Foto: Unsplash

4 padomi: kā glābt tomātus, kas negrib augt 0

Avots: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Stādi šogad īsti negrib augt. Tomātu dēstiem laikam ir trūkumi, jo tie kļuvuši violetā nokrāsā. Ar ko labāk mēslot?” – jautā Sanita no Cēsīm.

“Mierinājumam var teikt, ka tomātu stādi šogad vairākumam neapkurināmo plēves siltumnīcu saimnieku īsti labi neaug. Tajā vainojami laika apstākļi, nevis mēslojuma vai mitruma trūkums,” skaidro tomātu audzētāja Elga Bražūne no stādaudzētavas “Neslinko”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labāk stādi šopavasar aug tiem, kuri tos nav kopuši pārāk centīgi. Populārākā kļūda – tie ir pārlaistīti un pārmēsloti. Cilvēki vairāk uzturas mājās un cītīgi kopj savus augus. Katru dienu laista, bieži mēslo, bet tā nav laba kombinācija ar vēso laiku, it sevišķi ar aukstajām naktīm.

1. Laista apdomīgi

Ja augi stādīti gatavajos substrātos, tajos jau ir pievienotas barības vielas un tie ilgi saglabājas mitri. Ja šādu substrātu karstajā dienā pārlaista, aukstajā naktī stādi pamatīgi cieš. Gurķi, kabači un ķirbji var pat iet bojā.

Stādus ieteicams izmērcēt ūdenī pirms pārstādīšanas. Tos stāda mēreni mitrā augsnē un ūdeni lej tikai gredzena veidā apkārt augam tur, kur beidzas sakņu kamols. Laista atkal tikai tad, kad augsne kļuvusi sausa.

Sausa dobes virskārta vēl neliecina, ka trūkst mitruma. Lai būtu skaidrība, vai laiks laistīt, pie auga izveido apmēram 10 cm dziļu bedrīti un pārbauda. Varbūt sakņu zonā ūdens pietiek.

Ja augam visu laiku būs daudz mitruma vai katru dienu mazliet aprasinās augsnes virskārtu, neveidosies kupls sakņu kamols. Saknēm jādodas plašumā un dziļumā barības un mitruma meklējumos, tādēļ substrātam jāļauj arī apžūt.

2. Baro prātīgi

Pirmoreiz piebaro tikai mēnesi pēc iestādīšanas. Tad augs būs pietiekami iesakņojies un gatavs uzņemt barības elementus. Vēlams izmantot nātru vai zāles vircu. Vislabākā ir aptuveni nedēļu raudzētā, kas vēl zaļa un nesmird. Atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:10 vai 1:9.

Labs un izdevīgs cenas ziņā ir ūdenī šķīstošais līdzeklis Kristalons, kas paredzēts ziedēšanai. Dārgāki, bet piemēroti ir arī vietējā ražojuma šķidrie mēslošanas līdzekļi Vito un šā paša uzņēmuma ražotais mēslojums tieši dārzeņiem.

Reklāma
Reklāma

Kopā ar laistāmo ūdeni augi barību uzņem visātrāk un labāk. Tā ir pasniegta, tā sakot, saprotamā veidā.

Ieteicams augus mēslot un laistīt tikai uz augsnes, nevis caur lapām.

3. Pielāgojas apstākļiem

Tomātu stādi kļūst violetīgi, ja bijis aukstuma periods. Siltumnīcu var jau atstāt atvērtu, ja temperatūra naktī ir aptuveni 8–10 °C. Ja tā nokrīt zemāka dažas stundas, nav liela bēda. Taču, ja pazeminās līdz 3–4 °C vēsumam, stādiem tas rada šoku. Aukstās naktīs stādi jāpasargā un siltumnīcas durvis, lūkas jāaizver.

Maijā vidējā temperatūra bija tuvu tai, kāda vajadzīga tomātiem (18–20 °C), bet siltuma periodi bija īsi, aukstuma – gari.

Stādi siltumnīcā neauga arī tāpēc, ka bija vēsa zeme. Vēl trakāk ir ar tiem stādiem, ko plānots audzēt ārā. Mēdz teikt, ka tomātus laukā var stādīt tad, kad ir patīkami staigāt kailām kājām. Arī laukā stādītie tomātu, gurķu dēsti jāpiebaro tikai pēc mēneša.

Labums no vēsā laika – ir attīstījusies pamatīga sakņu sistēma, stādi nav izstīdzējuši.

4. Taisām aizgaldiņu stādiem

Foto: Inita Šteinberga

Lai laukā stādītie tomāti, gurķi u.c. būtu aizvējā, vajadzētu izveidot vieglu lecekti vai aizgaldu no agrotīkla.

Foto: Inita Šteinberga

Tomātiem derētu konstrukcija, lai augustā varētu uzlikt jumtiņu, kas pasargās no postošā lietus.

Aploka malām der gan plēve, gan agrotīkls. No agrotīkla gatavot vieglāk, jo tas ir elastīgs, viegli padodas stiprināšanai.

Foto: Inita Šteinberga

Materiālu karkasam piestiprina ar cemmītēm vai saņem audumu ar kancelejas skavām.

Foto: Inita Šteinberga


Ja laika apstākļi nelabvēlīgi, vai tāpēc nestādīt tomātus? Stādīt! Vienkārša ideja ir pagatavot karkasu no klūgām (der jebkādas, kas sadabūjamas, jo šai būvei jākalpo tikai vienu sezonu). Agrotīklu apņem līdz augšai un sasien. Sānu daļā līdz pusei piestiprina audumu pie kociņiem ar skavotāju. Skavas sit tikai līdz būves vidum, pārējo materiālu varēs nolocīt, ja laiks būs labāks. Lai skava labāk turētos, materiālu saņem gofrē. lejas daļā stiprina, apmetot ar augsni. Ieejas daļā atstāj agrotekstilu pamīšus un nostiprina ar ķieģeļiem. Kad audums nolocīts, to pie koka piestiprina, vienkārši piesienot.

Svarīgi!

Foto: Inita Šteinberga

Agrotīkls pasargās gan no vēsuma, gan saules un karstuma.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.