4 vērtīgi padomi: kā “neiegrābties”, pērkot sniega tīrītāju 2
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
Beidzot klāt sniegota ziema. Daudzviet sniega segas biezums pārsniedzis desmit centimetru, un pat ar izturīgāku saru birsti celiņus un durvju priekšu noslaucīt vairs nevar. Jāņem talkā sniega lāpsta, ko jau par dažiem eiro var iegādāties saimniecības preču veikalos. Bet varbūt vērts iegādāties motorizētu sniega tīrītāju – sniega pūtēju?
Lai izdarītu praktisku un saimnieciski izdevīgu izvēli, jāsaprot, kā šāda ierīce darbojas. Vairumā gadījumu tajā apvienots iekšdedzes vai elektrodzinējs un šneki sniega savākšanai un izsviešanai. Saprotams, ir riteņi vai kāpurķēdes, vadības kloķi un sviras. Vēl jāatbild uz pašu svarīgāko jautājumu – vai šāda ierīce jums patiešām vajadzīga. Praksē pierādījies – ja ikdienā jānotīra visai liela platība, piemēram, vairāki desmiti kvadrātmetru, tad patiešām var plānot elektriskā sniega tīrītāja iegādi. Ja platība pārsniedz 100 kvadrātmetru, noteikti var izvēlēties ar iekšdedzes dzinēju aprīkotu sniega pūtēju. To, ko jūs ar sniega lāpstu tīrīsiet pusstundu, ierīce paveiks piecās minūtēs. Jo lielāka platība, jo jaudīgāku ierīci vērts iegādāties.
Vienpakāpes vai divpakāpju?
Vienkāršākajās ierīcēs (vienpakāpes) tie paši šneki, kas sniegu savāc, nodrošina arī sniega izmešanu. Tiesa, šādās ierīcēs šneki griežas ļoti ātri, jo tiem sniegs ne tikai jāsavāc, bet arī jāizsviež. Tiem jāiztur liela slodze, un tieši tāpēc ierīci nākas bieži labot. Īpaši grūti tai klājas, ja uzsnidzis biezs un mitrs sniegs. Tāpat ierīce jāsargā no svešķermeņu, piemēram, akmeņu, iekļūšanas tajā. Lai arī šādi sniega pūtēji maksā lētāk (sākot no 300 eiro ar benzīna dzinēju), tādus iegādāties ir salīdzinoši liels risks.
Divpakāpju sniega pūtēja uzbūve ir pilnīgāka, jo tam ir atsevišķs rotors sniega izmešanai. Tādējādi šneki var griezieties lēnāk, līdz ar to kalpo ilgāk. Ar benzīna dzinējiem aprīkoti divpakāpju sniega tīrītāji nopērkami, sākot no 440 eiro.
Benzīna vai elektrisko?
Ar benzīna dzinēju aprīkotu modeļu ir vairāk, taču elektriskie sniega pūtēji ir ievērojami lētāki, attiecīgi to jauda un iespējas arī mazākas. Elektriskie sniega tīrītāji, kuri nopērkami jau no 70 eiro, paredzēti nelielām platībām: celiņiem, terasēm. Mazliet jaudīgāki maksā, sākot no 150 eiro, un ar tiem var notīrīt arī mājas piebraucamo ceļu, automašīnas stāvvietu. Tomēr elektriskie sniega pūtēji nav pašgājēji, un to pārvietošanai būs jāvelta zināmas pūles. Jāņem arī vērā, kāda apkaimē ir elektroapgāde, – ja mēdz būt pārrāvumi, īpaši ziemā, labāk izvēlēties sniega tīrītāju ar iekšdedzes dzinēju.
Stumjamu vai pašgājēju?
Ar iekšdedzes dzinēju aprīkotie sniega pūtēji var būt gan pašgājējmašīnas, gan stumjami. Ierīces, kuru svars nepārsniedz 40 kilogramu, parasti jāstumj pašam. Ja sniegs nav biezs, tā nav problēma, bet dziļākā sniegā jau var rasties sarežģījumi. Smagākas ierīces visbiežāk uz priekšu un atpakaļ brauc pašas, un pat apledojis sniegs tām nav šķērslis. Jaudīgs dzinējs stundā tērē aptuveni trīs litrus degvielas. Patēriņš, protams, atkarīgs no konkrētā modeļa un tīrāmā sniega biezuma. Ierīces var būt aprīkotas ar elektrisko vai mehānisko starteri. Abi risinājumi ir pietiekami ērti, un dzinēju iedarbināt ir viegli.
Ar riteņiem vai kāpurķēdēm?
Jā, tieši tādu jautājumu var uzdot konsultants veikalā. Ar gumijas kāpurķēdēm aprīkoti modeļi vieglāk pārvarēs dažādus šķēršļus, kur ar riteņiem aprīkotie var iestrēgt. Tie būs piemērotāki lielākām platībām, jo nav tik manevrētspējīgi. Arī cena būs augstāka.
Padoms!
Iegādājoties sniega tīrītāju, vēlams pievērst uzmanību:
• ierīces platumam. Jo tas lielāks, jo tīrīšana veiksies ātrāk. Tāpat svarīgi, cik tālu ierīce aizpūtīs sniegu un vai pūtēja virzienu iespējams mainīt.
• no kāda materiāla izgatavoti šneki. Saprotams, metāla šneki kalpos ilgāk. Labāk, ja pašgājējierīcei ir vairāki braukšanas ātrumi, lai varētu tīrīt dažāda biezuma kupenas.
• papildu ekstrām. Atsevišķiem dārgākiem modeļiem ir arī apgaismojums darbam tumsā un apsildāmi rokturi. Taču tie nav pirmā nepieciešamība.
Svarīgi!
Pēc darba sezonas ierīci rūpīgi nomazgā, kustīgos mezglus ieeļļo atbilstīgi ražotāja norādījumiem. Daļas, kurām noberzies krāsojums, vēlams nokrāsot ar krāsu, kurai ir pretrūsas īpašības. Motora un kārbas apkopi, ja tāda nepieciešama, vislabāk veikt specializētā servisā. Ierīci novieto sausā vietā glabāšanai līdz nākamajai sezonai.