Suņi zina, kad tev kāds cits patīk vairāk 0
Tu un tavs suns esat devušies jaukā vakara skrējienā, pilnu ar treniņiem un dabisko vajadzību nokārtošanu brīvā dabā, kad jūs sasopat vēl vienu suni. Tu nevainīgi pieliecies, lai paglaudītu radībiņu un pēkšņi tavs suns lec vai gaisā, iesprostojot jūs visus ietītus neizbēgamā mezglā sasietā pavadā.
Tā ir interesanta reakcija, it īpaši tāpēc, ka ilgi tika uzskatīts, ka suņi nejūt greizsirdību.
Zinātnieki grupē emocijas divās kategorijās – primārajās, piemēram, bailēs un dusmās, kuras ir sastopamas gandrīz visos dzīvniekos, un sekundārajās, kā, piemēram, vainas apziņa un greizsirdība, par kurām tika uzskatīts, ka nepieciešama sevis apzināšanās. Un paša esības apziņa ir ekskluzīva tikai primātiem.
Zinātnieki ar laiku pierādīja teoriju, noliekot blakus divus suņus, un tad liekot viņiem izpildīt vienu un to pašu triku – pie veiksmīgas trika izpildīšanas viens suns tika atalgots, bet otrs ne. Pēc pāris raundiem viņi atklāja kaut ko pārsteidzošu – neatalgotais suns pārsteidza izpildīt triku, pat izrādot skaidras stresa un aizkaitinājuma pazīmes.
Interesanti. Bet tas varētu vienkārši demonstrēt, ka suns saprot godīgumu nevis izjūt greizsirdību, vai ne? Suņu saimnieki nepiekrīt, un viņi vienkārši par to nebeidz runāt. Viņi norāda uz to, ka suņiem ir ļoti līdzīga mīlestība – un greizsirdība – saistīta ar hormoniem kā mums, cilvēkiem (oksitocīns), un bieži parāda sevi kā spējīgus uz diezgan intensīvu skaudību.
Kuces dažreiz, kļūst greizsirdīgas pašas uz savām atvasēm, jo mazie, piemīlīgie nelieši nozog visu uzmanību – un, ja saimnieki neuzmanās, sune var pat sākt izrādīt agresīvu uzvedību pati pret saviem mazuļiem. Godīgi, tie ir anekdotiski pierādījumi, bet tik un tā – kura cita radība nostātos pati pret saviem bērniem tikai tāpēc, ka saimnieks tos mīl vairāk?
Sagatavots pēc www.cracked.com