Lindai Arājai gan ir cits skatījums uz notikušo – par “špatu” Lauru pabrīdinājusi, arī rentgena uzņēmumi, kas uzrādīja kaiti septiņgadīgā zirga vienas kājas locītavā, bija pieejami pircējiem kopš sludinājuma ievietošanas brīža. Viņai esot aizdomas, ka Arhimeds guvis traumu jaunajā stallī, bet LLU Veterinārās klīnikas speciālistu atzinumu, ka slimība konstatēta abās pakaļkājās, nevarot komentēt. “Šis gadījums mums lika pārdomāt tirgošanu – turpmāk, ja zirgam būs jebkādi defekti, iekļaušu tos līgumā, lai pircējs izlasa, saprot un parakstās,” nospriež “Drostalu” īpašniece, kurai vienpadsmit gadu ilgajā zirgu tirgošanas pieredzē šāds gadījums esot pirmo reizi. 79
Neuzticēties akli pārdevējam
Līdzīga ķibele, iegādājoties zirgu, piemeklējusi Vizmu Kārkliņu Talsu novadā. Pirms pieciem gadiem no kāda poniju audzētāja, kura vārdu viņa pat nevēlas pieminēt, nopirkusi divgadīgu ķēvīti ar pamatīgi ielaistu laminītu, ko tautā sauc par nagu karsoni. Slimība ir neizārstējama un var sagādāt zirgam lielas sāpes. Kārkliņu ģimene uzticējusies pārdevēja godaprātam un staļļa veterinārārstes profesionalitātei. Kā vēlāk izrādījies, viņa zirga veselības stāvokli novērtējusi vien pa gabalu – piegājusi pie aploka, kur visi dzīvnieki izskatījušies gana ņipri. Prasītā nauda samaksāta, bet darījums ar līgumu netika apstiprināts. Kad atklājies, ka ponijs ir nopietni slims, ko apliecinājis veterinārārsta atzinums, negodīgais pārdevējs to nav ņēmis vērā, palicis pie sava, ka dzīvnieks sasirdzis dažās nedēļās pie jaunajiem īpašniekiem.
Vizmas kundze atzīst, ka gadījums kalpo par mācību pašiem un citiem, ka zirga pirkšana ir nopietns darījums, kad nevajadzētu akli ticēt pārdevējam. Kārkliņi slimo ponijmeiteni pa šiem gadiem ir iemīļojuši un cenšas, cik spēj, par viņu rūpēties un atvieglot ciešanas.
Līdzīgi kā Vizma Kārkliņa un Laura Liberte rīkojas teju puse no pircējiem, zirgus iegādājoties vai nu uz savu roku, vai uzticoties pārdevēja ieteikumiem, rāda jau pieminētā aptauja. Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas izpilddirektori A. Lusi biedrības ļaudis kā sertificētu zirgu vērtētāju bieži vien aicinot dot savu atzinumu jau nopirktiem dzīvniekiem. “Kad aizbraucu un saku, ka nevienam no zirgiem vērtējumi nav pārāk augsti, īpašnieks kļūst bēdīgs, bet es jautāju – kāpēc neaicināji mani brīdī, kad brauci tos pirkt,” viņa atstāsta visai biežu situāciju “zirdzinieku” vidū.
Pieredze liecina, ka pie nolūkotā zirga uz stalli tomēr drošāk paņemt līdzi par padomdevēju pieredzējušu zirgkopības speciālistu vai audzētāju, kas saprot vairāk nekā pircējs un var sniegt savu vērtējumu dzīvniekam. Ja vajadzīgi “stingri papīri”, jālūdz talkā veterinārārsts un jāveic izmeklējumi. Tāpat jānodrošinās ar juridiski pareizi noformētu zirga pirkšanas–pārdošanas līgumu, kurā jāparedz arī dzīvnieka atdošana īpašniekam, ja pēc tā iegādes atklāti iepriekš nepieminēti defekti.