“3×3” uzkurina enerģiju 0
Šonedēļ Neretā tradicionālajā ģimeņu saietā “3×3” latvisko dzīvesziņu apgūst 337 dalībnieki no desmit valstīm. “Pirtī mana dvēselīte/ ar dieviņu runājās” – tāda ir šīs nometnes devīze, un vadītāji – Latvijā pazīstamie Pirts skolas izveidotāji Juris un Aelita Batņas – uzsver, ka saietā visus rosina domāt, kā rūpēties ne tikai par fizisko, miesisko, bet arī garīgo tīrību.
Ņemot vērā Jāņa Jaunsudrabiņa Neretas vidusskolas ietilpību, sākumā bija plānots, ka nometnē būs 270 dalībnieku. Taču pieteikumu anketu kaudzīte bija krietni biezāka, tāpēc, kā stāsta vidusskolas direktore Laima Grebska, mobilizējot visus spēkus un pateicoties neretiešu gatavībai uzņemt nometnes dalībniekus arī ģimenēs, tika atrastas naktsmītnes lielākam pulkam. Bet tik un tā daļa palika rezervistu sarakstā. Ja tik pulka gribētāju, varbūt jārīko ik gadu ne vien divas nometnes, bet gan trīs? Latvijas biedrības “Trīs reiz trīs” padomes priekšsēdētāja Inese Krūmiņa atbild, ka ik nometnes sagatavošanas posms ilgst divus gadus: “Ja vēlaties trešo saietu gadā, atrodiet vadītājus, kas to uzņemtos darīt!”
Šī ir jau 45. nometne, ko biedrība “Trīs reiz trīs” rīko Latvijā. “3×3” nozīmē, ka nometnē ir ko darīt visām trim paaudzēm: kamēr mammas apgūst zināšanas par latvisko godu rīkošanu vai praktiski darbojas latviskā virtuvē, tēvi ir pie kalēju darbiem, vectēvi kopā ar ieviržu vadītājiem spriež par politiku vai vēsturi, vecmāmiņas fizioterapeites nodarbībās atveseļo locītavas, mazuļi ir Bēbīšu vai Sprīdīšu skolā Neretas bērnudārza audzinātāju vadībā, bet lielākie bērni dejo, spēlē teātri vai veido animācijas filmiņu. Vakaros latviskos dančus spēlē Ilga Reizniece un Julgī Stalte, tāpēc izturīgākie naktsmieram atvēl vien pāris stundiņu.
Bērni nometnē iemācās, piemēram, galda kultūru, jo neviena ēdienreize nesākas, pirms nav nodziedāta galda dziesma un visiem novēlēts: “Veseli ēduši!”. Bet pirms naktsmiera visi, aplī sadevušies rokās, nodzied vakara dziesmu.
Puikas kļūst par vīriem
Trešdien Pirts vakarā Neretā un tās apkārtnē tika iekurtas 12 pirtiņas, lai pirts rituālu izbaudītu visi, kas vien vēlas. Bet piektdienas vakarā būs daudzinājums, kad tiks iekurts lielais nometnes ugunskurs un dziedātas mūsu senču dziesmas. Taču ar vislielāko nepacietību šo vakaru gaida puikas, kam pēc tam būs ievirzes nakts nodarbības “No puikām par vīriem”.
Tas šo nometņu vēsturē ir jaunums. “Mūsu tautai ir tradicionāli trīs lielie ģimeņu godi, bet ir arī iniciācijas jeb iesvētes rituāli. Puikas paši sev savā starpā mēģina pierādīt, ka viņi jau ir vīri un diezgan bieži dara to destruktīvā veidā, bet nometnē būs tā, kā tam vajadzētu noritēt,” saka J. Batņa.
“3×3” saietos ilgus gadus bijusi Jāņa Ata Krūmiņa vadītā ievirze “Vilku mācība”, un zēni, kas te bijuši pirms vairākiem gadiem, nu jau paaugušies. Viņi ir apmācīti, turpina mācīties, un “pienācis brīdis, kad vajadzētu iziet kādus pārbaudījumus, un pieaugušajiem vīriem – vislabāk tēviem vai kādam citam no dzimtas viedajiem vīriem – akceptēt, ka jaunie uzņemti vīru kārtā,” stāsta J. Batņa.
Neretas uzņēmējs Juris Budris laipni atvēlējis savus laukus, kur nometnes puikām iekārtot apmetni, iedevis kokmateriālus īpašas palielas pirts, kur notiks šie rituāli, celtniecībai. Juris Batņa akcentē, ka parasti bērns nesaskaras ar tematu par nāvi, ar tematu par garīgumu – kāda ir dzīves jēga un kas tas vispār ir. Tāpat nesaskaras ar tēmu par seksualitāti, kas saistīta ar to, ka testosterons ir “pamodies” – tā daudzums organismā pieaudzis 10 – 20 reižu. Tāpēc ar zēniem jāizrunā, ko nozīmē būt vīrietim, jāmāca par atbildību – gan individuālo, gan kolektīvo, un piektdienas naktī viens no atbildīgiem uzdevumiem būs dežūra pie ugunskura, uzmanot, lai tas neapdzistu.
Ar sievišķīgu gudrību
Bet jaunās sievietēs rezonansi izraisīja ievirzes “Latviskā dzīvesziņa un pirts rituāli” vadītājas Sarmītes Krišmanes stāstītais par vedību rituālu, proti, ka sievas uzdevums ir uzlabot vīra dzīvi, un vedībās viņa pilnībā maina savu dzīvi, ieiet vīra dzimtas vidē un sāk citu stāstu. S. Krišmanes vēlējums: “Nedzīvojiet kopā ar piegulētāju, bet panāciet, lai viņš jūs apprec!” – dažā nometnes dalībniecē izraisīja jautājumu: “Kā tā – panāciet?!” Jā, to var izdarīt ne jau ar psiholoģisko spiedienu, bet ar mīļumu un sievišķīgu gudrību, ja sieviete vēlas, lai vīrietis viņai nodrošina vidi, kur radīt un audzināt stiprus un krietnus bērnus. “3×3” saiets noteikti pārliecina par to, ka kuplas un stipras ģimenes joprojām ir modē.
UZZIŅA “3×3” skaitļos No Krievijas uz Neretu atbraukuši 12 cilvēki, no ASV – 11, no Zviedrijas – 9, Austrālijas – 6, Libānas – 4, no Luksemburgas un Norvēģijas pa trim, no Kanādas un Ukrainas – pa vienam. 100 bērni un pusaudži ir vecumā no 6 līdz 15 gadiem, 36 jaunieši – vecumā no 16 līdz 25 gadiem. |