“300% uzcenojums griķiem veikalā…” Advokāts Dzanuškāns pauž aizdomas par karteli pārtikas veikalu tīklu starpā, tāpēc mudina sākt izmeklēšanu 0

TV24 raidījumā “Preses klubs”, diskutējot par nemitīgi pieaugošajām pārtikas preču cenām Latvijas veikalos, zvērināts advokāts Jānis Dzanuškāns uzdeva jautājumu, vai kāds no klātesošajiem raidījuma dalībniekiem zina, kāds vidēji ir uzcenojums griķiem veikalā?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Darba devēji intervijās mēdz uzdot kādu āķīgu jautājumu, lai pārbaudītu jūsu emocionālo inteliģenci. Tikai 1% cilvēku atbild pareizi
Veselam
Ko nedrīkst ēst no rīta: 8 ēdieni, kurus nevajadzētu ēst tukšā dūšā
Veselam
Nosaukts pats veselīgākais dārzenis. Ja neesi to ēdis gadiem ilgi, noteikti neesi vienīgais 1
Lasīt citas ziņas

Tā kā atbilžu vietā bija klusums, advokāts Dzanuškāns turpināja sacīt, ka par griķu cenu esot interesējies un apjautājies kādam cilvēkam, kas šajā jautājumā orientējas. “300% uzcenojums griķiem veikalā,” tā pats uz savu jautājumu par vidējo griķu cenu atbildēja advokāts.

“Ja mēs tagad saprotam, ka ir šis brīvais tirgus, tad teorētiski ir jābūt konkurencei uzņēmumu starpā, un ir jābūt konkurencei starp tīkliem. Varbūt teorētiski viens no tirgus dalībniekiem ir sajucis prātā un liek 300% uzcenojumu kaut kādam produktam, tad mums būtu jābūt situācijai, kurā mēs citā tīklā redzam šo uzcenojumu, nu, 100% apmērā. Bet mēs taču to neredzam! Mēs visur griķu cenu redzam vienādu,” vērsa uzmanību Dzanuškāns, diskutējot par pārtikas cenām veikalos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Advokāts turpināja teikt: “Ja ekonomikas ministrs tiešām grib ar šo cīnīties, tad, pirmkārt, viņam ir tāds labs instruments kā Konkurences padome ar ļoti plašām pilnvarām, tai skaitā izmeklēšanas pilnvarām, kuras viņi ir vairāk vai mazāk veiksmīgi realizējuši ar slaveno būvnieku karteļa lietu. Ir bijusi izmeklēšana, ir bijuši tam visam zināmi rezultāti, taču šajā gadījumā šo tirgus dalībnieku kontroles jautājumā mēs šādu entuziasmu no Konkurences padomes puses neredzam,” norādīja Dzanuškāns TV24 raidījumā “Preses klubs”.

Ja ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) patiešām gribot kādus faktiskus soļus veikt “šīs te netaisnības noregulēšanas īstenošanai”, tad, pēc Dzanuškāna domām, ir radies jautājums – kāpēc viņš neizmanto tos instrumentus, kas viņam ir, lai izmeklētu preču cenu dārdzību veikalu tīklos.

“Ja es sev jautāju, kā brīvā tirgus apstākļos var būt situācija, kad acīmredzami viens produkts par milzīgi sadārdzinātu cenu visos, dažādu tīklu plauktos atrodas vienā cenu kategorijā, tad kā minimums tas man rada jautājumu. Un ja es neredzu loģisku izskaidrojumu uz šo jautājumu, kāpēc tas tā veidojas, tas rada nepieciešamību veikt izmeklēšanu. Ja ir attiecīgas iestādes, tām ar to būtu jānodarbojas. Kamēr šāds skaidrojums nav man kā patērētājam, man ir pamats uzskatīt, ka ir noticis visļaunākais,” sacīja advokāts Dzanuškāns TV24 raidījumā, pieļaujot, ka veikalu starpā, iespējams, ir izveidots kartelis.

Jau vēstīts, ka nav pieļaujama atšķirīgas attieksmes un negodīgas tirdzniecības prakses īstenošana mazumtirgotāju sadarbībā ar pārtikas preču piegādātājiem, aģentūrai LETA pauda Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvji šā gada 8.novembrī.

EM norāda, ka ministrija ir sagatavojusi un patlaban saskaņošanas procesā ir grozījumi Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā, lai novērstu pārtikas preču mazumtirdzniecībā īstenoto atšķirīgo attieksmi cenu veidošanā starp Latvijā un citās valstīs ražotajām pārtikas precēm. Tāpat grozījumu mērķis ir veicināt godīgu tirdzniecības praksi un vienlīdzīgu konkurenci pārtikas preču mazumtirdzniecības tirgū.

Reklāma
Reklāma

Ministrijā uzsver, ka šis ir viens ekonomikas ministra Viktora Valaiņa (ZZS) šonedēļ valdību veidojošo partiju sadarbības sanāksmē prezentētajiem priekšlikumiem, lai līdzsvarotu attiecības starp ražotājiem un tirgotājiem, kā arī novērstu tirgotāju atšķirīgu attieksmi pret dažādiem piegādātājiem salīdzināmās situācijās.

Ministrijas ieskatā likuma grozījumi novērsīs lauksaimniecības un pārtikas preču tirgotāju līdz šim piemērotos atšķirīgos sadarbības un tirdzniecības nosacījumus, tostarp uzcenojumus, viena piegādātāja vai piegādātāju grupas precēm, salīdzinot ar līdzvērtīgām citu piegādātāju precēm.

Tāpat jau ziņots, ka Valainis vērtē piecus iespējamos risinājumus pārtikas preču cenu samazināšanai, tostarp uzcenojuma griestu noteikšanu ikdienas pārtikas preču patēriņa grozam, zemākās cenas noteikšanu katrā ikdienas patēriņa preču groza kategorijā, preču cenu digitālā salīdzināšanas rīka ieviešanu, aizliegumu iznīcināt nepārdotās pārtikas preces, mudinot tās ziedot vai pārdot par samazinātu cenu, kā arī aizliegumu piemērot pārmērīgas un ilgstošas atlaides pārtikas precēm noteikšana, lai stabilizētu patēriņa cenas.

Vienlaikus ministra plāns ietver arī priekšlikumu attiecību līdzsvarošanai un atšķirīgas attieksmes novēršanai starp tirgotājiem un piegādātājiem, ka arī vietējo pārtikas preču īpatsvara pieauguma palielināšanu tirdzniecības vietās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.