4G tīkls cerības neattaisno – mobilais internets nav tik ātrs, kā to reklamē 21
4G jeb ceturtās paaudzes (LTE) mobilais internets Latvijā pieejams jau kopš 2013. gada, kad to sāka piedāvāt “Latvijas Mobilais telefons” (“LMT”), vēlāk liekot cīņā iesaistīties arī “Bitei” un “Tele2”. Kaut gan uzņēmumi jau domā par 5G tīkla modernizēšanu un ieviešanu, līdz tam kāds laiks vēl jāpagaida. Tikmēr salīdzināju ērtos pārnēsājamos “MiFi” visu trīs operatoru 4G mobilos rūterus.
Testu veikt izvēlējos divās pilsētās – Rīgā un Jelgavā, kā arī centos izbraukt ārpus blīvi apdzīvotām vietām un trešo mērījumu veicu Jaunsišu ciematā. Izmantojot Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK) atrodamo interneta mērījumu rīku, pirmkārt, veicu lejupielādes un augšupielādes ātruma mērījumus. Tāpat mērīju, cik ātri lejupielādējas liela izmēra faili, testēju video un tiešsaistes video straumēšanas pieredzi, kā arī katru rūteri pārbaudīju ikdienas sērfošanā plašajās interneta dzīlēs.
Mērījumu rezultāti drūmi
Pirmos mērījumus veicu Jelgavā, pēcāk Rīgā un Jaunsišos. Jāpiebilst, ka mērījumus veicu darba dienu vakarpusē pēc darba laika beigām – brīdī, kad tīkla noslodze ir vislielākā. Mērījumu rezultāti redzami tabulā.
Kā redzams, mērījumi nebūt nav ceturtās paaudzes tehnoloģiskajiem risinājumiem atbilstoši, drīzāk ārkārtīgi vāji. Labākos rezultātus, skatoties pēc mērījumiem, uzrāda “Bite”, kamēr “LMT” un “Tele2” gājis pavisam švaki. Tiesa, SPRK veiktajos mērījumos situācija ir atšķirīga – tajos “LMT” ir pārliecinoši ātrāks, bet ar raksturīgu iekritienu vakaros, kad visvairāk lietotāju.
Taču labā ziņa ir tā, ka mērījumu rezultāti lielākoties neatspoguļo reālo situāciju, katru ierīci lietojot.