvairīties no draudu un ultimātu izteikšanas.
Sarunājiet un paskaidro savu prasību motivāciju, tādā veidā tu iegūsi sapratni no bērna puses. Kāpēc būt greizsirdīgam par to, ka mamma paslavēja kaimiņienes dēlu, ja viņa sacīja, ka to darījusi pieklājības pēc? Tāpat centies pārliecināt radiniekus, kuri bieži tiekas ar tavu bērnu, ievērot šo tevis noteikto stratēģiju. Īpaši tas attiecas konkurences cīņā par paklausību starp bērniem. Greizsirdība starp māsām un brāļiem viņu attiecības var saindēt uz mūžu, tādēļ vecākiem jāpievērš pastiprināta uzmanība, lai to izskaustu.Daži bērni dzīvo pēc principa: “Ir greizsirdīgs – tātad mīl”. Viņi nezina, kā vēl nodemonstrēt savu pieķeršanos. Tādēļ, izjūtot mazāko diskomfortu vientulības brīžos, neatrodoties pašā vecāku vai draugu uzmanības centrā, apvainojas un uzvedas ļoti izaicinoši.
Kādas alternatīvas var piedāvāt bērnam? Vispirms – bērnam atklāti jāpasaka, ka greizsirdība saskumdina un pietiekami bieži arī sadusmo apkārtējos. Proti, izkliedzot skaļi savu aizvainojumu vai sēžot stūrītī, aizvainotam uz visu pasauli, viņš nepanāks to, ko vēlas. Tādēļ viņam ir jāiesaka – noteikti savas pretenzijas jāizsaka mierīgā formā. Ieviesiet savu vārdnīcu – ar kādiem vārdiem bērns var izteikties: “Man nepatīk, ka…”, “Man bija skumji dzirdēt, kā…” utt.