Lai varētu mainīt negatīvu ieradumu, mums ir jāsaprot, kā tas veidojas. Deviņdesmitajos gados Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta pētnieku grupa atklāja neiroloģisku procesu, kas ir katra ieraduma pamatā. Šī vienkāršā 3 pakāpju cilpa ir ļoti spēcīga — tā ir cieši savienota ar mūsu smadzenēm. Tātad, lai mainītu noteikumus, vispirms ir jāzina noteikumi. 3
- Signāls- ir jebkurš aktivizētājs, kas norāda jūsu smadzenēm, kad un kuru ieradumu izmantot.
- Rutīna – ir darbība, emocijas vai uzvedība.
- Atlīdzība — tas ir veids, kā jūsu smadzenes nosaka, vai cilpa jums ir labvēlīga vai nē.
Piemērs: Jums ir garlaicīgi (signāls)—> jūs sniedzaties pēc vīna pudeles un glāzes (rutīna)—> izdzerot glāzi vīna, jūs jūtaties atslābinājies un laimīgs (atlīdzība).
Signālam un atlīdzībai ir ļoti spēcīga ietekme ieradumu veidošanā. Tas izraisa alkas un liek jums atkārtot uzvedību vai darbības. Bet jūsu nevainīgā vīna dzeršana var pārvērst jūs par alkoholiķi, ja jūs to darāt pietiekami bieži. Tātad, pieņemsim, ka vēlaties mainīt šo ieradumu, kas jums būtu jādara?
Ja jūs koncentrējaties tikai uz rutīnas maiņu, piemēram, pārtraucat dzert vīnu, jūs būsiet nelaimīgs. Jūsu smadzenes domās, ka cilpa nedarbojas, un tas pastiprinās jūsu dzeršanas ieradumu. Mūsu smadzenes prasa piepildījumu un gandarījumu. Lai varētu mainīt negatīvu ieradumu, cikliskā rutīna ir jāaizstāj ar kaut ko citu – kas arī dos tādu šo pašu atlīdzību.
Tā vietā, lai sniegtos pēc vīna pudeles, kad jūtaties garlaicīgi, mēģiniet skriet vai noskatīties labu filmu. Šīs aktivitātes sniegs tādu pašu atlīdzību – pēc tam jutīsieties relaksēti.
Jūsu smadzenes domās, ka šī konkrētā cilpa darbojas. Ja jūs to darāt biežāk un saņemot šo pašu atlīdzību, tas aizstās cilpu, kurā jūs sniedzaties pēc vīna pudeles, kad jums ir garlaicīgi.
Šī trīs pakāpju cilpa parāda, ka jums ir iespēja mainīt slikto ieradumu, kas jums nodara vairāk ļauna nekā laba.