Foto: PEXELS

5 ajūrvēdas ārsta padomi: kā par sevi parūpēties ziemas izskaņā 1

Konsultē Ājurvēdas ārsts SOHANS VIIRS SINGHS, Soham Veda centrs

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Ikviens vēlas būt vesels, laimīgs un jauns. Nav grūti būt tādam īstermiņā, bet ilgstoši – tas ir grūti. Bet, ja mēs pazīstam savu ķermeni, zinām savu garīgās un fiziskās veselības stāvokli un saskaņā ar to izvēlamies pareizo ēdienkarti un dzīvesveidu, tad varam būt veseli un laimīgi daudz ilgāk.

Mums ir jābūt saskaņā ar dabu, tās ritmiem, pieejamo pārtiku. Mums ir jāpabaro savs fiziskais, garīgais un, protams, arī dvēseliskais ķermenis. Fiziskā līmenī mēs uzņemam pārtiku. Taču mums ir vajadzīgs arī kaut kas, kas baro mūsu prātu, – to mēs saucam par garīgo diētu vai meditāciju. Tas nozīmē padarīt kādu laimīgu, veikt sociālo darbu, palīdzēt kādam, kam tas ir nepieciešams. Savukārt dvēseles diētai mums jāpārstāj būt alkatīgiem, mēs nedrīkstam sevī turēt sāpes, dusmas, naidu un skaudību. Mums jāatvēl laiks lūgšanām, mantrām vai saviem Skolotājiem. Tikai tad mēs redzēsim, ka mūsu dvēsele kļūst arvien veselīgāka. Šis ir Ājurvēdas pamatlikums, kas ir labas veselības pamatā.

1. No rītiem ir jāceļas agri

CITI ŠOBRĪD LASA

Celies mazliet agrāk, nekā nepieciešams, un dod laiku pabūt pašai ar sevi – nekādu bērnu, vecāku, darbu, atbildības! Tikai tu un tava dvēsele vai Dievs. Centies no rīta iegūt pēc iespējas vairāk miera un pabarot sevi ar to. Lielākā daļa cilvēku uzstāda modinātāju, ceļas pēdējā mirklī, kad vairs nekam nav laika – ne kārtīgām brokastīm, ne normālai dušai un tualetes apmeklējumam, jo jāskrien darbos. Ar to jau no pirmā mirkļa viņi sāk sodīt savu fizisko un garīgo ķermeni. Diena sākas ar spriedzi. Ja no rīta esam mierīgā stāvoklī, diena var būt brīnišķīga, bet, ja sākam ar stresu, ir grūti iegūt mieru vēlāk.

2. Katram sava ēdienkarte

Katram no mums ir nepieciešama citāda diēta, jo mēs esam dažādi. Uzturam jāatbilst katra individuālajai ķermeņa uzbūvei (Ājurvēdā to sauc par došām). Vatas, pittas un kaphas cilvēkiem ir pilnīgi atšķirīgas ēdienkartes. Tādēļ ir svarīgi sameklēt zinošu pulsa diagnostikas speciālistu, kurš noteiks tavu tipu un ieteiks ēdienkarti. Ja ievērosi to ilgāku laiku, tu noteikti redzēsi rezultātus. Diemžēl lielākā daļa cilvēku nezina, kāda diēta viņiem nepieciešama. Viņi, protams, cenšas ēst veselīgi, bet bieži kļūdās. Piemēram, citrons ir visveselīgākais auglis, kas nodrošina labu asins sastāvu, attīra respiratoro sistēmu, ir antibakteriāls un palīdz cīnīties ar gļotām. Tomēr cilvēkiem, kuriem ir pārāk daudz pittas, no tā ir jāizvairās.

Brokastīm ir jābūt veselīgām, tās jāēd laikā starp 6.30 un 9.30. Tas ir būtiski, jo starp vakariņām un brokastīm ir aptuveni astoņas līdz desmit stundas, un šajā starp-laikā mūsu ķermenim ir pietiekami daudz uguns, lai sagremotu pārtiku. Lai ko mēs ēstu brokastīs (un tajās drīkst apēst diezgan daudz), aptuveni 80% vielu nonāk asinīs. Ja šo pašu daudzumu apēdīsi pusdienās vai vakariņās, jutīsi gan, ka neesi izsalcis, bet tas neuzsūksies, šīs sulas izdalās tikai rītos. Ja dzersi kafiju vai neveselīgas sulas, ēdīsi neveselīgu pārtiku, arī šīs vielas nonāks asinīs.

3. Dažkārt mēs grēkojam, nav viegli būt perfektam.

Bet, ja vēlies pieļaut kļūdu attiecībā uz pārtiku, dari to pusdienu laikā! Jo vakariņām ir jābūt ļoti vieglām. Tajās es iesaku ēst pēc iespējas mazāk un tikai vārītus produktus. Tā var būt zupa, dārzeņi vai, piemēram, indiešu iecienītais ēdiens kičari.

Kopumā dienā ir jābūt vismaz piecām ēdienreizēm. Starp brokastīm un pusdienām ir jābūt kādai uzkodai – ābolam, cepumam vai auglim. Arī starp pusdienām un vakariņām ir kaut kas jāapēd. Ilgstoši tukšs kuņģis var radīt gremošanas problēmas. Tieši šā iemesla dēļ jāēd mazākas porcijas, taču biežāk.

