Publicitātes foto

45 mājsaimniecības nodeva 6 tonnas stiklas taras. Kā atbrīvoties no pudeļu krājumiem viensētās? 2

Pirms Ziemassvētkiem noslēdzies SIA “Eco Baltia vide” pilotprojekts Pļaviņu novadā, kura laikā pirmo reizi ar busiņu no reģionu iedzīvotājiem viņu dzīvesvietās pieņēma izlietoto stikla iepakojumu, informē uzņēmums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pilotprojekta rezultāti liecina, ka reģionu viensētu iedzīvotāju nevajadzīgā stikla iepakojuma “uzkrājums” ir ievērojams. Tāpēc SIA “Eco Baltia vide” nākamgad šādu pakalpojumu piedāvās arī citām pašvaldībām, lai reģionu viensētu iedzīvotāji varētu ērti atbrīvoties no uzkrātā stikla iepakojuma.

“Kopumā pilotprojektā piedalījās 45 mājsaimniecības, kas pārstrādei nodeva 6,66 tonnas stikla pudeles un burkas. Vidēji viena mājsaimniecība pilotprojekta laikā nodevusi 148 kilogramus stikla iepakojuma. Turklāt iedzīvotāji šo iespēju ļoti novērtēja un bija pateicīgi, ka var ērtā, likumīgā un dabai draudzīgā veidā atbrīvoties no nevajadzīgā stikla taras “uzkrājuma”. Tāpēc nākamgad uzrunāsim arī citas pašvaldībās, lai lauku reģionu viensētu iedzīvotājiem tiktu nodrošināta iespēja vismaz periodiski nodot pārstrādei nevajadzīgo stikla iepakojumu savā dzīvesvietā,” norāda SIA “Eco Baltia vide” direktors Jānis Aizbalts.

CITI ŠOBRĪD LASA

J.Aizbalts arī aicina visus iedzīvotājus, svinot svētkus, parūpēties par svētku laikā radušos iepakojumu un to sašķirot. Vidēji svētku laikā rodas par 30% vairāk sadzīves atkritumu, no kuriem lielāko daļu veido dažādu produktu iepakojums (dāvanu papīri, kartona kastītes, stikla pudeles un burkas, konfekšu kārbas u.t.t.), ko var veiksmīgi sašķirot un nodot pārstrādei.

Tā kā daudziem lauku iedzīvotājiem dzīvesvietu tuvumā nav konteineru atkritumu šķirošanai un nav arī transports, lai nokļūtu līdz šķirošanas konteineriem, tad pārstrādei derīgie atkritumi bieži vien nogulst šķūnīšos, tiek aprakti kopā ar sadzīves atkritumiem poligonos un diemžēl nonāk arī mežos un grāvmalās.

Tāpēc SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar SIA “Pļaviņu komunālie pakalpojumi”, AS “Latvijas Zaļais punkts” un vietējo veikalu tīklu “top!” rīkoja pilotprojektu, lai noskaidrotu, cik efektīvi un lietderīgi ir no reģionu iedzīvotājiem viņu dzīvesvietās pieņemt izlietoto stikla iepakojumu (burkas un pudeles).

Stikla iepakojums ir smagākā frakcija sadzīves atkritumos, ko var veiksmīgi pārstrādāt, saudzējot dabas resursus jauna iepakojuma ražošanai.

Kopumā Latvijā tirgū gada laikā nonāk gandrīz 55 000 tonnas stikla pudeļu un burku, bet tikai 36 000 tonnas tiek sašķirotas un nonāk pārstrādē.

Lai šo problēmu risinātu un palīdzētu izpildīt Latvijai noteiktos stikla pārstrādes mērķus, SIA “Eco Baltia vide” šogad 49 pašvaldībās bez maksas ir uzstādījusi 866 konteinerus stikla iepakojuma šķirošanai un turpinās darbs pie jaunu pašvaldību un vietu apzināšanas.

Tāpat sadarbībā ar Latvijas Universitātes pētniekiem tiek pētītas iespējas uzlabot esošās šķiroto atkritumu apsaimniekošanas sistēmas efektivitāti un infrastruktūru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.