Turpinās gavēņa laiks. Ko dod 40 dienu apņemšanās 0
Gavēņa laiks kristiešiem ir saistību laiks. Kristīgie cilvēki uzņemas gavēni garīgu mērķu labad.
Primārais ir mēģināt izskaust savus ļaunos un nepareizos ieradumus un iegribas, kas kalpina. Katrs pats zina savas vājības: slinkumu, dusmas, skaudību vai saldumus, alkoholu, smēķēšanu, bet varbūt – televīzijas skatīšanos, datorspēles.
Katrai ticībai ir savi noteikumi gan ēdienreižu ziņā, gan produktu izvēlē. Lēmums ievērot gavēni jāpieņem sarunā ar sevi, nevis sekojot tendencēm, modei vai draugiem.
Gars baro miesu, nevis otrādi
Gavēņa mērķis ir piedzīvot gara pārākumu pār miesu. Taču šoreiz – par miesiskajām kārībām, kuras sadzīviskā līmenī daudzi uzskata par primārajām savā pirmajā solī uz atteikšanos. Pirms tiek pieņemts lēmums par gavēni, kritiski jāapsver ieguvumi un zaudējumi. Ja pirms tam par veselību nav piedomāts un ēsts uz nebēdu viss un ļoti daudz, tad krasa produktu svītrošana no ēdienkartes tikai izraisīs lieku stresu.
Vesela cilvēka labsajūta, vispārējais fiziskais stāvoklis gavēņa laikā var mazliet uzlaboties, bet, ja bez ārsta padoma un kontroles gavēt sāk slims cilvēks, piemēram, diabētiķis, viņam problēmas var saasināties.
Atteikšanās veselības dēļ?
No gaļas. Labas kvalitātes gaļai nav nekādas vainas. Gaļa ir olbaltumvielu avots. Purīnvielas samazinās.
Bet, ja kāds nav pieradis iztikt bez gaļas, strauja šā produkta izslēgšana no ēdienkartes var izraisīt papildu stresu. Viss atkarīgs no tā, kā cilvēks dzīvojis pirms gavēņa, kāda bijusi viņa ēdienkarte. Vispirms vajadzētu mēģināt atteikties gaļu neēst trīs dienas nedēļā. Pirmais solis – jāatsakās no desām un žāvējumiem, kas satur taukus, sāli, konservantus, e-vielas.
No saldumiem (kūkas, cepumi, cukurs utt.). Ja saldumi tiek patērēti lielos daudzumos, tad, piemēram, savienojumā ar gaļas produktiem organismā rodas rūgšanas procesi. Samazinās etiķskābe, un var tikt mainīta hormonālā sistēma, vairogdziedzera darbība, ka ir ļoti jutīgs pret organisma pH līmeņa svārstībām. Atteikšanās no saldumiem pazemina holesterīna rādītājus, samazina cukura līmenis asinīs, arī asins sastāvs varētu normalizēties (tās vairs nebūs tik biezas).
No alkohola. Sarkanvīns ir arī dabīgais antioksidants (saprātīgās devās), to lieto arī daudzu konfesiju mūki. Ja ilgtermiņā tiek lietots vairāk par 125 ml sausā vīna vai 40 ml cita alkohola dienā, aknas vairs nespēj pildīt savu tiešo funkciju – uzturu pārvērst enerģijā. Aknas atjaunojas četros mēnešos.
No kafijas un melnās tējas. Veselību šie produkti neiespaido, taču pašsajūtu gan. Optimāli ir ne vairāk kā divas tasītes kvalitatīvas melnās tējas vai tasītes kafijas dienā. Lielāks daudzums palielina organismā miecskābi. Ja kaut kā ir par daudz, tas saglabājas organismā. Kofeīns ir iluzora enerģijas padeve.
UZZIŅA
Gavēnis sākās trešdienā – 6. martā, kas seko 7. svētdienai pirms Lieldienām.