Reklāma
Reklāma

Cilvēkiem, kuriem ir maz enerģijas, diabēts, aizcietējumi, kuriem ir liekais svars, jāēd mazāk, nekā viņi grib.

4. Kur dabūt skābekli?

Mēs varam iztikt ar nelielu pārtikas daudzumu, bet skābeklis un ūdens ir nepieciešami. Visvairāk skābekļa mēs varam iegūt ar elpošanas vingrinājumiem – prānajamu un meditāciju.

Latvijā ziema ir gara un aukstuma dēļ lielāko daļu laika ļaudis pavada telpās vai mašīnā, maz nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Telpās ir daudz zemāks skābekļa līmenis nekā brīvā dabā. Mūsu nervu sistēma kļūst silta un asinis sakarst, tādēļ sākas stress vai depresija. Daudz skābekļa ir ūdenī, taču cilvēki to dzer pārāk maz, un tā ir būtiskākā kļūda. Es iesaku dzert pēc iespējas vairāk ūdens (citi šķidrumi neder), un tam ir jābūt siltam. Bet atceries, ka nedrīkst dzert ūdeni 30 minūtes pirms un 45 minūtes pēc ēšanas!

Ēd un dzer siltu, bet dušai ir jābūt aukstai, tad izzudīs jebkura depresija. Auksta duša nervu sistēmu nomierina, kas īpaši svarīgi vīrieša testosterona līmenim un seksuālajam spēkam. Tā atbrīvo arī no auksta asinsspiediena un slinkuma. Tomēr, ja ciet no artrīta vai locītavu sāpēm, auksta duša neder. Šādos gadījumos var izmantot siltu vai kontrastdušu. Bet nekad neizmanto karstu ūdeni! Un nekarsē galvu – tas ir mūsu dators, kas saistīts ar visu ķermeni. Ja vēlies veselas acis, aktīvu omu un no stresa brīvu prātu, galvai ir jābūt aukstai. Arī matus drīkst žāvēt tikai ar aukstu gaisu.

5. Atindē aknas!

Ājurvēdā tiek uzskatīts – ja kuņģis ir vesels, mēs esam veseli. Zarnu traktam būtu jāiztīrās katru dienu. Tam var palīdzēt dažādas Ājurvēdas drogas vai vingrinājumi. Ar vēdera izeju veicinošām diētām mūsdienās daži Ājurvēdas ārsti ārstē pat vēzi! Arī klizma reizi nedēļā nāks par labu.

Zarnu trakta, aknu un asins detoksikācijai varu ieteikt trifalu. Tajā ietilpst trīs augi – Harad, Baheda, Aamla, kas atbilst vatta, pitta, kapha. Tā palīdz sabalansēt trīs došas un to enerģiju, attīrīt zarnu traktu un gremošanas sistēmu, attīrīt aknas. Lai gan droga pieejama dažādos veidos, kā visefektīvāko iesaku pulveri. Cilvēki, kas to regulāri lieto, dzīvo ļoti ilgi un veselīgi. Tās devas noteikšanai ir jāzina sava organisma uzbūve – vai tā būs viena vai divas tējkarotes. To lieto ar siltu ūdeni pirms gulētiešanas – vai nu uzdzerot, vai sajaucot.

Ziemā es iesaku atturēties no svaigas pārtikas – salātiem, svaigiem dārzeņiem. Vēl vajadzētu atteikties no taukiem, cukura, siera un citiem piena produktiem. Protams, arī no eļļainas un taukainas pārtikas.

Ja ziemas beigās sūdzamies par to, ka ir depresija, viss ir pelēks un pietrūkst saules, faktiski problēma nav pelēkumā, bet tajā, ka mēs nesekojam dabas likumiem. Patiesībā ziema ir vislabākais gadalaiks organisma rezervju atjaunošanai, lai ļautu tam atpūsties avansā – priekš visa nākamā gada. Miegs ir spēcīgākās zāles organismam, taču tam jābūt dziļam, bez miega zālēm. Veselīga pārtika un miegs padarīs tevi ilgstoši veselīgāku un laimīgāku.

Informācijai!

Lai arī trifala pieejama visur pasaulē, vēlams zināt, cik kvalitatīva tā ir. “Tas nav tikai augu maisījums, ko var vienkārši nopirkt. Pret to ir jāizturas ar cieņu. Mēs to gatavojam ar respektu, lūgšanām un mantrām, tādēļ tā dod labus rezultātus,” uzsver Sohans.

Ājurvēdas tēja imunitātes stiprināšanai

  • 1 cm svaiga ingvera
  • 2 samalti melno piparu graudi
  • Šķipsniņa kanēļa pulvera
  • 2–3 piparmētru lapas
  • 1 krustnagliņa
  • Visas sastāvdaļas samaisi, pārlej ar 1,5 tasēm ūdens, vāri aptuveni 3 minūtes.
  • Tad atdzesē līdz 65–70 °C temperatūrai. Pievieno ēdamkaroti citrona sulas, tējkaroti kvalitatīva medus un tējkaroti kurkumas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.