38, 8 tūkstoši cilvēku Latvijā ir inficējušies ar C hepatītu 0

2014. gada 28.jūlijā tiks atzīmēta 7. Pasaules Hepatīta diena. Tās mērķis ir informēt sabiedrību par C hepatīta nopietnību un tā radītajiem draudiem sabiedrībai, kā arī profilaktiskajiem pasākumiem C hepatīta izplatības ierobežošanai.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Par situāciju Latvijā jau piektdien, 25.jūlijā, Hepatīta biedrības pārstāvji kopā ar valsts institūciju darbiniekiem un ārstiem – infektologiem atskatīsies uz līdz šim paveikto un diskutēs par esošo situāciju C hepatīta pacientu atbalstam, kā arī informēs par patieso situāciju Latvijā.

Kristaps Kaugurs, Hepatīta biedrības pārstāvis:„Teju divus gadus atpakaļ, lielu cerību vadīta, biedrība uzsāka cīņu, lai pacientiem, kuriem nepieciešama C hepatīta ārstēšana būtu iespēja to saņemt. Diemžēl šobrīd tālāk neesam tikuši. Slimnieki, viņu radinieki, paziņas un biedrības aktīvisti zaudē ticību valstij, daudzi izvēlas atstāt Latviju, lai saņemtu ārstēšanu citviet Eiropā. Ir pēdējais laiks rīkoties, lai C hepatīta slimnieki nepieciešamo medicīnisko palīdzību spētu saņemt šeit un tagad!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Dati liecina, ka 38, 8 tūkstoši cilvēku Latvijā ir inficējušies ar C hepatītu un katru gadu inficēto pacientu skaits turpina strauji pieaugt. Tāpēc ir nepieciešams pastiprinātu uzmanību veltīt iedzīvotāju pieaugošajai saslimstībai un informēt sabiedrību par tās bīstamību, kā arī par ārstēšanas terapijas un profilakses nepieciešamību.

Saskaņā ar slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegto informāciju no C hepatīta mirušo pacientu skaits, laika posmā no 2012. – 2013.gadam pieaudzis par 50%.1

Vismaz puse C hepatīta slimnieki, kuri atteikušies no nepieciešamās terapijas, šādu lēmumu pieņēmuši, jo nevar atļauties veikt pacientu līdzmaksājumus un tāpēc izvēlas doties uz ārvalstīm, kurās ir pieejama valsts 100% apmaksāta ārstēšanās.

Šobrīd pacienti Latvijā līdzmaksājumos spiesti segt 25% no terapijas kursa izmaksām, kas mēdz sasniegt 280 – 320 EUR.
„Mums ir jārīkojas un jāpielīdzina C hepatīta ārstēšanās izdevumu kompensācijas apjoms pārējo Baltijas valstu, kā arī ES dalībvalstu līmenim, lai apturētu C hepatīta straujo izplatību,” situāciju skaidro K.Kaugurs.

Pirms gada vairāk kā 13 600 Latvijas iedzīvotāju iesniegums par C hepatītam nepieciešamo medikamentu kompensāciju no valsts puses pilnā apmērā tika nodots izskatīšanai Saeimā, tomēr tā virzība ir apstājusies. Deputāti šo iniciatīvu atbalstījuši 100%, taču rodas pamatots jautājums, kāpēc pilsoniskās iniciatīvas pieņemšana ir apstājusies un nepilnības šī priekšlikuma apstiprināšanai nav novērstas? Vai tā būs kārtējā Latvijas iedzīvotāju iniciatīva, kura tā arī paliks neuzklausīta?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.