Skaisti izskatās hennas zīmējums uz muguras.
Skaisti izskatās hennas zīmējums uz muguras.
Foto – Guryanov Andrey/Shutterstock

4 lietas, kas jāzina par vasaras hitu – hennas zīmējumiem 0

Hennas zīmējums uz ķermeņa vasarā rada neparastu akcentu. Notiek tik daudz festivālu, dārza svētku, brīvdabas koncertu, un sievietēm gribas kaut ko interesantu ne tikai uzvilkt mugurā, uzlikt galvā, bet arī kaut kā izcelties. Lielākoties hennas zīmējums uz ādas saglabājas pāris nedēļu, tas ir kā odziņa kopējā stilā. Lai nevajadzētu katru reizi meklēt hennas meistaru, itin viegli var apgūt ķermeņa apgleznošanas iemaņas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Hennas zīmējums ir sena ķermeņa apgleznošanas māksla. Tādā veidā cilvēki sevi izskaistinājuši jau pirms daudziem tūkstošiem gadu. Zīmēts tiek ar pilnībā dabīgu krāsu, ko iegūst no divmetrīga krūmauga, kas aug Indijā, Turcijā, Ziemeļ-āfrikā, Ķīnā un citās siltajās zemēs. Hennas auga lapas satur tanīna krāsu molekulas – krāsvielu, ko sauc par lavsonu. Speciālisti hennas kvalitāti mēra pēc lavsona satura – jo tas augstāks, jo labāka krāsa sanāk. Būtiski, ka henna saglabā savu kvalitāti tikai divus gadus pēc novākšanas, pēc tam ievērojami samazinās toņa intensitāte. Atkarībā no tā, cik kvalitatīvs hennas pulveris izmantots un kā sagatavota pasta, zīmējums būs blāvi oranžā vai tumšā šokolādes krāsā.

1. Zīmējuma uzklāšana

Pirms sāk zīmēt, svarīgi pareizi nogriezt hennas konusa galu. Nogriež pāris milimetru un pamēģina, kā klājas pasta. Līnijai jāsanāk vidēji biezai, plūdenai un labi jāklājas. Ja tā ir šaura, henna ātri nožūst, un zīmējums būs blāvāks, slikti turēsies, ja līnija bieza – zīmējums sanāk rupjš un neizteiksmīgs. Jārēķinās, ka atkarībā no tā, kur zīmējums uzklāts, hennas krāsas intensitāte atšķirsies. Ādai dažādās ķermeņa daļās ir atšķirīgs raga slānis, piemēram, uz auss, rokas iekšpuses izteikti plāns, uz plaukstām, pēdapakšas – biezs. Uz biezāka raga slāņa zīmējums ir izteikti tumšs, šokolādes brūnā krāsā, uz plāna – gaiši brūns. Henna labi iekrāso arī nagus un turas uz tiem tik ilgi, līdz nags izaug.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zīmējumu parasti sāk no centra un veido simetrisku, retāk – asimetrisku. Iesākumā ieteicams izkopēt no interneta vai grāmatas vēlamo ornamentu, mandalu vai zīmējumu un tad mēģināt atdarināt. Kad prakse lielāka, jau rodas savi zīmējumi, un līnijas kļūst plūstošākas, vijīgākas. Visvieglāk zīmēt dažādus ziedus un to lapiņas, iesācējam grūtāk padodas lieli ornamenti. Ieteicams hennas zīmējumu vispirms izplānot uz papīra un tikai tad klāt uz ādas.

Henna uzreiz iekrāso ādu, tāpēc kļūdas gadījumā tā jānotīra nekavējoties. Visvieglāk to izdarīt ar mitru vates kociņu. Ja hennas pasta uz ādas pastāvējusi 2–3 minūtes, notīrīt nevajadzīgo līniju vairs nav iespējams.

2. Āda pirms zīmēšanas jāsagatavo

Lai henna uz ādas ilgi turētos, ieteicams ievērot vairākus nosacījumus:

  • Pirmkārt, hennu klāj uz attaukotas ādas. Ieteicams attaukot ar degvīnu, citrona sulu, ziepjūdeni vai kādu no ādas kopšanas līdzekļiem. Zīmējumu klāj uz sausas, tīras ādas.
  • Otrkārt, pēc iespējas jāmēģina panākt, lai zīmējums tik ātri nenožūst – jo ilgāk mitra pasta ir uz ādas, jo spilgtāks būs zīmējums. Vislabāk pēc uzklāšanas roku vai kāju ietīt pārtikas plēvē vai pārklāt ar medicīniskajiem plāksteriem (iegādājami 10 cm platos ruļļos aptiekās), lai krāsviela labāk iesūcas ādā. Ir ādas laukumi, kurus nevar ietīt plēvē, piemēram, mugura, pleci. Ja nav iespējas ietīties, hennas pasta uz ādas jānotur vismaz pusotras stundas. Pat ja sakaltusi, nevajag to uzreiz notīrīt. Pēc pastas noņemšanas zīmējumu iesmērē ar kokosriekstu eļļu, olīveļļu vai speciālu Mehendi eļļu. Pirmajā dienā zīmējums ir blāvi oranžs.

