Apollo 13 7

Šis stāsts ir zināms plaši, arī par to ir uzņemta filma, kas balstīta uz patiesiem notikumiem.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Līdz tam neviens dzīvs cilvēks nebija ticis tik tālu kosmosā, kā tas izdevās Apollo 13 apkalpei. Viņi bija devušies 248 655 jūdzes prom no Zemes.

Apollo 13 bija ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) Apollo programmas pilotējamais kosmosa kuģis. Tā bija trešā misija ar mērķi nolaisties uz Mēness. Lidojums tika sākts 1970. gada 11. aprīlī; apkalpē bija Džeimss Lovels, Džons Svaigerts un Freds Heiss. Divas dienas pēc starta servisa moduļa skābekļa tvertnē notika sprādziens. Nolaišanās uz Mēness tika atcelta; tā vietā komanda aplidoja apkārt Mēnesim un 17. aprīlī atgriezās uz Zemes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī misija mūsdienās tiek izmantota par piemēru tam, cik bīstama ir ceļošana kosmosā, kā arī cik inovatīvi un vienoti spēj strādāt NASA, kad astronauti nonākuši briesmās.

Par laimi astronautiem bija glābiņš – kosmiskais aparāts “Aquarius”, kuru gan nebija plānots iedarbināt, pirms nav sasniegts Mēness un komanda gatava uz tā nolaisties. Heiss un Lovels nervozi centās iedarbināt nolaišanās aparātu – centās to izdarīt ātrāk nekā paredzēts. Tam nebija karstuma vairoga, tāpēc, kamēr Heiss un Lovels darbojās, Svaigers palika bojātajā modulī, slēdzot ārā sistēmas, lai saglabātu enerģiju nolaišanās brīdim.

Astronautiem bija nepieciešams saglabāt pietiekami daudz enerģijas modulī, tomēr reizē būt drošiem, ka tās pietiks, lai atgrieztos mājās. Arī ūdens bija jātaupa, jo tas bija nepieciešams ne tikai dzeršanai, bet arī kosmosa kuģa dzesēšanas sistēmām. Visu vēl sarežģītāku un neērtāku padalīja šaurība, jo modulis bija paredzēts diviem, nevis trīs cilvēkiem.

Enerģijas taupīšanas dēļ modulī valdīja arī bargs aukstums – teju sals. Tādēļ viens otrs pārtikas produkts kļuva pilnībā neēdams.
Uz Zemes tikmēr misijas vadība darīja visu, lai palīdzētu nelaimē nokļuvušajiem astronautiem. Viena zinātnieku komanda deva padomus, kā taupīt ēdienu un enerģiju, kamēr cita palīdzēja astronautiem tikt galā ar ikdienas aktivitātēm.

Tas bija ilgs un grūts mājupceļš. Visi trīs astronauti ievērojami zaudēja svaru, turklāt Heiss iedzīvojās nieru infekcijā. Tomēr nelielais kosmosa kuģis astronautus spēja mājās nogādāt dzīvus. Dažas stundas pirms iegāšanās okeānā pārgurušie astronauti ielīda atpakaļ orbitālajā aparātā un atkal to iedarbināja. 17. aprīlī viņi veiksmīgi nolaidās Klusajā okeānā netālu no Samoas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.