Ēd no suņa bļodas, un viņš neiekāros tavējo! Suņi apbrīnojami lasa domas 0
Suņi ir spējīgi uz empātiju
Dedzīgs suņa īpašnieks stāstīs ikvienam, kurš klausīsies (un arī tiem, kuri neklausās), ka viņu suns ir tik piemīlīgs un ļoti gudrs, un māk vislabākos trikus. Tādus trikus, kā sēdēt, nogulties, uzmest kūleni, izlikties par beigtu un turklāt piesauks “saistīta prāta teoriju”. Pag, kas bija tas pēdējais? Prāta teorija attiecas uz radības izpratni par citu būtņu dažādajām uztverēm un to, ka šīs uztveres var būt līdzvērtīgas. Tas ir pārsteidzoši progresīvs sociāls jēdziens, tāds, kurš gandrīz nevienam cilvēkam, runājot pa telefonu kino nepiemīt. Bet suņiem varbūt tomēr.
Žāvāšanās ir fenomens, kurš tieši tiek saistīts ar empātiju, un tas ir novērots tikai sugās, kuras ir spējīgas uz empātiju (tas būtu cilvēkos un citos primātos), un arī tad tikai vienās sugās. Cilvēki žāvājas, kad redz citus cilvēkus žāvājoties; šimpanzes žāvājas, kad redz citas šimpanzes žāvājoties. Iespējams, izlasot vārdu “žāvāties”, tu arī nožāvājies!
Izņēmums šim likumam, protams, ir suņi. Suņi var “noķert” tavas žāvas. Pētnieki nav pilnībā pārliecināti, kāpēc tā notiek (viņi pat nezina, kāpēc žāvas ir tik lipīgas starp cilvēkiem), bet viņi pieņem, ka cilvēki ir izmantojuši žāvas, lai norādītu uz nogurumu vēl laikā, kad valoda nebija attīstījusies. Dabiskā atlase priekšroku deva suņiem, kuri varētu ar mums komunicēt pēc iespējas vairāk veidos, un žāvas vienkārši izveidojās kā viens no šiem veidiem.
Vēl jo vairāk, kad mēs jūtamies slikti, suņi izjūt līdzjūtību. Fiziskie veidi, kā viņi atbild – ierautas astes, noliektas galvas, mūsu seju apveltīšana ar maigām suņu bučām – tās ir līdzjūtības izpausmes. Tieši tāpēc suņi ir tik lieliski terapijas dzīvnieki – tas ir kā bezmaksas terapeits, kurš tev seko, ieklausās bez pārtraukšanas un strādā par atlikumiem no galda. Tāpēc acīmredzami suņiem ir sevišķa spēja nolasīt mūsu emocijas… Bet kā? Tāpēc, ka visi cilvēki, neatkarīgi no tā, vai ir kreiļi vai labroči, izrāda emocijas galvenokārt sejas labajā pusē. Kad mēs skatāmies viens uz otru, lai meklētu potenciālos romantiskos partnerus vai arī novērtējam sadurssmes iespēju, tā ir labā sejas puse, uz kuru mēs skatāmies. Vienīgās sugas, kuras tā dara, ir cilvēki, pērtiķi… un suņi. Kaut arī tavs suns nemeklē ne romantiku, ne potenciālos sparinga partnerus.