Gandrīz 35 tūkstoši pašnodarbināto paziņojuši Valsts ieņēmumu dienestam, ka viņu ienākumi šajā ceturksnī nesasniegs 1500 eiro.
Gandrīz 35 tūkstoši pašnodarbināto paziņojuši Valsts ieņēmumu dienestam, ka viņu ienākumi šajā ceturksnī nesasniegs 1500 eiro.
Foto: Dainis Bušmanis

15.jūlijs bija pēdējais datums, kad varēja izteikt prognozi. Teju puse pašnodarbināto un autoru plāno mazus ienākumus 18

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

34 638 pašnodarbinātie un autori paziņojuši Valsts ieņēmumu dienestam (VID), ka viņu ienākumi šajā ceturksnī nesasniegs 1500 eiro un tātad netiks veiktas minimālās obligātās sociālās iemaksas no šīs summas – 511,35 eiro, “Latvijas Avīzi” informē VID.

15. jūlijs bija pēdējais datums, kad šādu prognozi varēja izteikt par trešo ceturksni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šādas prognozes iesniedzējiem minimālās obligātās sociālās iemaksas vietā jāmaksā obligātās sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz 10% apmērā no faktiski gūtajiem ienākumiem

Ja šādu iesniegumu pašnodarbinātais nav uzrakstījis, tad Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) aprēķinās minimālās sociālās iemaksas vismaz 511,35 eiro apmērā, kas praksē nozīmētu iemaksas gandrīz piec­reiz lielākā apmērā.

Lielais mazu ienākumu prognozētāju skaits un viņu iebildumi pret šādu kārtību varētu piespiest finanšu ministru Jāni Reiru pārskatīt šādas prognozēšanas nepieciešamību.

Neparedz sasniegt slieksni

Tā kā šobrīd valstī reģistrētas 84 903 pašnodarbinātās personas, no kurām 3971 cilvēks ir autortiesību saņēmējs, tad kopumā vēstules ar šādiem iesniegumiem šobrīd uzrakstījuši 40,79% visu pašnodarbināto.

15. jūlijs bija pēdējais datums, kad šādu pro­gnozi varēja izteikt par trešo ceturksni, bet 15. oktobris – pēdējais datums, kad var iesniegt prognozi par ceturto ceturksni.

Šādas prognozes iesniedzējiem nebūs jāmaksā minimālās obligātās sociālās iemaksas, tā vietā viņi maksās obligātās sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz 10% apmērā no faktiski gūtajiem ienākumiem.

Savlaicīgā iesnieguma iesniegšana VID ir ļoti būtiska, jo tikai tad, ja šāds iesniegums saņemts, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) neaprēķinās minētās minimālās sociālās iemaksas vismaz 511,35 eiro apmērā, kas būtu papildus jāveic pašnodarbinātajam, tostarp arī mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam vai autoram arī tad, ja autors nav reģistrējis saimniecisko darbību.

Reklāma
Reklāma

Starpība – piecas reizes

Piemēram, šuvēja Anna ir reģistrēta kā pašnodarbinātā un citu algotu darbu nestrādā. Anna līdz 2021. gada 15. jūlijam iesniedz VID apliecinājumu, ka 2021. gada trešajā ceturksnī plānotie saimnieciskās darbības ienākumi nesasniegs minimālo iemaksu objektu ceturksnī – 1500 eiro.

Pieņemsim, ka Annas faktiskie ienākumi būtu šādi: jūlijā – 280 eiro, augustā – 350 eiro, septembrī – 460 eiro.

Šajā gadījumā Annai līdz 2021. gada 15. oktobrim ir jāiesniedz VID “Pašnodarbinātā ziņojums” un jāveic obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz 10% apmērā no 1090 eiro (280+350+460) – tātad ne mazāk kā 109 eiro, skaidro VID.

Savukārt, ja Anna iesniegumu VID laikus uzrakstījusi nav, tad viņai būtu jāveic sociālās iemaksas no minimālā sociālo iemaksu objekta 1500 eiro, kas praksē nozīmētu iemaksas gandrīz piecreiz lielākā apmērā – 511,35 eiro.

Viņa saņemtu par to paziņojumu no VID caur Elektroniskās deklarēšanās sistēmu (EDS) ar datumu, līdz kuram šī iemaksa jāveic. Kopumā Annai būtu laiks līdz nākamā gada 23. jūnijam nokārtot sociālo iemaksu saistības par pašreizējo gadu.

Savukārt, ja izveidojusies situācija, ka iepriekšējā gadā sociālās iemaksas pārmaksātas, tad iespējamās darbības ir šādas. Vispirms VSAA nākamā gada pirmā ceturkšņa laikā veic minimālo iemaksu pārrēķinu, ņemot vērā minimālo iemaksu objektu gadam.

Gan darba devēji, gan pašnodarbinātie par iepriekšējā gadā pārmaksātajām minimālajām sociālajām iemaksām saņems informāciju EDS pēc 21. marta.

Tālāk ir vairāki varianti – darba devēja pārmaksātās obligātās sociālās iemaksas VID novirzīs vai nu citu nodokļu parādu segšanai, ja tādi ir, vai arī var ieskaitīt nākamo periodu maksājumos, vai arī pēc attiecīga pieprasījuma saņemšanas var atmaksāt.

Lai pārmaksātās sociālās iemaksas atgūtu, darba devējiem un pašnodarbinātajiem pēc informācijas saņemšanas no VSAA jāiesniedz VID iesniegums EDS sistēmā, uzrādot bankas kontu, uz kuru pēc iesnieguma izvērtēšanas un pārbaudes tiks pārskaitītas pārmaksātās iemaksas.

Ja kritizēs – mainīs

Jāpiebilst, ka, reaģējot uz pašnodarbināto un autoratlīdzību saņēmēju kritiku gan par sociālo iemaksu apjomiem, gan arī par nepieciešamību pro­gnozēt ienākumus, kas daudzos gadījumos ir grūti paveicams uzdevums, Valsts prezidents Egils Levits aicinājis koriģēt nodokļu izmaiņas attiecībā uz pašnodarbinātajiem un nepilna laika darbiniekiem un uzsvēris, ka nepieciešams atrast taisnīgu sociālā nodokļa maksājumu, kas ir samērots ar personas reālajiem ienākumiem.

Savukārt finanšu ministrs Jānis Reirs radio izteicies, ka pieļauj ienākumu prognozēšanas sistēmas atcelšanu nākotnē.

Finanšu ministra padomniece komunikācijas jautājumos Mudrīte Grundule gan “Latvijas Avīzei” skaidroja, ka tas izteikts pieļāvuma formā: ja, novērojot situāciju, pierādīsies, ka šī prasība rada būtiskus apgrūtinājumus, tad rosinās pārskatīt. Šobrīd ministrija nekādus normatīvo aktu grozījumus šajā jautājumā negatavo, teica M. Grundule.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.