Ja zīmējums plānots kādam svarīgam pasākumam, to uzklāj divas dienas iepriekš, jo 24–48 stundu laikā, reaģējot ar ādas keratīnu, henna oksidējas, kļūst izteiksmīgāka un tumšāka.

Reklāma
Reklāma

3. Der zināt!

  • Melna un sarkana henna nav dabīga! Ja kāds dižojas ar melnu hennas zīmējumu (tas visbiežāk tiek piedāvāts tūristiem Ēģiptē), kas saglabājas ilgāk par mēnesi, tas nozīmē, ka hennai pievienotas ķīmiskas krāsvielas. Tās lielākoties izgatavo no naftas. Ir gana daudz gadījumu, kad pēc melnās hennas zīmējuma uz ādas parādās smaga alerģija, čūlas un pat nopietni ādas apdegumi. Tāpēc rūpīgi jānoskaidro, kāda krāsviela pievienota, lai iegūtu sarkanu vai melnu krāsu.
  • Hennā esošā krāsviela bloķē saules starus: ja uz muguras uzzīmē hennas zīmējumu un nākamās dienas intensīvi sauļojas, uz ķermeņa ilgi paliek izveidotais zīmējums. Vietās, kur saulīte nav tikusi klāt, tas paliek gaišs.

4. Uzziņai!

  • Veikalos var iegādāties speciālu eļļu maisījumu Mehendi oil, kas nostiprina zīmējumu, – padara to spilgtāku un nodrošina ilgāku noturību. Iepakojums (6 ml) maksā 3 eiro.
  • Jau sagatavotu hennas pastu var iegādāties herbals.lv, hennaguru.lv, jumi.lv, uni.lv, kā arī Indijas un austrumu preču veikaliņos. Ar vienu konusiņu pietiek četru plaukstu apgleznošanai. Lielam muguras zīmējumam vajadzēs vismaz pusotra, kājai visā garumā – divus konusus.
  • Hennas pasta Latvijas veikalos maksā 2–5 eiro (viens konuss). Interneta veikalos iepakojumu ar 10 konusiem var iegādāties par 8–10 eiro.
  • Iesācējiem iespējams nopirkt (20 centu gabalā) jau sagatavotu hennas konusu, kur iepildīt pašu gatavotu pastu.

Pašgatavota hennas pasta 

Veikalos iespējams iegādāties jau gatavu hennas pastu mazos konusiņos, kam uzmanīgi nogriež smailo galu un klāj zīmējumu. Ja ir vēlme uzklāt uz ķermeņa lielu zīmējumu, lētāk pastu pagatavot pašam. Recepte katram meistaram sava. Pamatā hennas sastāvā ir piecas sastāvdaļas: hennas lapu pulveris, skābinātājs, lai hennas krāsviela labāk iesūktos ādā, cukura masa, kas veido pastas struktūru, ēteriskās eļļas ar augstu terpentīna saturu, kas pastiprina tumšāku toni, un miecvielas, kuru sastāvā ir tanīni – tie palīdz aktivizēties krāsai.

• 30 g hennas pulvera

• 2,5 ēdamkarotes pūdercukura

• 12 pilienu lavandas ēteriskās eļļas

• 3 pilieni tējaskoka ēteriskās eļļas

• citrona sula

• šķipsniņa malta kardamona

Hennas pulveri izsijā caur plānu sieviešu zeķbikses gabaliņu, lai nepaliek sīki gruži, kas zīmēšanas laikā aizsprosto konusa galu. Pulverim pamazām lej klāt citrona sulu un maisa, līdz iegūta vidēji bieza, kartupeļu biezenim līdzīga putriņa. Atkarībā no hennas pulvera kvalitātes nepieciešamais citrona sulas daudzums atšķiras. Putriņu uz nakti atstāj ledusskapī ievilkties. No rīta pieber pūdercukuru, maltu kardamonu un iepilina masā abas ēteriskās eļļas. Maisa, līdz iegūta viendabīga masa, mazliet šķidrāka par zobu pastu. Pastu vēlreiz noliek uz 12 stundām nobriest, līdz tā kļūst tumšāka.

Pagatavo konusu – caurspīdīgo dāvanu papīru sagriež vienādmalu trijstūros un sarullē no tiem konusus. Sapilda pastu un katru konusu aizlīmē ar izolācijas lenti. Ledusskapī hennas pastu var uzglabāt nedēļu, to bez kvalitātes izmaiņām var arī sasaldēt, tad uzglabāšanas laiks paildzinās līdz pusgadam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.